Protest artystów przeciwko „sztuce” AI

Członkowie społeczności internetowej ArtStation protestują przeciwko grafikom generowanym przez sztuczną inteligencję, umieszczając w swoich portfolio obrazy „No AI Art”.

Obrazy wyrażające protest zdominowały popularną stronę ArtStation. Artyści krytykują obecność prac generowanych przez sztuczną inteligencję na ArtStation i starają się zakłócać przyszłe modele sztucznej inteligencji trenowane przy użyciu grafiki znalezionej na stronie.

Początki protestu sięgają 5 grudnia, kiedy bułgarski artysta Alexander Nanitchkov napisał na Twitterze: „Obecna„ sztuka ”AI jest tworzona dzięki setkom tysięcy artystów i fotografów, którzy wykonali miliardy zdjęć i poświęcili czas i miłość, aby ich praca została bezdusznie skradziona i wykorzystana przez samolubnych ludzi dla zysku bez najmniejszego pojęcia o etyce”.

Nanitchkov zamieścił również logo z białymi wielkimi literami „AI” za okrągłym symbolem przekreślenia. Poniżej podpis brzmi „OBRAZY WYGENEROWANE PRZEZ AI”. To logo szybko rozpowszechniło się na ArtStation i stało się podstawą wielu obrazów protestacyjnych, które obecnie znajdują się na stronie.

https://twitter.com/ZakugaMignon/status/1602629045254082560?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1602629045254082560%7Ctwgr%5E6d9ebfd2237b2769b2de6e0374bf192edb2d0785%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Farstechnica.com%2Finformation-technology%2F2022%2F12%2Fartstation-artists-stage-mass-protest-against-ai-generated-artwork%2F

9 grudnia krytyka grafiki AI na ArtStation przybrała na sile, gdy artysta postaci, Dan Eder, napisał na Twitterze: „Widok grafiki AI na stronie głównej Artstation mnie zasmuca. Uwielbiam grać z MJ tak samo jak wszyscy inni, ale umieszczanie czegoś, co generowane za pomocą monitu wraz z grafiką, której stworzenie wymagało setek godzin i lat doświadczenia, jest więcej niż brakiem szacunku”.

Uczestnicząc w proteście, niektórzy artyści chcą zakłócić działanie treningu  Stable Diffusion – modelu zamieniającego tekst na obraz. To doprowadziło do kilku żartów na Twitterze pokazujących zniekształcone wyniki obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję, które niektórzy potraktowali poważnie.

Czytaj także: Komputer AI owocem współpracy gigantów