HTC Vive Flow – wirtualna rzeczywistość zawsze pod ręką!

Wirtualna rzeczywistość kojarzy nam się głównie ze sporych rozmiarów niepraktycznymi goglami podpinanymi do komputera. Co jednak, jeśli moglibyśmy zabrać ze sobą nasze ulubione urządzenie dosłownie wszędzie? Do naszej redakcji trafiły ostatnio okulary VR HTC Vive Flow. Do czego mogą się nam przydać i co oferują? Sprawdziliśmy to dla Was!

Okulary VR, które pomogą Ci się zrelaksować!

HTC zaprojektowało swoje nowe okulary z myślą o tym, by ich użytkownik mógł liczyć na możliwość zrelaksowania się praktycznie w każdej sytuacji. Nieważne czy właśnie zasiadasz w wygodnym fotelu, w domowym zaciszu, czy też przemierzasz długie kilometry spędzając czas w pociągu. Twoje mobilne centrum VR zawsze będzie przy Tobie. Możesz uruchomić aplikacje dzięki którym przeniesiesz się w odległe zakątki świata. Możesz też zagrać w ciekawe gry. Twój wirtualny świat nigdy nie był tak blisko!

Okulary HTC Vive Flow nie zajmą w naszym bagażu zbyt wiele miejsca. Zmieścimy je do walizki, plecaka czy nawet nerki. Ponadto warto wiedzieć, że do ich obsługi nie będą nam potrzebne zaawansowane akcesoria czy też kontrolery. Okularom musimy zapewnić dostęp do źródła energii. Może być nim powerbank, bądź choćby nasz smartfon. Ten drugi będzie też – po zainstalowaniu aplikacji Vive – pełnił rolę wskaźnika/kontrolera. Oczywiście nasz smartfon musi znajdować się na liście kompatybilnych, wspieranych urządzeń.

Techniczny majstersztyk HTC!

Czas na kilka słów na temat specyfikacji okularów HTC Vive Flow oraz technologii zastosowanych na ich pokładzie. Generalnie nie sposób nie wspomnieć o tym, że są one bardzo lekkie i mogą stanowić zaprzeczenie wszystkich dotychczas prezentowanych, topowych zestawów VR. Zazwyczaj bowiem w przypadku takiego sprzętu mamy do czynienia z ciężkimi, nieporęcznymi hełmami. Pod względem gabarytów, HTC Vive Flow nie odbiegają znacząco od klasycznych okularów przeciwsłonecznych. Producent jednak w tak kompaktowej formie zawarł dwa ekrany, komplet podzespołów oraz przewód – który to służy do połączenia okularów z zewnętrznym źródłem zasilania. Całość waży zaledwie 189 g.

HTC wyposażyło Vive Flow w 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci ROM. Warto wspomnieć również o tym, że pole widzenia okularów to w przybliżeniu 100 stopni. Prezentują nam one obraz w rozdzielczości 3,2K, przy czym każdy z ekranów LCD osobno charakteryzuje przekątna 2,1″ i rozdzielczość 1600 x1600 pikseli. Częstotliwość odświeżania to w ich przypadku 75 Hz. Producent pomyślał natomiast nawet o takich detalach, jak aktywny system chłodzenia, który nie tylko zadba o to, by ze sprzętu w odpowiedni sposób odprowadzane było ciepło, ale też zadba o komfort użytkownika. Okulary Vive Flow wyposażone zostały również w wysokiej jakości głośniki oferujące nam dźwięk przestrzenny. Możemy też jednak skorzystać z naszych osobistych słuchawek Bluetooth – jeśli tak będzie nam wygodniej. HTC postawiło także na obecność dwóch mikrofonów z funkcją redukcji szumów i echa. Na froncie okularów znajdziemy kamerki pozycjonujące 6DoF. Fantastycznym posunięciem ze strony producenta jest natomiast wyposażenie okularów w tarcze dioptrii, dzięki czemu będą praktycznym akcesorium także dla osób zmagających się z wadą wzroku.

