Byliśmy na drugich urodzinach Centrum ElektroEkologii!

Konferencja prasowa z okazji drugiej rocznicy istnienia Centrum ElektroEkologii odbyła się 22 listopada w Varso Place, siedzibie Centrum. W wydarzeniu uczestniczyli Andrzej Domański, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko – inicjator projektu oraz Jacek Łęgiewicz, Dyrektor ds. Korporacyjnych w Samsung – przedstawiciel partnera strategicznego Centrum.

Spotkanie zgromadziło także przedstawicieli młodego pokolenia – zwycięzców tegorocznego ElektroEkologicznego Hackathonu, czyli uczniów z Liceum Ogólnokształcącego DobraTU im. Tosi Kozłowskiej w Warszawie. Młodzi innowatorzy przedstawili zgromadzonym swoją koncepcję profilu i kampanii dotyczącej problematyki elektrośmieci w mediach społecznościowych. Także i nasza redakcja wzięła udział w tym ważnym wydarzeniu.

fot. Samsung

Przede wszystkim uświadamianie

„Już kolejny rok z dumą i zadowoleniem obserwuję, jak rozwija się Centrum ElektroEkologii. Coś, co na początku istniało tylko w przestrzeni internetowej, teraz może pochwalić się świetnymi wynikami i coraz to nowymi projektami dla młodzieży z całej Polski. Cieszy mnie też, że Samsung ma możliwość uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach. Szczególnie bliski jest nam coroczny ElektroEkologiczny Hackathon, w którym młodzież wypracowuje pomysły na rozwiązania propagujące zbiórkę elektrośmieci wśród rówieśników. Zwycięzcy hackathonu otrzymują nominację do półfinału Solve for Tomorrow, flagowego programu edukacyjnego Samsung.” – mówi Jacek Łęgiewicz, Dyrektor ds. Korporacyjnych firmy Samsung, partnera strategicznego Centrum ElektroEkologii. 

Według najnowszego raportu postaw i opinii przygotowanego przez GfK Polonia na zlecenie ElektroEko, aż 75% ankietowanych posiada podstawową wiedzę na temat elektrośmieci. To imponujące zwiększenie w porównaniu do wyników z 2019 roku, które wynosiły jedynie 40%. Dodatkowo, 65% respondentów stwierdziło, że w ich okolicy istnieje punkt zbierania elektrośmieci, co stanowi wzrost o 18 punktów procentowych w stosunku do danych sprzed trzech lat.

Znaczący postęp w świadomości ekologicznej można przypisać inicjatywom podejmowanym przez Centrum ElektroEkologii. Organizacja ta, istniejąca od dwóch lat, skoncentrowana jest na edukacji młodzieży w wieku od 13 lat. Poprzez prowadzenie ekowarsztatów, Centrum dotarło do blisko 10 000 uczniów poprzez 400 zorganizowanych warsztatów. To nie tylko miejsce, gdzie zdobywana jest wiedza, ale również przestrzeń aktywizująca do podejmowania działań na rzecz elektroekologii.

„Decydując się na tę grupę docelową wiedzieliśmy, jakie czekają nas wyzwania. Dzisiejsza młodzież jest wymagająca, ale ma też wyrobiony światopogląd, zależy im na dobru planety – i to ma dla nas największe znaczenie. Bo widzimy, że chcą oni się kształcić, dowiadywać nowych rzeczy. Tematy proponowane podczas zajęć w Centrum ElektroEkologii wykraczają też częściowo poza podstawę programową, czyli przekazujemy wiedzę, której nie usłyszą w szkole. Patrząc na tak szybko rosnące liczby i duże zainteresowanie naszymi inicjatywami, widzimy ogromny potencjał zarówno w młodzieży, jak i w tym, co jako ElektroEko od lat robimy – edukacji społeczeństwa.” – mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko, inicjatora Centrum ElektroEkologii.

Jednym z sukcesów Centrum jest ElektroEkologiczna Wycieczka do Warszawy. Program obejmuje 1,5-godzinne stacjonarne ekowarsztaty, obserwację panoramy miasta z tarasu na 21. piętrze Varso Place oraz wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Różnorodność oferty, w tym webinary z ekspertami, konkursy i hackathony, sprawia, że Centrum ElektroEkologii przyciąga uwagę młodzieży nie tylko z Warszawy, ale z całego kraju.

Ważnym aspektem działań Centrum jest także zapewnienie równego dostępu do edukacji. W 2023 roku aż 70% uczestniczących w ekowarsztatach szkół pochodziło spoza stolicy. To zdecydowany krok w kierunku zapewnienia szerokiego dostępu do wiedzy o elektrośmieciach dla wszystkich szczebli edukacyjnych.

Działania Centrum ElektroEkologii nie ograniczają się tylko do warsztatów. Roczne webinary, konkursy i hackathony ukierunkowane na młodzież pomagają nie tylko w podnoszeniu świadomości, ale także inspirują do aktywnego zaangażowania w kwestie elektroekologii. Osiągnięte wyniki świadczą o tym, że inwestycje w edukację młodego pokolenia przynoszą wymierne efekty w budowaniu społeczeństwa bardziej odpowiedzialnego ekologicznie.

Czytaj też: Rekordowa liczba zgłoszeń w III edycji Solve for Tomorrow!