Adobe Creative Cloud – świetne narzędzia dla kreatywnych

Adobe Creative Cloud to zestaw rozwiązań bazujących na subskrypcji, dedykowanych osobom zajmującym się kreatywną twórczością – projektowaniem grafiki, obróbką zdjęć, edycją wideo lub tworzeniem rozmaitych form pokroju broszur i biuletynów. Produkt Adobe cieszy się ogromnym zaufaniem klientów na całym świecie. Dlatego też warto, byśmy przedstawili go po krótce oraz opowiedzieli o jego najważniejszych cechach i przydatnych zastosowaniach.

Adobe Creative Cloud – co to takiego?

Adobe Creative Cloud to zestaw profesjonalnych narzędzi dostępnych w ramach subskrypcji, służących do projektowania graficznego, edycji wideo, tworzenia stron internetowych, edycji fotografii. Adobe serwuje nam także zestaw aplikacji dla urządzeń mobilnych oraz pewne usługi związane z przechowywaniem danych w chmurze. Po zdecydowaniu się na subskrypcję musimy pobrać dedykowane oprogramowanie na pokład naszego komputera. Korzystać z niego możemy tak długo, jak długo będziemy uiszczać opłatę abonamentową.

Model subskrypcyjny który reprezentuje Adobe Creative Cloud ma swoje plusy. Dzięki stale wdrażanym aktualizacjom możemy przez cały czas opłacania subskrypcji korzystać praktycznie z najnowszych wersji oprogramowania od Adobe. Nie umkną nam więc żadne przydatne nowości wdrażane przez giganta cyklicznie. Na takie „luksusy” nie moglibyśmy sobie pozwolić w przypadku, w którym zakupilibyśmy pakiet aplikacji w tradycyjny sposób. Wtedy bowiem obowiązywałby nas pewien okres wsparcia, po którym nasze oprogramowanie nie byłoby dalej aktualizowane.

Jakie aplikacje wchodzą w skład pakietu?

Pakiet Adobe Creative Cloud składa się z wielu narzędzi majach poprawić naszą produktywność w przypadku zadań kreatywnych. Na dzień dzisiejszy to ponad 20 aplikacji dostępnych zarówno dla komputerów (0z Windows i macOS) oraz dla urządzeń mobilnych (z Androidem oraz iOS). Najważniejsze i najbardziej przydatne spośród rozwiązań od Adobe to:

  • Photoshop to jedna z najpopularniejszych, zaawansowanych aplikacji do obróbki zdjęć. Możemy zająć się retuszowaniem i przerabianiem zdjęć. Nie straszne będzie nam tworzenie skomplikowanych kolaży i fotomontaży. Wszystko po to, by podkreślić charakter danej uwiecznionej chwili, by wyróżnić daną fotografię z tłumu.
  • Photoshop Lightroom to lżejsza wersja Photoshopa. Doskonale nadaje się do szybkiego poprawiania zdjęć na przykład w podróży. Dzięki prostocie obsługi wygodnie poprawimy fotografie bez potrzeby korzystania z zaawansowanych narzędzi takich, jak chociażby tablet graficzny.
  • Illustrator to wygodne w obsłudze narzędzie pozwalające nam na tworzenie ciekawych ilustracji oraz projektów graficznych. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi możemy popuścić wodze fantazji nawet wtedy, gdy nie jesteśmy zawodowymi grafikami komputerowymi.
  • Adobe Fresco to program, dzięki któremu każdy z nas może tworzyć niesamowite rysunki i grafiki. Dzięki rozbudowanym narzędziom rysowniczo-malarskim praca ze stylusem może być naprawdę przyjemna. Możliwość tworzenia prawdziwych dzieł sztuki jest na wyciągnięcie ręki!
  • Premiere Pro to fantastyczny program służący do montażu wideo. Możemy edytować zarówno materiał nagrywany profesjonalną kamerą lub dronem, czy też obrabiać filmiki, które publikujemy na swoich kanałach w serwisie YouTube. Intuicyjna obsługa i mnogość funkcji sprawiają, że nasze możliwości są praktycznie nieograniczone.
  • After Effects to narzędzie służące do tworzenia rozmaitych efektów kinowych. Chcesz zmontować czołówkę dla swojego kanału na YouTube? Dodać do Twojego filmu napisy końcowe? Ten program daje takie możliwości!
  • Animate to program służący do tworzenia niesamowitych, animowanych historii. Jeśli zawsze marzyliście o tym, by sprawdzić, jak produkuje się kreskówki, to koniecznie musicie zainteresować się tym narzędziem od Adobe. Intuicyjny interfejs sprawia, że korzystanie z niego to prawdziwa przyjemność!
  • InDesign to narzędzie służące do tworzenia rozmaitych form papierowych – publikacji, które następnie będzie można wydrukować. To doskonała propozycja dla tych osób, które zajmują się na co dzień profesjonalnym tworzeniem rozmaitych materiałów marketingowych. Mam tu na myśli rozmaite plakaty, ulotki, broszury, foldery czy wizytówki. Z InDesign możliwe jest przeniesienie swoich możliwości w tym zakresie na zupełnie nowy poziom.
  • Adobe Stock to nic innego, jak baza stockowych zdjęć i grafik, które możemy wykorzystać w procesie tworzenia swoich projektów.