Jak Vive Flow sprawują się w praktyce?

Na wstępie muszę wspomnieć, że HTC Vive Flow nie są tak wszechstronne, jak pełnoprawne gogle VR. Producent stworzył bowiem te okulary z myślą o relaksie. Co prawda możemy też uruchomić na nich ciekawe gry i aplikacje, ale w takim wypadku nasze odczucia nie będą tak komfortowe, jak w przypadku choćby testowanych przez nas jakiś czas temu gogli HTC Vive 2 Pro. Przede wszystkim sterowanie za pośrednictwem smartfona nie jest tak wygodne, jak w przypadku dedykowanych kontrolerów. Vive Flow jednak nie mają być dla nas niczym konsola do gier (choć z okularami możemy sparować na przykład pada od Xboxa). Bardziej powinniśmy nastawiać się na korzystanie z tego produktu jak z naszej mobilnej sali kinowej, bądź też jak z przenośnego „pokoju relaksu”.

Zapewniam Was, że oglądanie materiałów wideo z rozmaitych serwisów streamingowych za pośrednictwem okularów HTC Vive Flow to czysta przyjemność. Obraz wyświetlany jest na wygenerowanym w tym celu, wirtualnym ekranie, dzięki czemu faktycznie możemy odnieść wrażenie, że spędzamy czas w sali kinowej. Vive Flow to jednak nie tylko świetny sposób na oglądanie filmów. Dzięki mnogości dostępnych dla tego sprzętu aplikacji (w ramach usługi VivePort) możemy na przykład przenieść się w dowolne miejsce na świecie w trakcie medytacji (obraz i dźwięk generowane przez gogle są naprawdę wysokiej jakości i robią ogromne wrażenie), bądź też skorzystać z oprogramowania, które ułatwi nam zasypianie.

Kilka słów o oprogramowaniu

Aby skorzystać z HTC Vive Flow w połączeniu z naszym smartfonem (i następnie, by używać go jako wskaźnika), konieczne jest pobranie ze Sklepu Play aplikacji Vive. Dzięki niej sparujemy urządzenie z okularami (jeśli oczywiście jest wspierane) i bardzo szybko skonfigurujemy cały zestaw. Gdy proces dobiegnie końca, możliwe będzie korzystanie ze wszelkich dobrodziejstw VivePort. Oczywiście konieczne będzie wykupienie abonamentu na tą usługę – za równowartość 5,99 euro. W zamian jednak otrzymamy dostęp do dziesiątek aplikacji i gier, które pozwolą nam w pełni cieszyć się dobrodziejstwami wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście jeśli nie chcemy opłacać abonamentu, to możemy skorzystać z darmowych propozycji, ale tych w VivePort mamy jak na lekarstwo.

Możemy także w wirtualnej rzeczywistości duplikować ekran naszego smartfona. Po ustawieniu obrazu w orientacji poziomej, uruchomieniu ulubionych gier (takich jak np. tytuły z serii Asphalt, PUBG czy Fortnite) i skorzystaniu z bezprzewodowego pada poczujemy się w zasadzie, jak podczas korzystania z konsoli i dużego telewizora. To również może być bardzo przydatne w podróży rozwiązanie.

Podsumowując…

HTC Vive Flow to bardzo udany produkt znanego koncernu, który być może nie zawojuje rynku, ale na pewno znajdzie na nim swoje miejsce. Takie mobilne okulary VR mogą być przydatne dla osób spędzających długie godziny w podróży. Pomogą im się zrelaksować i ciekawie spędzić czas na przykład podczas kilkugodzinnej podróży w pociągu. Zakup HTC Vive Flow wiąże się w tej chwili z wydatkiem rzędu 2699 złotych. Nie będą to jednak pieniądze wyrzucone w błoto. Fani spędzania czasu w wirtualnej rzeczywistości na pewno będą zadowoleni!