Nikon prezentuje Z 9, swój najbardziej zaawansowany aparat bezlusterkowy

Producent przekonuje, że sprzęt idealnie sprawdzi się w pracy specjalistów zajmujących się fotografią przyrodniczą, sportową, modową czy reportażową.

Nikon zaprezentował właśnie swój najnowszy aparat flagowy, Z 9, o imponującej specyfikacji i możliwościach. To aparat bezlusterkowy,  wyposażony w nową, pełnoklatkową, warstwową matrycę CMOS o rozdzielczości 45,7 mln pikseli, zaprojektowaną przez inżynierów firmy Nikon, a także ultraszybki procesor EXPEED 7. Jest wyposażony w najbardziej zaawansowany system autofokusa i śledzenie 3D firmy Nikon, najlepsze w swojej klasie funkcje nagrywania filmów, wyświetlacz wizjera elektronicznego, a ponadto umożliwia wykonywanie zdjęć z prędkością do 120 kl./s z pełnym autofokusem i pomiarem ekspozycji. W Polsce zapłacimy za niego 27 899 zł. 

Z 9 to najbardziej zaawansowany aparat, jaki kiedykolwiek stworzyliśmy. Przewyższa on wszystko, co jest dostępne dzisiaj” — powiedział Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe. „Niewiele aparatów rzeczywiście zasługuje na miano rewolucyjnego, a to jest jeden z nich. Dzięki niezwykłej wydajności procesora, szybkości, technologiom opartym na sztucznej inteligencji oraz ergonomii aparatu Z 9 fotografowie mogą jak nigdy dotąd sprostać wyzwaniom związanym z oświetleniem, obiektem i środowiskiem pracy– dodał. 

Aparatem można zarejestrować ponad 1000 zdjęć w pełnej rozdzielczości i formacie RAW z szybkością 20 kl./s w jednej serii. Możliwe jest również fotografowanie z prędkością do 120 kl./s z przy rozdzielczości 11 mln pikseli (JPEG Normal), z pełną wydajnością AF/AE w nowym trybie C+. Szybkość skanowania matrycy praktycznie eliminuje zniekształcenia spowodowane zapisem liniowym, do tego stopnia, że mechaniczna migawka została usunięta.

Z 9 pozwala też użytkownikom na rejestrowanie na nośniku w aparacie znakomitych pełnoklatkowych filmów 8K 24p do 60p, jak również 4K 24p do 120p, a także filmów poklatkowych. Materiał wideo 8K z szybkością 30p można nagrywać przez około 125 minut, co stanowi najdłuższy czas rejestrowania filmów wśród aparatów bezlusterkowych marki. Co więcej, dostępne jest nagrywanie w formacie ProRes 422 HQII, który spełnia wymagania wielu typów produkcji filmowych. 

Wraz ogłoszeniem informacji o aparacie Z 9 Nikon poinfomował też o pierwszym superteleobiektywie zmiennoogniskowym z serii Z NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S oraz adapterze do mocowania FTZ II, zapewniającym jeszcze większą użyteczność niż dotychczasowy adapter FTZ.