Flagowe słuchawki z ANC SONY WH-1000XM5 – cicha rewolucja

W stylistyce nowych słuchawek SONY zaszła tym razem rewolucja. Nic nie jest takie same jak wcześniej, ale czy są to zmiany na lepsze?

Wiele mówi się o tym, że niektórzy producenci w swoich flagowych produktach osiągnęli formę tak doskonałą, że w kolejnych odsłonach nowszych produktów design pozostawał ten sam lub tylko delikatnie zmieniony. Mam na myśli telefony i komputery Apple, słuchawki BOSE czy właśnie serię słuchawek 1000XM2, 3 i 4. Po tych wszystkich latach firma SONY stworzyła zupełnie nowe słuchawki, które mają kompletnie inny design. To czy był to dobry krok, zweryfikuje rynek i konsumenci. Moim, skromnym zdaniem poprzednie generacje miały projekt bardziej premium i bardziej ponadczasowy, ale w końcu musiało się coś zmienić i to właśnie SONY WF-1000XM5 otwierają nowy rozdział wśród nausznych słuchawek z ANC z najwyższej półki.

Idzie nowe

Nie sposób nie zauważyć, że SONY w najnowszej generacji słuchawek bacznie obserwowało konkurencje. Absolutnie nie mówię, że kogokolwiek kopiuje, ale w nowym projekcie widać pewien trend, który widać także w BOSE Q700 czy w Apple Pro Max. Wszyscy producenci postawili na bardzo minimalistyczne i nowoczesne formy. Swoją uwagę skupili na bardzo dużych nausznikach, zminimalizowali ogólną wagę do minimum i postawili na sterowanie dotykowe, nad czym ubolewam, bo jestem fanem przycisków fizycznych. Swoją drogą jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądał następca BOSE QC 45?

Przeczytaj też: Słuchawki z najlepszym ANC – BOSE QC45 – powrót króla (conowego.pl)

Budowa

SONY WF-1000XM5 przyjechały w ekologicznym, papierowym opakowaniu bez grama plastiku. Słuchawki spakowano w sztywny, materiałowy futerał podróżny, który chroni ich lekką i delikatną konstrukcje przed usterkami. Etui jest zamykane na suwak, a w środku ma specjalnie wyprofilowane miejsca na nauszniki. Sam futerał robi dobre wrażenie, a to dopiero początek. WF-1000XM5 wydają się bardzo lekkie i delikatne. Nauszniki z zewnątrz pokryto tworzywem sztucznym, które w dotyku jest niemal aksamitne. Od wewnątrz wykończono je skórą syntetyczną. Bardzo wąski pałąk w całości pokryto miękką gąbką, obszytą także skórą. Cała konstrukcja jest bardzo elastyczna, minimalistyczna i bardzo wygodna.

Sterowanie

Centrum sterowania światem znajduje się na lewym nauszniku w postaci przycisku zasilania/parowania i przycisku ANC/Ambient. Dookoła znajdują się liczne mikrofony, których łącznie w słuchawkach jest osiem. Nowe SONY są oczywiście bezprzewodowe, ale zostały wyposażone w gniazdo do kabla z końcówką typu Jack. Na prawym nauszniku jest tylko port ładowania baterii USB-C. SONY WF-1000XM5 mają panele dotykowe, które mają przypisane standardowe funkcje.

Przeczytaj też: Bose Noise Cancelling 700 – recenzja słuchawek z aktywną redukcją szumów | CoNowego.pl

Będzie cicho

To co zdecydowanie wyróżnia SONY na rynku, to bezdyskusyjnie najskuteczniejszy system redukcji szumów i hałasu w paśmie średnich i wysokich częstotliwości. W teście wykonanym na kilku innych producentach flagowych słuchawek z ANC, SONY powraca na pierwsze miejsce. System ANC w WF-1000XM5 został oparty na … uwaga… ośmiu mikrofonach oraz dwóch procesorach ze sztuczną inteligencją, który w czasie rzeczywistym wykonuje miliony operacji, aby stworzyć absolutną ciszę w głośnym otoczeniu oraz żeby wyizolować nasz głos i oczyścić z hałasu.

