Canon PowerShot G7X Mark III – uniwersalny kompakt do zdjęć i vlogów

Jeżeli kochasz robić zdjęcia, nagrywać filmy i nie ograniczasz się jedynie do smartfonów, to ten aparat może okazać się najlepszym, co ci się mogło przytrafić.

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które nie widzą różnicy w zdjęciach wykonanych smartfonem i pełnoprawnym aparatem, to być może uda mi się choć w małym ułamku nawrócić cię oraz spowodować, że na nowo uwierzysz w aparaty. Choć producenci najnowszych smartfonów dwoją się i troją żebyśmy zapomnieli do czego służy aparat fotograficzny, to na szczęście znani producenci, tacy jak Canon, Sony, Olympus czy Nikon, niezmiennie podążają swoim kursem. Pamiętajmy, że aparat tonie tylko technologia i elektronika, ale też szkło, czyli obiektyw. Sam czasem robię filmy i zdjęcia smartfonem, ale dla tych specjalnych i wyjątkowych chwil zawsze używam aparatów z optyką z prawdziwego zdarzenia. Zdjęć wykonanych aparatem z obiektywem, nie powtórzysz żadnym smartfonem.

Wszystko na swoim miejscu

Canon to silna międzynarodowa marka z długimi tradycjami i nawet wtedy, gdy pracuje nad aparatem kompaktowym, to w projekcie można zauważyć nawiązanie do modeli profesjonalnych, do tradycji i lat doświadczeń. Niech nie zwiedzie Was kompaktowy rozmiar modelu Canon PowerShot G7X Mark III. W tej małej i smukłej obudowie zamknięta jest bestia. Inżynierowie z Canona naszpikowali G7X Mark III najnowszymi technologiami, aby nasze filmy i zdjęcia wymagały minimalnego nakładu pracy w postprodukcji.

Przeczytaj też: Sony ZV-E10 – Wymarzony aparat do vloga… i do fotografii | CoNowego.pl

Solidna budowa

Aparat jest nieduży i z łatwością mieści się w jednej dłoni. Większość powierzchni jego obudowy została pokryta grafitowym gumo podobnym materiałem, który daje doskonały grip. Na górze znajduje się przycisk zasilania, koło z szybkim dostępem do zmian opcji oraz spust migawki ze sterowaniem zoomem. Po prawej stronie pod zaślepką jest gniazdko mini HDMI, USB-C i fizyczny przycisk do sparowania aparatu z siecią. Po lewej stronie znajdziemy gniazdo do zewnętrznego mikrofonu i przycisk do otwierania lampy błyskowej. Od spodu znajdziemy gwint do statywu oraz kieszeń na baterię i kartę pamięci. Na pleckach obok ekranu znajdują się kolejne przyciski funkcyjne.

Obiektyw

Standardowy obiektyw, który zastosowano w tym modelu to Canon Zoom Lens 8.8-36.8mm 1:18-2.8, odpowiednik zakresu 24–100 mm. Jest on bardzo wszechstronny i posiada bardzo jasne szkło, dzięki czemu może pracować nawet na ciemniejszych planach zdjęciowych. Posiada on ruchomy pierścień, którym można alternatywnie przybliżać lub oddalać obiekty na zdjęciu. Obiektyw działa bardzo szybko i zaraz po wciśnięciu zasilania ustawia się w gotowości do pracy. Został tak dobrany, aby sprawdził się zarówno w fotografii jak i vlogowaniu z ręki. Przy wyciągniętym ramieniu mamy do dyspozycji całkiem spory kadr. Aby jeszcze bardziej zwiększyć pole widzenia, dostępny jest specjalny uchwyt Canona, który jest jednocześnie rozkładanym mini statywem.

Świetny podgląd

Rewelacyjnym rozwiązaniem jest odchylany, dotykowy ekran. Obracając go o 180 stopni możemy swobodnie nagrywać filmy obserwując czy nadal mieścimy się w kadrze. Ekran jest dotykowy i dzięki temu obsługa mocno rozbudowanego Menu jest całkiem łatwa i przyjemna.

Przeczytaj też: Nikon prezentuje Z 9, swój najbardziej zaawansowany aparat bezlusterkowy | CoNowego.pl

Trochę techniki

Canon PowerShot G7X Mark III został wyposażony w matrycę 20,1 MP, CMOS typu stacked, 1 cal. Jego obiektyw to jasny i szybki 4,2x, odpowiednik zakresu 24–100 mm o jasności f/1,8–2,8. Aparat posiada łączność Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu możemy mieć podgląd wykonanych zdjęć w czasie rzeczywistym w smartfonie lub tablecie. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, G7X Mark III może robić szybkie serie zdjęć z prędkością 20 kl./s, 30 kl./s w trybie serii zdjęć w formacie RAW. Filmy możemy nagrywać ze stabilizacją w jakości 4K a także w zwolnionym tempie 120 kl./s (Full HD). Aparat ma także opcję stremowania filmu wideo bezpośrednio na kanał na You Tube. Choć mała bateria nie zachwyca, to Canona możemy ładować bez wyjmowania akumulatora, bezpośrednio z gniazda USB-C.

Dla kogo?

Canon PowerShot G7X Mark III to aparat uniwersalny, ponieważ doskonale sprawdzi się u osób nie mających dużej wiedzy profesjonalnej o robieniu zdjęć. Tryb automatyczny działa doskonale i bez problemów. Zatem jeżeli zależy nam na dobrych jakościowo zdjęciach z wakacji lub imprezy z przyjaciółmi, to upraszczając Canona, wystarczy wycelować i wcisnąć migawkę. PowerShot G7X Mark III ma bardzo duże pole do popisu dla twórców i fotografów profesjonalnych, bowiem jego wysokie parametry i możliwości, pozwalają rozwinąć skrzydła osobom pracującym zawodowo z aparatem lub kamerą. Cena 3799 zł może wydawać się wysoka dla osób prywatnych, ale gwarantuje żywe wspomnienia, z kolei 3799 zł dla twórcy, który zarabia na video i na zdjęciach to bardzo atrakcyjna cena.

ZaletyWady
Mały aparat o wielkich możliwościachZbyt mała bateria
Dobry i jasny obiektyw
Wygodny i stabilny grip
Możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego
Obsługa aplikacji mobilnej