Samsung Galaxy Z Fold4 – więcej, niż smartfon!

Samsung Galaxy Z Fold4 to kolejny krok koreańskiego koncernu w rozwoju koncepcji hybrydowych urządzeń łączących zalety smartfonu i tabletu. Mimo to, dla wielu z nas, składane urządzenia to ciągle egzotyka – chociażby ze względu na ich bardzo wysokie ceny. Jeśli jednak w najbliższych latach uda się wypracować kompromis w tej najbardziej palącej kwestii – to na rynku może zaroić się od tego typu sprzętów za o wiele bardziej rozsądne pieniądze – ze względu na ich uniwersalny charakter. A jak sprawuje się Galaxy Z Fold4? W ostatnich dniach miałem okazję to sprawdzić!

Specyfikacja na topowym poziomie!

Samsung Galaxy Z Fold4 to smartfon wyposażony w dwa ekrany. Zewnętrzny charakteryzuje przekątna 6,2″ i rozdzielczość 904 x 2316 pikseli. Jest to oczywiście matryca Dynamic AMOLED o odświeżaniu 120 Hz. Wewnętrzny, elastyczny ekran natomiast to już rozmiar 7,6″, rozdzielczość 1812 x 2176 pikseli i również odświeżanie 120 Hz. Koncern z Korei postawił tutaj na mocny procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 wspierany przez 12 GB pamięci RAM. Użytkownik swoje dane może przechowywać we wbudowanej pamięci o pojemności 256 GB. Całość zasilana jest baterią o pojemności 4400 mAh ze wsparciem dla ładowania 25W.

Jest to zestaw na miarę flagowca na 2022 rok. Dzięki tak mocnym podzespołom możliwe będzie komfortowe korzystanie z Internetu, edycja dokumentów, praca z materiałami wideo oraz zdjęciami. Po godzinach natomiast spędzimy wygodnie czas przy ulubionych multimediach oraz grach. Samsung Galaxy Z Fold4 to smartfon na miarę XXI wieku, jednak nadal to sprzęt, na którego zakup mogą pozwolić sobie wyłącznie nieliczni. I w zasadzie to jest jego największa, najbardziej odczuwalna wada. Dopóki składane smartfony nie potanieją – nie wpiszą się na stałe w naszą codzienność.

Twoje uniwersalne narzędzie pracy!

Samsung Galaxy Z Fold4 doskonale sprawdzi się jako codzienne narzędzie pracy. Dzięki niesamowicie mocnym podzespołom można wykonywać wiele zadań na raz. Ułatwia to możliwość pracy na podzielonym ekranie wewnętrznym. Możemy więc jednocześnie – na przykład – tworzyć maila, wstawiać do niego zawartość z pliku tekstowego oraz przygotowywać grafikę. Inny przykład zestawu takich połączonych czynności, to prowadzenie wideorozmowy, notowanie i praca z kalendarzem. Nowy Galaxy Z Fold to więc bardzo wszechstronny sprzęt.

W 2022 roku po raz kolejny Samsung stawia na wsparcie dla stylusa S-Pen (w specjalnej wersji dedykowanej delikatnemu ekranowi wewnętrznemu). Po raz kolejny również koncern z Korei nie dołączył rysika do zestawu. Trzeba go sobie dokupić razem z etui, w którym będzie chowany. O wiele lepiej ta kwestia została rozwiązana w przypadku modelu Galaxy S22 Ultra, który w tym roku został pełnoprawnym następcą serii Galaxy Note. Na plus nowe rozwiązanie z One UI 4.1 – pasek zadań zbliżony funkcjonalnością do tego znanego nam z trybu DeX.

Domowy kombajn multimedialny!

Samsung Galaxy Z Fold4 to nie tylko świetny sprzęt biznesowy. To także smartfon, który doskonale sprawdzi się po godzinach. Duży wewnętrzny ekran pozwoli na wygodne oglądanie materiałów wideo, filmów i seriali. Doskonale sprawdzi się także w przypadku gier – zarówno mobilnych, jak i tych odpalanych w ramach GeForce Now. Na jakość odtwarzanego dźwięku nie będziecie narzekać – jest czysty i głęboki. Jeśli natomiast w danej chwili nie możecie sobie pozwolić na korzystanie z wbudowanych głośników stereo, to mam dla Was dobre wieści – nowy Galaxy Z Fold doskonale poradzi sobie z obsługą słuchawek bezprzewodowych.

