Microsoft Surface Pro 8 – super wydajny komputer 2 w 1

Urządzenia Surface to elita. Są wydajne, zajmują niewiele miejsca, wykonane z materiałów premium i są po prostu piękne. Jeżeli chodzi o ich funkcjonalność w swojej klasie, to nie mają sobie równych. Ale czy na pewno?

O gustach się nie dyskutuje, jednym może się bardziej podobać innym mniej, ale trzeba przyznać, że jako najlepszy laptop/tablet firmy Microsoft, Surface Pro 8 ma wszystkie cechy zewnętrzne i wewnętrzne rasowego flagowca. Jest to już ósma odsłona znakomitej serii urządzeń 2w1, która wizualnie niemal nie zmieniła się wcale. Niesamowite jest to, że pierwszy Surface Pro powstał w 2013 roku i nadal jego forma i pomysł połączenia tabletu z klawiaturą, pełniącą funkcję ochrony ekranu wciąż jest aktualna. Kolejne urządzenia Surface były nieznacznie modyfikowane i ogólnie mówiąc, stawały się tylko lżejsze, smuklejsze i naturalnie szybsze. To właśnie firmie Microsoft zawdzięczamy to rozwiązanie, które z powodzeniem kopiują inni producenci.

Szyk & szał

Najnowszy Surface Pro to urządzenie z dotykowym ekranem o przekątnej 13 cali. W jego górnej części, w cieniutkiej ramce znajduje się obiektyw aparatu i dwa mikrofony. Aluminiowa konstrukcja jest lekka i waży niecały kilogram. Jest przyjemna w dotyku i nie wyślizguje się z dłoni. Jego krawędzie są delikatnie zaoblone, dzięki czemu wygodnie trzyma się go w rękach. Po lewej stronie znajduje się przycisk regulacji głośności i gniazdo słuchawkowe. Po prawej stronie jest przycisk zasilania, dwa złącza USB-C i wąska szczelina, która jest gniazdem od ładowarki. Na pleckach centralnie u góry jest drugi obiektyw a w połowie tabletu znajdziemy aluminiową, rozkładaną stopkę. Na górnej krawędzi znajdują się po całej długości wloty i wyloty powietrza. Od dołu jest port służący do połączenia tabletu z klawiaturą. To w zasadzie wszystko w temacie wyglądu. Komputer został zamknięty w cieniutkim ekranie.

Przeczytaj też: ASUS Vivobook 13 Slate OLED – Tablet, laptop, 2w1, a może coś więcej (conowego.pl)

Z drugiej strony lustra

Za pięknym, czarnym i pełnym kolorów ekranem, z którego Surface słynie zastosowano różne podzespoły, które możemy wybierać na stronie producenta. Ekran domyślnie działa w 60Hz, ale można to zmienić w ustawieniach zaawansowanych na 120Hz, co znacznie poprawia wrażenia wizualne. Testowana jednostka została wyposażona w procesor Intel Core i7-1185G7 z 4ma rdzeniami i 8ma wątkami, taktowany w zakresach od 3.00-4.80 GHz. Jak na tak małe gabaryty, to niezwykłe osiągi. Za płynne działanie aplikacji odpowiada 16 GB pamięci RAM. Szybki dysk SSD M.2 PCIe dostał 256 GB i szczerze mówiąc to mało. Naturalnie można wybrać więcej, tylko zastanawiam się, po co robić komputer, bez możliwości modyfikacji z tak małym dyskiem? Odpowiedź może być tylko jedna… Surface Pro 8 nie jest przeznaczony dla graczy, którzy zapychają każdej wielkości dyski po sam kurek. Jedyną opcją rozbudowania pojemności jest usługa chmurowa OneDrive.

