GeForce RTX 4000 nadchodzi wielkimi krokami!

Sytuacja na rynku kart graficznych była w ostatnich miesiącach dość gorąca. Producenci starali się odpowiednio reagować na zapotrzebowanie rynku, jednak mimo to ceny utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. W ostatnich tygodniach jednak można odnieść wrażenie, że sytuacja zaczyna się normalizować. To dobry znak, gdyż wielkimi krokami zbliżają się premiera układów graficznych z rodziny GeForce RTX 4000!

Co wiemy o nowych RTX-ach?

Nowe karty graficzne z rodziny Ada Lovelace wielkimi krokami zmierzają ku swojej rynkowej premierze. W pierwszej kolejności na półki sklepowe trafią najpotężniejsze układy graficzne z nowej rodziny. Mam tu na myśli takie „potwory”, jak RTX 4090 – flagowiec dla najbardziej wymagających, który nabywcom zaoferuje aż 16128 jednostek CUDA, 24 GB pamięci GDDR6X i szynę 384-bit o przerażającym poborze mocy równym 450W! Jego premiera planowana jest na sierpień.

Nieco słabsze jednostki – RTX 4080 oraz RTX 4070 debiutowały będą w kolejnych miesiącach. I w ich przypadku ceny nie będą niskie – to sprzęt dla osób oczekujących pełnej bezkompromisowości. Jeśli natomiast poszukujecie nowej karty graficznej, ale dysponujecie stosunkowo skromnym budżetem – musicie uzbroić się w cierpliwość i poczekać do przyszłego roku na premiery Nvidia w tym segmencie.

Czytaj też: Diablo Immortal startuje pojutrze! Co musisz wiedzieć?

Mam nadzieję, że polskie ceny nowych układów RTX nie zwalą nas z nóg. Oczywiście nie powinniśmy się spodziewać tego, że będą tanie. Biorąc jednak pod uwagę granice absurdu przekraczane przez ceny kart graficznych w ostatnich miesiącach mamy prawo oczekiwać, że tym razem Nvidia poradzi sobie z realizacją zapotrzebowania na karty w taki sposób, by sklepy miały mniejsze pole do popisu w kwestii windowania ich cen.