Harman Kardon Onyx Studio 8 – niebanalny dodatek do stylowego wnętrza

Czy jeden duży głośnik jest w stanie zastąpić domowy system audio? Sprawdzamy!

Wszyscy się zgodzimy, że sporo jest wokół nas bylejakości i powtarzalności. Producenci często kopiują innych, bo nie mają odwagi, żeby wcielić bardziej oryginalne pomysły w życie. Harman Kardon jednak słynie z tego, że nie tylko potrafi zaskoczyć niespotykaną formą, ale także niecodzienną jakością swoich produktów. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej, już ósmej odsłony bezprzewodowego głośnika z serii Onyx Studio. Zarówno seria Onyx jak i Onyx Studio, to rodzina głośników bezprzewodowych, akumulatorowych, różnej wielkości, a ich wspólnym mianownikiem jest forma w kształcie dysku. Seria Onyx jest mniejsza i mobilna, a seria Studio jest dużo większa i głośniejsza.

Do siedmiu razy sztuka

Ósma generacja Harman Kardon Onyx Studio 8 to duży, masywny świetnie wykonany głośnik akumulatorowy i bezprzewodowy. Zaskoczyła mnie jego forma, gdyż wygląda on identycznie jak poprzednia, siódma generacja. Czyżby Harman Kardon osiągnął formę idealną? Czy taka w ogóle istnieje? Studio 6 wyglądał identycznie jak Studio 5, a Studio 8 wygląda identycznie jak Studio 7. Zatem wychodzi na to, że dopiero dziewiąta generacja zaproponuje zmiany w designie. Wracając do formy, ósemka przypomina planetę Saturn, gdyż dookoła głównej konstrukcji znajduje się aluminiowa obręcz, która pełni funkcję dekoracyjną, podstawy stojącej oraz uchwytu do przenoszenia. Body pokryto pewnego rodzaju tkaniną, co wygląda schludnie i elegancko.

Przeczytaj też: Głośnik Sony SRS-XG500 – imprezowa bestia (conowego.pl)

Co nowego?

Obowiązkowo trzeba wspomnieć o tym, co różni model 7 od 8. Otóż są to nieduże i kosmetyczne zmiany, ale jak najbardziej w dobrym kierunku. Po pierwsze HK otrzymał mikrofon i dzięki temu może być stosowany do rozmów telefonicznych np. jako zestaw do telekonferencji. Z tego powodu na obudowie pojawił się przycisk w kształcie słuchawki, który służy do odbierania i kończenia połączeń. Druga ważna zmiana to fakt, że zasilacz znajduje się wewnątrz obudowy. W wersji 7, znajdował się on na kablu zasilającym i był wielkości cegły. Ponadto zastosowano nowszą wersję Bluetooth i dodano nowe kolory. Natomiast wymiary, materiały, kształt i przetworniki pozostały te same.

Suche fakty

Onyx Studio 8 został wyposażony w jeden głośnik niskotonowy 120 mm, dwa przetworniki wysokotonowe 2 x 25 mm, które generują łącznie znamionową moc wyjściową 50 W RMS. Pasmo przenoszenia wynosi: 50 Hz – 20 kHz. Urządzenie ma zasilanie wewnętrzne w postaci akumulatora, który w zależności od poziomu głośności potrafi grać nawet do ośmiu godzin. Jednak nie jest to sprzęt do słuchania muzyki na otwartej przestrzeni lub nad basenem. Zasilanie bateryjne pozwala nam ustawić go w dowolnie wybranym miejscu w domu, bez konieczności podłączenia do gniazdka. Sam głośnik jest na tyle oryginalny i piękny, że gdziekolwiek go nie postawimy, to i tak będzie wyglądał jak małe dzieło sztuki. A przecież kabel nie pasuje do sztuki.

Przeczytaj też: Teufel Boomster – głośnik bezprzewodowy z najwyższej półki! | CoNowego.pl

Co za brzmienie

Przechodząc do wrażeń, po szybkim parowaniu ze smartfonem z głośnika popłynęła muzyka – fantastyczne, głośne, krystalicznie czyste i głębokie brzmienie. Wow! Niezbyt często się zachwycam głośnikami mono, bo zwykle grają, co najwyżej głośno. Natomiast Onyx Studio 8 to rzadkie i niespotykane urządzenie, które emituje przyjemne dla uszu, jedwabiście delikatne, ale mięsiste basy, które wypełniają dosłownie cały pokój. Nie wiem jak działa ta technologia, ale gdy zamknąłem oczy, to nie byłem w stanie wskazać kierunku, z którego dochodzi muzyka. Wysokie tony także zrobiły świetną robotę, pokazując się z najlepszej strony. Były mocne, czyste i przestrzenne, niemal trójwymiarowe. HK OS 8 zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, być może dlatego, że nie spodziewałem się po nim aż takiej klasy i tak wysokiej jakości.

Specyfikacja techniczna Harman Kardon Onyx Studio 8

 • Przetworniki: Głośnik niskotonowy 1 x 120 mm, przetworniki wysokotonowe 2 x 25 mm
 • Znamionowa moc wyjściowa: 50 W RMS.
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 20 kHz (-6dB)
 • Stosunek sygnału do szumu: > 80 dB
 • Rodzaj akumulatora: litowo-polimerowy 11,70 Wh (odpowiednik 3,6 V / 3250 mAh)
 • Czas ładowania akumulatora: 5 godzin
 • Czas odtwarzania muzyki: do 8 godzin (zależnie od poziomu głośności i odtwarzanej muzyki)
 • Wersja Bluetooth: 5.2
 • Profil Bluetooth: A2DP 1.3, AVRCP 1.6
 • Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth®: 2400 MHz – 2480 MHz
 • Wymiary (szer. x wys. x gł.): 268,0 x 302,5 x 159,5 mm
 • Waga: 3,5 kg
 • Cena: 1299 zł