eSIM – technologia przyszłości?

eSIM to pojęcie, które w ostatnich miesiącach dość często przewija się przez media technologiczne. Owo rozwiązanie jest stopniowo wdrażane przez producentów sprzętu, a wsparcie dla niego – przez operatorów komórkowych. Co warto wiedzieć o eSIM? Czy to technologia przyszłości? Wyjaśniamy!

Czym jest eSIM?

eSIM to cyfrowa karta SIM, która umożliwia aktywowanie planu sieci komórkowej od operatora bez potrzeby używania fizycznej karty SIM. Technologia eSIM ma wiele zalet – daje użytkownikowi możliwość korzystania z tego samego numeru i pakietu danych na kilku posiadanych przez niego urządzeniach. NIestety tak naprawdę jeszcze niewiele urządzeń spośród tych dostępnych na rynku oferuje wsparcie dla owej ciekawej technologii.

Sami operatorzy także nie śpieszą się z udostępnianiem eSIM w swoich ofertach. Ci najwięksi w naszym kraju – owszem – umożliwiają nam już na dodanie opcji eSIM do naszego abonamentu (często to rozwiązanie dodatkowo płatne). Mniejsi jednak ciągle notują pewne problemy z wprowadzeniem rozwiązania do swojej oferty. Być może powodem są tutaj problemy techniczno-infrastrukturalne. Tego niestety oficjalnie nie wiemy.

Czytaj też: Jak usunąć konto na Facebooku?

Gdzie i dlaczego warto stawiać na eSIM?

Karty eSIM stosowane są przede wszystkim w przypadku niektórych nowych, topowych smartfonów. Mam tu na myśli sprzęt od takich producentów, jak Samsung, Apple czy OPPO. Ponadto coraz częściej eSIM stosuje się na pokładzie smartwatchy oferujących możliwość wykonywania połączeń. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba biegać do operatora i załatwiać u niego kolejnej karty SIM.

Ponadto eSIM to bezpieczeństwo. Przy zwykłym smartfonie – po kradzieży – wystarczyło wyrzucić kartę SIM, aby utrudnić zlokalizowanie skradzionego urządzenia. Aby wyłączyć eSIM, trzeba wpierw odblokować smartfona za pośrednictwem kodu PIN. To niezwykle skuteczne zabezpieczenie, więc eSIM daje spore szanse na sprawne zlokalizowanie złodzieja.

Czytaj też: Stylus – ciekawy dodatek czy praktyczne narzędzie?

eSIM z pewnością w najbliższych latach całkowicie zastąpi tradycyjne, fizyczne karty SIM. Aby to jednak było możliwe, wszystkie smartfony dostępne na rynku muszą oferować wsparcie dla tej technologii. Proces wypierania fizycznego nośnika informacji od operatora może więc być długotrwały. A czy Wy korzystacie na co dzień z eSIM? Dajcie znać w komentarzach!