Adobe Creative Cloud – dla kogo?

Adobe Creative Cloud to fantastyczny zestaw narzędzi praktycznie dla wszystkich osób, które na co dzień zajmują się pracą kreatywną i zarabiają na niej. Możliwości oferowane przez poszczególne elementy subskrypcji są nieograniczone. Adobe dba także o to, by obsługa poszczególnych aplikacji nie sprawiała nam najmniejszych problemów. W sieci dostępnych jest mnóstwo materiałów szkoleniowych oraz prostych samouczków mających nam pomóc w opanowaniu konkretnych aplikacji – takich jak Photoshop czy Premiere Pro.

Produkty wchodzące w skład Adobe Creative Cloud cenione są przez profesjonalistów z całego świata – grafików, rysowników, filmowców czy nawet przez osoby zajmujące się publikowaniem wartościowych treści w serwisach wideo takich, jak chociażby popularny YouTube. Są to przemyślane i intuicyjne w obsłudze narzędzia, które przenoszą naszą kreatywność na zupełnie nowy poziom.

Czytaj też: Przechowywanie danych w chmurze – czy warto na nie postawić?

Jednym z najważniejszych atutów narzędzi od Adobe jest fakt, iż są one dostępne dla wszystkich, najważniejszych obecnie na rynku platform. Możemy pracować z naszymi projektami niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera z Windowsem, czy z macOS. Niezależnie od tego czy nasz tablet pracuje pod kontrolą Androida, czy iOS. Możemy nawet edytować materiały na ekranie naszych smartfonów! Wszystko po to, by nasza produktywność była niczym nie ograniczona.

Ok. Jest jedno ograniczenie – moc obliczeniowa sprzętu, na którym pracujemy. Montowanie wideo, projektowanie grafiki czy edycja zdjęć powinny być wykonywane na wydajnym sprzęcie przynajmniej ze średniej półki cenowej. Najtańsze komputery, smartfony i tablety mogą sobie nie poradzić ze skomplikowanymi obliczeniami wykonywanymi podczas – na przykład – renderowania materiałów wideo. Myślę jednak, że z tego zdaje sobie sprawę każda osoba na co dzień zajmująca się pracą kreatywną.

Ile to kosztuje?

Tak naprawdę Adobe bardzo elastycznie podchodzi do kwestii cen za korzystanie ze swoich usług. Możemy zdecydować się na subskrybowanie pełnego pakietu rozwiązań, bądź też poszczególnych aplikacji, które są nam potrzebne w codziennej pracy. Wykupienie abonamentu na wszystkie usługi wchodzące w skład Adobe Creative Cloud to dość odczuwalny wydatek – 61,39 euro na miesiąc. Jest to jednak opłacalna inwestycja, jeśli korzystamy z wielu usług Adobe (np. Premiere Rush i After Efects). Bardzo przystępnie prezentuje się pakiet dla fotografów obejmujący Photoshopa i Lightrooma – za niego trzeba zapłacić 12,29 euro miesięcznie.

Możemy też wykupić subskrypcję na korzystanie z pojedynczej, wybranej usługi Adobe. To zazwyczaj koszt w wysokości 24,59 euro miesięcznie. Oczywiście Adobe przygotowało także korzystne plany dla klientów biznesowych, studentów i uczniów oraz placówek edukacyjnych i naukowych. Koncern chce przez to dotrzeć ze swoją usługą do jak największego grona odbiorców.

Czytaj też: TOP 5 – monitory dla graczy do 1000 złotych

Czy warto?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Sam na co dzień korzystam z niektórych rozwiązań Adobe i uważam, że warto ułatwiać sobie wykonywanie codziennych obowiązków a także realizację pasji. Gdy pracuje się nam wygodnie, to nie męczymy się tak przy tworzeniu swoich projektów. Rośnie nasza produktywność a i satysfakcja po zamknięciu danego zlecenia bądź ukończeniu dzieła jest naprawdę potężna. Adobe wie, jak projektować świetne aplikacje dla profesjonalistów i pod tym względem koncernowi możemy w pełni zaufać.