OPPO Reno 5 5G – smartfon z szybkim Internetem dla każdego?

OPPO w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wyrobił sobie pozycję jednego z najważniejszych producentów smartfonów na polskim rynku. Ten chiński koncern zdobył serca Polaków dzięki swoim produktom oferującym nam świetny stosunek ceny do jakości. Nic w tym dziwnego – za przyzwoite pieniądze otrzymujemy naprawdę nieźle wyposażone smartfony, które dodatkowo pracują w oparciu o świetną nakładkę na Androida – Color OS. Czy OPPO Reno 5 wyposażony w modem umożliwiający nam dostęp do szybkiego Internetu 5G wpisuje się w ten pozytywny trend? Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą recenzją!

Ekran

OPPO w przypadku swojej nowości ze średniej półki cenowej postawiło na naprawdę niezły, czytelny ekran o przekątnej 6,4″ i rozdzielczości Full HD+. Jest to matryca AMOLED o częstotliwości odświeżania 90 Hz. Kolory są odwzorowane świetnie, a obraz jest wystarczająco ostry. Sporych rozmiarów ekran praktycznie wyklucza możliwość obsługi tego smartfona jedną ręką. Warto jednak zaznaczyć, że świetnie będzie się on sprawdzał zarówno w roli mobilnego odtwarzacza wideo, jak i w trakcie grania w ulubione gry mobilne. Kąty widzenia oraz nasycenie kolorów nie pozostawiają wiele do życzenia (tradycyjnie w przypadku matryc AMOLED) i w czasie testów korzystało mi się z urządzenia naprawdę komfortowo i bezproblemowo.

Kamerka dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie, umieszczona została w lewym górnym rogu ekranu. Nie jest to rozwiązanie na miarę najdroższych smartfonów, jednak możecie być pewni, że zarówno w trakcie prowadzenia rozmów czy wykonywania zdjęć sprawdzi się naprawdę wzorowo. Standardem w przypadku smartfonów ze średniej półki cenowej jest już umieszczanie czytnika linii papilarnych pod ekranem. Nie inaczej jest w przypadku OPPO Reno 5 5G. Moduł naprawdę sprawnie odczytuje nasz odcisk palca i nie pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia.

Podzespoły

OPPO w przypadku swojego (bez dwóch zdań!) hitu ze średniej półki cenowej postawiło na procesor Qualcomm Snapdragon 765G wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 128 GB rozszerzalnej przestrzeni na nasze dane. Taki zestaw powinien sprawdzić się doskonale w nawet najbardziej wymagających zadaniach. W trakcie dwutygodniowych testów nie spotkałem się z praktycznie żadnymi problemami związanymi z wydajnością tego urządzenia. Na pokładzie nowości ze spokojem uruchomimy najpopularniejsze gry mobilne i nie powinny się one przycinać – dotyczy to nawet bardziej wymagających tytułów dostępnych w Sklepie Play (sprawdzone na PUBG Mobile czy chociażby w przypadku Asphalt 9).

Smartfon OPPO Reno 5 5G oferuje funkcję Dual SIM. Musimy jednak wybierać pomiędzy drugą kartą, a nośnikiem microSD. Ponadto na pokładzie testowanego urządzenia zamontowano modem 5G (jednak ze względu na ograniczenia infrastrukturalne w moim mieście nie było dane mi jej sprawdzić). Jednym z elementów zestawu zabezpieczeń smartfona jest czytnik linii papilarnych osadzony pod ekranem, który działa szybko i nie zawodzi. Nie zabrakło NFC, czy złącza USB-C. Producent nie poskąpił nam także złącza słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 11 z autorską nakładką producenta – Color OS 11.

Zawartość pudełka i jakość wykonania

OPPO Reno 5 5G trafia do nas w schludnie zaprojektowanym pudełku. Oprócz papierologii znajdziemy w nim kabel USB-C, kostkę ładowarki (którą producenci coraz częściej pomijają w zestawach) oraz igiełkę tacki SIM. Tradycyjnie już dla współcześnie wprowadzanych na rynek smartfonów, w zestawie nie znajdziemy słuchawek. Ciekawostką jest natomiast obecność silikonowego etui, czego brakuje mi często np. u Samsunga. Sam smartfon wykonany został z przyzwoitej jakości materiałów. Plecki są matowane i mają lekko chropowatą fakturę, co uważam za plus (nie będą się szybko rysować, czy notorycznie zbierać odcisków palców). Minus to natomiast wystające obiektywy aparatu. Odnoszę wrażenie, że będzie można niestety bardzo łatwo je uszkodzić nieopatrznie odkładając smartfona pleckami do dołu.

