Samsung Galaxy Tab S8 Ultra – więcej, niż tablet!

Samsung niejednokrotnie udowadniał nam, że potrafi projektować perfekcyjne smartfony i tablety – nie tylko te z najwyższej półki. Tym razem jednak na nasz testowy warsztat trafił sprzęt absolutnie topowy, nie idący na praktycznie żadne kompromisy. Mowa o tablecie Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Czy z powodzeniem może nam on na co dzień zastąpić komputer? Sprawdźmy!

Ekran? Ogromny, doskonały!

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra zdecydowanie nie jest tabletem ultramobilnym. Nie skorzystasz z niego wygodnie w pociągu czy komunikacji miejskiej. Przekątna ekranu to tutaj aż 14.6″. Jego rozdzielczość to 2960 x 1848 pikseli. Jest to Super AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Obraz jest bardzo ostry, a kolory doskonale odwzorowane. Duży ekran sprawia, że Galaxy Tab S8 Ultra to świetne narzędzie do pracy. Wygodnie można za jego pośrednictwem zarządzać skrzynką mailową, edytować dokumenty czy też pracować z programami do obróbki zdjęć i grafiki (tutaj robotę robi S-Pen dołączony do zestawu).

Warto dokupić sobie do tabletu dedykowane etui z klawiaturą. Nie tylko ochroni ekran, ale pozwoli na wygodne pisanie. Pamiętajcie, że do Galaxy Tab S8 Ultra możecie także podłączyć mysz Bluetooth oraz przełączyć się w tryb DeX. W takiej sytuacji będziecie mogli pracować z aplikacjami w dedykowanych oknach – podobnych do tych znanych z systemu Windows. Po godzinach natomiast, tablet Galaxy Tab S8 Ultra doskonale sprawdzi się w charakterze odtwarzacza multimediów – takich, jak muzyka czy filmy. Sprzęt może też posłużyć (dzięki mocnym podzespołom) jako konsola do gier – wystarczy sparować z nim bezprzewodowego pada!

Podzespoły godne flagowca!

Producent w przypadku tej ciekawie prezentującej się nowości postawił na topowy procesor Snapdragon 8 Gen 1. Ów układ oferuje nam dostęp do ośmiu wydajnych rdzeni, a wspierany jest przez 12 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika wygospodarowano 256 GB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej). Na pokładzie nowości ze spokojem uruchomimy najpopularniejsze gry mobilne. Wrażenia na testowanym tablecie nie robiły nawet najbardziej wymagające tytuły. Urządzenie oferuje dostęp do łączności 5G (jednak ze względu na ograniczenia infrastrukturalne w moim mieście nie było dane mi jej sprawdzić). Zabezpieczenia urządzenia wspomaga czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem, reagujący na dotyk wyjątkowo sprawnie. Nie zabrakło złącza USB-C. Producent poskąpił natomiast gniazda słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 12 z autorską nakładką producenta – One UI 4.1.

Zawartość zestawu

Zestaw dołączony do tabletu jest stosunkowo skromny. Mamy tu bowiem wyłącznie dokumentację, igiełkę slotu SIM/microSD, kabel USB-C do ładowania oraz wspomniany wcześniej stylus S-Pen. Ten ostatni możemy wpiąć w obudowę urządzenia dzięki magnesowi weń wbudowanemu (szkoda, że producent nie pokusił się o slot w obudowie – jak w przypadku smartfona Galaxy S22 Ultra). Po zetknięciu z obudową inicjowane jest ładowanie indukcyjne stylusa.

Bateria

Bateria wbudowana w urządzenie oferuje nam pojemność 11200 mAh. Samsung oferuje nam w jej przypadku wsparcie dla ładowania 45 W. Oznacza to, że uzupełnianie energii tabletu trwa relatywnie krótko. W około trzy godziny całkowicie naładujemy urządzenie, gdy uda nam się je doprowadzić do stanu bliskiego rozładowania. Jeśli tabletu używamy do konsumpcji multimediów lub intensywnej pracy biurowej – jesteśmy w stanie rozładować go w około 9 godzin. Jeśli natomiast wykorzystujemy go sporadycznie, to energii starczy nawet na 3-4 dni. To świetny wynik!

Ogólne odczucia z użytkowania

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra to jeden z najlepszych tabletów z Androidem dostępnych w tej chwili na rynku. Jest mocny, wydajny i sprawdzi się fantastycznie zarówno, gdy potrzebujemy urządzenia do codziennej pracy, jak i gdy poszukujemy domowego centrum multimedialnego. Urządzenie wydaje się być dość solidnie zbudowane. Producent twierdzi, że obudowa została stworzona ze zbrojonego aluminium, które chroni sprzęt przed uderzeniami i upadkiem.

W tym pierwszym przypadku możemy bezproblemowo podłączyć do niego mysz i klawiaturę. Taki zabieg poprawia jakość pracy z dokumentami. Co ciekawe, po przełączeniu się do trybu DeX – interfejs tabletu zyskuje na wygodzie obsługi – możemy z aplikacji korzystać w oknach – niczym w przypadku Windowsa.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra to świetny tablet do wideokonferencji. Frontowa kamerka o rozdzielczości 12 MP oferuje funkcję śledzenia, dzięki czemu użytkownik zawsze pozostanie w centrum kadru. Natomiast gdy dosiądzie się do nas dodatkowa osoba, aparat automatycznie uruchomi funkcję szerokiego kąta.

Tylne aparaty? Ich obecność jest symboliczna. Nie nastawiajcie się na wysoką jakość zdjęć i materiałów wideo. Z resztą – kto chciałby ganiać z tak ogromnym tabletem i robić nim zdjęcia? Zadanie dla masochistów.

Obecność stylusa S-Pen to gratka dla wszystkich osób zajmujących się pracą kreatywną. Można rysować, edytować zdjęcia, tworzyć niesamowite grafiki. S-Pen to renomowane narzędzie, które zdobyło serca fanów serii Galaxy Note. Powróciło w dawnym splendorze ze smartfonem Galaxy S22 Ultra, a teraz jest też akcesorium dołączonym do tabletu. Korzystanie z niego jest tak wygodne, że aż ciężko było mi się z nim rozstawać wracając do mojego prywatnego tabletu.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji Samsunga Galaxy Tab S8 Ultra. ekranu tabletu można bezprzewodowo użyć jako drugiego monitora do laptopa z Windowsem. To świetne rozwiązanie w codziennej pracy. Ekrany laptopów nie są tak duże, jak monitory komputerowe. Dodatkowa przestrzeń robocza zawsze w ich przypadku jest na wagę złota!

Testowany wariant tabletu kosztuje obecnie 6 499 złotych.

PlusyMinusy
+ świetny ekran,
+ rewelacyjne głośniki,
+ rysik S Pen,
+ tryb DeX,
+ niesamowita wydajność w codziennym zastosowaniu.
– brak ładowarki w zestawie,
– wysoka cena,
– drogie firmowe etui z klawiaturą od Samsunga,
– flagowy Snapdragon lubi się nagrzewać.