Czerwone wino i ból głowy. Nowe ustalenia naukowców!

Niektóre osoby po wypiciu nawet niewielkich ilości czerwonego wina odczuwają czasami nawet bardzo silny ból głowy. Badacze postanowili poszukać przyczyny.

Na poważnie tematem zajęli się naukowcy z University of California w Davis, a swoje badania opisali w „Scientific Reports”. Ich zdaniem za pojawiający się ból głowy prawdopodobnie odpowiada jeden z obecnych w winie flawonoidów, a konkretnie kwercetyna.

Flawonoidy zgodnie z dotychczasową wiedzą naukową mają korzystne przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe działanie. A te związki znajdują się między innymi w czerwonym winie. Jednak teraz wszystko na to wskazuje, że kwercetyna u bardziej wrażliwych osób blokuje mechanizm metabolizowania alkoholu i stąd się biorą bóle głowy. U takich osób ból najczęściej występuje od pół godziny do 3 godzin po spożyciu nawet jednego kieliszka czerwonego wina.

Gdy kwercetyna trafia do naszego krwiobiegu, ulega przemianie w glukoronid kwercetyny. W tej postaci blokuje metabolizm alkoholu – powiedział współautor pracy, prof Andrew Waterhouse z UC Davis Departament of Viticulture and Enology.

Pierwsza autorka pracy, dr Apramita Devi z UC Davis podkreśla, że w związku z tym u danej osoby może gromadzić się toksyczny produkt aldehyd octowy. To z kolei może prowadzić między innymi do nudności i bólu głowy. Jej zdaniem ten efekt można porównać ze skutkami zażycia disulfiramu, leku stosowanemu w uzależnieniu od alkoholu.

Waterhouse przypomina także, że podobne problemy dotyczą około 40 procent populacji Wschodniej Azji, gdyż te osoby również nie mają enzymu koniecznego do dalszej przemiany aldehydu octowego. Zdaniem naukowców osoby, które mają skłonności do migreny i spożyją wino zawierające znaczące ilości kwercetyny, mogą odczuwać ból głowy. Jest to jednak jak na razie pewna hipoteza.

Myślę, że jesteśmy w końcu na właściwej ścieżce do wyjaśnienia tej odwiecznej tajemnicy. Naszym kolejnym krokiem będzie naukowe potwierdzenie tej hipotezy z udziałem osób, które mają problemy z takim bólem głowy – dodał współautor pracy, neurolog, prof. Morris Levin, szef Headache Center przy University of California w San Francisco.

Poziom kwercetyny nie jest taki sam w każdym winie czerwonym. Jej produkcja w winogronach silnie zależy bowiem od nasłonecznienia.

Naukowcy będą jednak nadal badać działanie kwercetyny na organizm, gdyż wciąż nie wiadomo, dlaczego jedne osoby mają z tym problem, a inne nie.

Źródło: rmf24.pl

Czytaj też: Polacy opracowali nowy sposób pozyskiwania komórek do bezpiecznych przeszczepów!

Grafika tytułowa: Sander Sammy / Unsplash