Odtwarzanie muzyki oraz wideo

Na ekranie OPPO Reno 5 5G komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa świetnego wyświetlacza. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime czy HBO GO. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na apce Tidala. We wspomnianych kwestiach urządzenie radzi sobie naprawdę dobrze i nie ma się czego wstydzić nawet na tle droższej konkurencji. Wideo odtwarzane jest płynnie nawet w wysokiej rozdzielczości (tu mam na myśli odtwarzanie w aplikacji YouTube). Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem. W przypadku testowanego smartfona nie uświadczymy głośników stereo, jednak producent deklaruje wsparcie dla LDAC HD audio.

Funkcje fotograficzne

Z funkcji fotograficznych OPPO Reno 5 5G na pewno będziecie zadowoleni. Producent postawił na cztery obiektywy:

  • główny – 64 MP,
  • szerokokątny – 8 MP,
  • makro – 2 MP,
  • czujnik głębi – 2 MP.

Aparat spisywał się naprawdę nieźle. Radził sobie wzorowo zarówno ze zdjęciami wykonywanymi w dogodnych, jak i trudnych warunkach oświetleniowych (OPPO ma doświadczenie w tej kwestii ze swoim trybem Ultra Night). Zdjęcia wykonywane w trakcie testów wychodziły ostre i wyraźne – widać to na załączonych przeze mnie do recenzji fotografiach. OPPO nie postawiło jednak na OIS, które znajdziemy u jednego z ważniejszych konkurentów testowanego smartfona – Samsunga Galaxy A52 5G. Mimo to fotografowanie oraz kręcenie materiałów wideo przebiega bardzo komfortowo. Aparat do selfie i rozmów wideo charakteryzuje rozdzielczość 32 MP. Materiały wideo nagramy w rozdzielczości maksymalnie 4K przy 30 FPS. Aby zwiększyć ilość klatek, musimy zmniejszyć rozdzielczość nagrywanego wideo. Do stabilizacji podczas nagrywania ujęć nie sposób się przyczepić. Działa ona perfekcyjnie i nie “smuży” mimo, że bazuje na EIS. Możemy też liczyć na udogodnienia takie, jak tryb poklatkowy czy slow-motion.

Bateria

Bateria o pojemności 4300 mAh pozwala na komfortowe korzystanie ze smartfona w rozmaitych zastosowaniach przez jeden dzień. Jest więc przyzwoicie, ale uważam także, że producenta stać na więcej, skoro niejednokrotnie upychał bardziej wydajne ogniwa w tańszych urządzeniach. OPPO Reno 5 5G oferuje wsparcie dla szybkiego ładowania SuperVOOC 2.0. Jeśli jednak chcecie nieco przyoszczędzić na zużyciu energii, warto wyłączyć dostęp do sieci 5G oraz zmniejszyć częstotliwość odświeżania ekranu. Owe działania powinny przynieść wymierne efekty. Podczas testów nie miałem do produktu OPPO większych zastrzeżeń, jeśli chodzi o czas pracy między ładowaniami.

Podsumowanie

OPPO Reno 5 5G to jedna z ciekawszych propozycji w swoim przedziale cenowym. Oferuje nam wszystko, czego powinniśmy oczekiwać od nowoczesnego smartfona – wysoką wydajność pracy, satysfakcjonujące funkcje foto/wideo oraz niezły czas pracy między ładowaniami. Jeśli dodamy do tego modem 5G to mamy urządzenie idealne dla wszystkich osób, które chcą kupić porządnego smartfona za przyzwoite pieniądze. Jeśli nie zależy Wam na takich smaczkach, jak wodoodporność, ekran 120 Hz czy OIS, to Reno 5 5G może być dla Was ciekawszym wyborem od Samsunga Galaxy A52 5G. Testowanego smartfona możecie zakupić na przykład w x-kom za 1999 zł.