Stacja robocza

Mimo swoich niepozornych rozmiarów Surface Pro 8 może zmienić się w pełnoprawnego laptopa, a nawet dużą stację roboczą. Jest to możliwe dzięki doczepianej, magnetycznej klawiaturze, która pełni jednocześnie funkcję ochrony ekranu. Osłonka jest wykonana z czarnej alkantary, która jest odporna na zabrudzenia, ale jednocześnie miła w dotyku. W górnej części klawiatury znajduje się miejsce na rysik, który świetnie sprawdzi się dla architektów i artystów czy innych twórców. Miłym zaskoczeniem jest delikatne wibrowanie rysika w trakcie rysowania, co jest bardzo zbliżone do wibracji podczas prawdziwego pisania. Warto podkreślić, że nowa klawiatura jest dużo sztywniejsza i mniej sprężynuje podczas pisania. Dzięki portom USB-C z Thunderbolt 4, Surface Pro 8 możemy podłączyć do dwóch monitorów zewnętrznych, rozszerzając nasz obszar roboczy do trzech ekranów (laptopa i dwóch innych). Ta opcja nie była wcześniej dostępna i z całą pewnością zostanie doceniona przez wiele osób. Sam touchpad mógłby być większy, ale jest bardzo dokładny i responsywny.

Zadowalający dźwięk

Dwa głośniki zostały niemal niewidocznie umieszczone na bocznych krawędziach ekranu w postaci wąskiej szczeliny. Grają całkiem przyzwoicie, dźwięk jest czysty, klarowny i wyraźny jak na nieduże rozmiary. W każdym razie do oglądania filmów wystarczy, ale jeżeli zapragniemy czegoś więcej, to zawsze można podłączyć słuchawki lub głośniki.

Przeczytaj też: Microsoft Surface Go 3 – ultra-kompaktowy laptop | CoNowego.pl

Do pracy, nauki, rozrywki…

Można się sprzeczać do czego Surface Pro 8 nadaje się najbardziej, ale prawdę mówiąc jest to dość wszechstronne urządzenie. Z całą pewnością super sprawdzi się do pracy. Jest nieduży, mobilny z łatwością zmieści się w plecak lub teczkę. Dzięki wyjściom na monitory zamienia się w profesjonalną stacje roboczą. Wyśrubowana konfiguracja spokojnie poradzi sobie z wymagającym oprogramowaniem. Kamera przednia to jedna z lepszych jakie widziałem w laptopach. Obraz jest super czysty, a mikrofony skutecznie izolują nasz głos od innych odgłosów. Oglądanie filmów na Pro 8 to czysta przyjemność, bowiem jego ekran to też jeden z lepszych jakie znam. Na koniec dnia można też na nim pograć, ja uruchomiłem WOT w Full HD, 120Hz i wysokich ustawieniach grafiki, osiągając do 40 kl./s. Bateria też zaskakuje pozytywnie, gdyż na jednym ładowaniu pozwoliła na 11 godzin pracy.

Specyfikacja Microsoft Surface Pro 8

  • Procesor: Intel Core i7-1185G7 (4 rdzenie, 8 wątków, 3.00-4.80 GHz, 12MB cache)
  • Pamięć RAM: 16 GB (LPDDR4x, 4266MHz)
  • Dysk SSD M.2 PCIe: 256 GB
  • Ekran: Dotykowy błyszczący, LED 13cali, rozdzielczość 2880 x 1920 pixeli,
  • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
  • Wbudowane głośniki stereo
  • Wbudowany mikrofon
  • Kamera internetowa: 5.0 Mpix
  • Łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth
  • Złącza: USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) 2 szt.
  • Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe: 1 szt.
  • Surface Connect: 1 szt.
  • Czujniki: Akcelerometr, Magnetometr, Czujnik światła, Żyroskop
  • Obudowa: Aluminiowa
  • Wymiary: 9,3x287x208 mm
  • Waga: 0,90 kg
  • Cena: 7799 zł
ZaletyWady
Premium designMile widziany większy touchpad
Obłędny ekran
Duża wszechstronność
Duża wydajność
Możliwość podłączenia monitorów
Świetna kamera