Legendarny dźwięk

Jednak słuchawki to nie tylko systemy redukcji hałasu, ale przede wszystkim brzmienie. Za dźwięk na najwyższym poziomie odpowiadają dwa 30mm przetworniki, cała masa elektroniki i liczne systemy wspomagające brzmienie. WF-1000XM5 obsługują dźwięk o wysokiej rozdzielczości, a kodek Sony LDAC pozwala słuchać go także bezprzewodowo. System DSEE Extreme, interpolujący w czasie rzeczywistym muzykę z plików cyfrowych, przywraca natomiast brakujące tony wysokie utracone w procesie kompresji i zapewnia słyszalność wszystkich szczegółów. Nowe słuchawki otrzymały także certyfikat 360 Reality Audio, co gwarantuje nam dźwięk przestrzenny. Inaczej mówiąc słuchanie muzyki na tych słuchawkach to prawdziwa uczta dla uszu.

Inteligentne funkcje

Słuchawki mają dodatkowo funkcję, która jest bardzo praktyczne na co dzień. Speak-to-Chat automatycznie zatrzymuje odtwarzaną muzykę i wzmacnia odgłosy otoczenia, wtedy, gdy zaczniemy mówić np. do ekspedientki w sklepie lub kolegi w biurze. Po chwili, gdy przestaniemy mówić, muzyka znowu zacznie grać. Funkcje tą możemy wyłączyć i korzystać ze znanej już z poprzednich generacji opcji aktywacji trybu Ambient, przez dotknięcie dłonią prawego nausznika.

Podsumujmy

SONY WF-1000XM5 to najnowsze, flagowe bezprzewodowe słuchawki nauszne, prawdopodobnie z najlepszym systemem redukcji hałasu. Ich nowa forma jest zaskakująca, ale jednocześnie minimalistyczna i nowoczesna. Duże, miękkie i bardzo wygodne nauszniki pozwalają bez końca słuchać muzykę lub oglądać filmy. Ich lekka i delikatna konstrukcja jest superkomfortowa. Pod względem brzmienia są rewelacyjne. Obsługują dźwięk w wysokiej rozdzielczości, dbając jednocześnie o nasz słuch, dopasowując automatycznie poziom głośności do odtwarzanej muzyki. Bateria starcza na 30 godzin pracy, a zaledwie 3 minuty szybkiego ładowania, pozwala na kolejne 3 godziny grania.

Specyfikacja SONY WF-1000XM5

 • Typ słuchawek: nauszne
 • Typ podłączenia: bezprzewodowe z opcją kabla 3,5mm
 • Przeznaczenie: do telefonów, uniwersalne
 • Łączność: Bluetooth, SBC, AAC, LDAC
 • Czas pracy do: 30 h
 • Zasięg do: 10 m
 • Aktywna redukcja szumów (ANC): tak
 • Informacje dodatkowe: DSEE Extreme, karbonowe membrany, Adaptive Sound Control, szybkie ładowanie 3min =- 3h pracy, Fast Pair, Swift Pair
 • Budowa słuchawek: nauszne, zamknięte
 • Średnica przetwornika: 30 mm
 • Składana konstrukcja: tak
 • Kolor: czarny i biały
 • Waga: 250 g
 • Cena: 1999 zł
ZaletyWady
Bardzo dobre brzmienieOsobiście bardziej podobał mi się design poprzedniej generacji słuchawek, ale to bardzo subiektywna uwaga
Obsługa dźwięku wysokiej rozdzielczości
Znakomity ANC
Bardzo dobry system redukcji hałasu w mikrofonach
Duzy komfort noszenia
Szybkie ładowanie