Po raz kolejny na pokład Galaxy Z Folda trafiła funkcja Flex. Jej działanie polega na rozbijaniu interfejsu danej apki na dwie połówki wyświetlacza (smartfon musi znajdować się w pozycji półotwartej). Na jednej części ekranu można oglądać np. film, a na drugiej przeglądać listę odtwarzania albo komentarze. Praktyczne rozwiązanie, jednak twórcy aplikacji niestety nie kwapią się z wprowadzaniem go do swoich rozwiązań dla kilku niszowych smartfonów.

Bezkompromisowa jakość wykonania!

Samsunga Galaxy Z Fold4 cechuje wysoka jakość wykonania. Jego konstrukcja jest bardzo solidna i biorąc go do ręki mamy poczucie, że obcujemy ze sprzętem klasy Premium. Koreański koncern postawił w tym roku na kolejne udoskonalenia zaawansowanego zawiasu oraz elastycznego ekranu. Ciągle jednak są to rozwiązania bardzo delikatne, które łatwo można uszkodzić, jeśli użytkowane będą w nieprawidłowy sposób.

Warto więc pamiętać, że nowy Galaxy Z Fold to smartfon, który zdecydowanie nie nadaje się, by zabierać go na plażę albo np. do pracy na budowie. Nie powinniśmy zabierać go w żadne miejsce, w którym mógłby się solidnie ubrudzić. Spełnianie przez urządzenie normy odporności IPX8 powinniśmy traktować raczej jako ciekawostkę. Dzięki takiemu zabiegowi nie straszny mu będzie np. deszcz.

Zestaw sprzedażowy? Zbyt wiele nie da się o nim powiedzieć. Otrzymujemy wyłącznie papierologię, kabelek do ładowania i igiełkę tacki SIM. Bardzo skromnie, prawda?

Funkcje fotograficzne

Samsunga Galaxy Z Fold4 charakteryzuje o wiele lepszy zestaw aparatów niż poprzednika, Mamy tu już rozwiązania na miarę tegorocznych flagowców z rodziny Galaxy S22. Możliwości fotograficzne są więc całkiem imponujące – co widać w załączonej galerii. Koncern z Korei – jak co roku – postawił na trzy obiektywy:

  • główny – 50 MP,
  • szerokokątny – 12 MP,
  • teleobiektyw – 10 MP.

Zdjęcia wykonywane owymi aparatami są dobrze wyostrzone i nasycone kolorami. Mamy więc do czynienia ze smartfonem o całkiem sporym potencjale fotograficznym. Niezgorsze będą też rejestrowane materiały wideo. Samsung Galaxy Z Fold4 pozwala w końcu rejestrować wideo w rozdzielczości 8K – niestety jednak nadal takie treści charakteryzuje klatkaż na poziomie 24 FPS i brak stabilizacji. Za to przy nagrywaniu w 4K przy 60FPS stabilizacja jest już wzorowa. Aplikacja aparatu – jak to w przypadku Samsunga – działa wręcz wzorowo i jest prosta w obsłudze.

Bateria

Samsung Galaxy Z Fold4 zasilana jest baterią o pojemności 4500 mAh. Takie ogniwo zapewni użytkownikowi 1-2 dni intensywnej pracy. Dodatkowo, gdy naszemu urządzeniu zabraknie energii, to możemy ją uzupełnić dzięki szybkiemu ładowaniu przewodowemu 25W. Ponadto mamy tu wsparcie dla ładowania bezprzewodowego 15W. Zabrakło ładowania zwrotnego – ale tak naprawdę – zapewne korzystalibyśmy z niego dość rzadko. Jak szybko Galaxy Z Fold4 ładuje się od 0 do 100%? Nie powinno to zająć więcej niż 1h 40 minut.

Podsumowanie

PlusyMinusy
+ jakość wykonania na wysokim poziomie,
+ niezłe możliwości fotograficzne,
+ wysoka wydajność pracy,
+ przejrzysta nakładka systemowa.
– relatywnie wolne ładowanie – tylko 25W,
– wewnętrzny ekran nadal bardzo delikatny.

Samsung Galaxy Z Fold4 to naprawdę świetny smartfon dający nam możliwość szybkiej zmiany w tablet (dzięki wewnętrznemu ekranowi). Koncern z Korei poczynił w jego przypadku pewne udoskonalenia względem poprzednika. Mowa tu głównie o funkcjach fotograficznych. Te natury programistycznej i tak trafią na pokład ubiegłorocznego modelu dzięki aktualizacji. Jeśli więc korzystacie obecnie z modelu Galaxy Z Fold3, to zdecydowanie nie warto zmieniać go na tegoroczny model. Rozważcie przesiadkę wyłącznie wtedy, gdy używacie w tej chwili Folda pierwszej bądź drugiej generacji.