Przechowywanie danych w chmurze – czy warto na nie postawić?

Czy zdarzyło się Wam, że przez awarię Waszego laptopa, tabletu czy smartfona (lub zgubienie takiego urządzenia) straciliście bezpowrotnie dostęp do ważnych danych? Chyba każdy zna ten ból. Również ja spotkałem się z taką sytuacją. Od tego czasu ważne dla mnie dane przechowuję w chmurze. Dzisiaj postaram się przekonać Was, dlaczego jest to świetne rozwiązanie. Powiemy sobie też o najważniejszych na rynku, konsumenckich usługach przechowywania danych. Gotowi? No to zaczynajmy!

Czym tak naprawdę są chmury danych?

Już na samym początku powinniśmy sobie wyjaśnić, czym są chmury danych i na jakiej zasadzie przechowujemy w nich ważne dla nas pliki. Chmura internetowa to sieć zdalnych serwerów przygotowanych przez danego dostawcę usługi. Umożliwia nam ona przechowywanie naszych dokumentów (mogą to być na przykład pliki tekstowe, zdjęcia, rysunki, nagrania wideo) oraz zarządzanie nimi. Czynimy to niezależnie od urządzenia, z którego aktualnie korzystamy – komputera, tabletu, smartfona – za pośrednictwem dedykowanej aplikacji klienckiej. Jedynym kryterium, jakie musi spełnić nasz sprzęt jest wydajne połączenie z Internetem.

Chmury danych pozwalają nam na korzystanie z naszych plików praktycznie w każdym miejscu, w którym dysponujemy połączeniem z siecią. Dzięki temu są bardzo praktycznym rozwiązaniem, dostępnym praktycznie dla każdego. Na rynku mamy naprawdę wielu dostawców usług chmurowych. Ci najbardziej popularni wśród konsumentów to Microsoft, Google, Apple oraz Dropbox. Każdy z wymienionych oferuje nam dostęp do wstępnie darmowej wersji chmury o ograniczonej pojemności. Możemy także zdecydować się na zwiększenie ilości dostępnych dla nas gigabajtów poprzez wykupienie subskrypcji – od najtańszej, po naprawdę rozbudowaną, dedykowaną zastosowaniom profesjonalnym. Każdy z nas może wybrać tą najbardziej odpowiadającą naszym wymaganiom oraz najbardziej korzystną dla naszego portfela.

Dlaczego przechowywanie danych w chmurze to świetna sprawa?

Jak już wspomniałem w samym wstępie, chmura danych jest świetnym rozwiązaniem zabezpieczającym nas przed sytuacjami wskutek których w nieoczekiwany sposób tracimy dostęp do ważnych dla nas plików. Najzwyczajniejsze w świecie zalanie bądź rozbicie smartfona może sprawić, że stracimy dostęp do ważnych dla nas zdjęć stanowiących wartość sentymentalną. Zalany herbatą laptop może zablokować nam dostęp do ważnych dokumentów bądź do będącej w zaawansowanej fazie tworzenia pracy dyplomowej. W końcu – kradzież lub zagubienie naszego sprzętu grozi dostaniem się poufnych danych w niepowołane ręce.

Chmura danych pozwala zapobiegać takim sytuacjom. Zdjęcia i wideo z ważnych dla nas wydarzeń będą pozostawały uporządkowane i bezpieczne w folderach stworzonych na zewnętrznym serwerze. Do naszych prac i dokumentów będziemy mieć dostęp z każdego miejsca na ziemi i w każdej chwili (często możemy przechowywać je wręcz w zabezpieczonych folderach!). Gdy natomiast stracimy nasze urządzenie, możemy w prosty sposób zablokować mu dostęp do danej chmury, by osoba, która je przejmie, nie uzyskała dostępu do danych, których widzieć nie powinna. Świetna sprawa, prawda?

Dodatkowo chmura może okazać się świetnym sposobem na rozszerzenie możliwości korzystania z naszych danych na urządzeniach, których wbudowana pamięć jest w jakiś sposób ograniczona. Niektórzy z nas nadal korzystają z tabletów i komputerów wyposażonych na przykład w 32 GB bądź 64 GB przestrzeni dyskowej. Często trudno w niej pomieścić wszystkie nasze ulubione zdjęcia i materiały wideo, czyż nie?

Chmury danych – najpopularniejsze usługi!

Rynek usług chmurowych jest naprawdę przepastny. Mamy tu wielu dostawców próbujących przekonać nas do swoich produktów. My dzisiaj skupimy się na tych najpopularniejszych, które są najchętniej wykorzystywane przez użytkowników na całym świecie. Czas więc omówić oferowane przez nie możliwości oraz to, w jaki sposób możemy je rozszerzać.

Dysk Google

Pierwsza z omawianych dziś propozycji to Dysk Google. Dostęp do niego otrzymujemy po założeniu konta Google. W podstawowej wersji usługa zapewnia nam dostęp do 15 GB darmowej przestrzeni w chmurze. To rozsądna ilość biorąc pod uwagę podstawowe, codzienne zastosowania. Warto jednak pamiętać, że możemy zdecydować się na rozszerzenie usługi w ramach subskrypcji Google One. Dostępne plany są bardzo atrakcyjne cenowo i startują już z pułapu 9,99 złotych miesięcznie za 100 GB przestrzeni w chmurze. To uczciwa oferta.

Kto powinien zainteresować się korzystaniem z Dysku Google? Przede wszystkim te osoby, które dość mocno zakorzenione są w ekosystemie Google i takich usługach, jak Gmail czy Zdjęcia. Rozszerzenie planu Dysku poprzez Google One daje bowiem pewne korzyści także dla wspomnianych rozwiązań. Poza tym wszystkie usługi koncernu z Mountain View są ze sobą dość ściśle powiązane, więc korzystanie z Dysku Google będzie dla Was po prostu sporym ułatwieniem wpływającym na codzienną produktywność.

Microsoft OneDrive

Kolejna z usług którą omówimy to OneDrive. Chmura od Microsoftu jest rozwiązaniem analogicznym do tego od Google. Tutaj jednak dużo uwagi przywiązuje się do integracji z systemami Windows 10 i Windows 11. Mimo to aplikacja kliencka OneDrive dostępna jest także dla Androida oraz ekosystemu Apple. Chmura z Redmond w podstawowej wersji oferuje nam dostęp do 5 GB przestrzeni na nasze dane.

Jeśli to zbyt mało, to za 9,99 złotych możemy wykupić 100 GB przestrzeni. Kolejne plany wchodzą już w skład abonamentu Microsoft 365 i dodatkowo oferują nam dostęp do zawsze aktualnego pakietu Office. Z OneDrive korzystam od lat i zawsze byłem bardzo zadowolony z tej chmury. Za 29,99 złotych miesięcznie otrzymuję dostęp do aż 1 TB przestrzeni w chmurze i najważniejszych narzędzi Microsoftu poprawiających produktywność, które są bardzo przydatne w mojej codziennej pracy.

Apple iCloud

iCloud to specyficzna chmura – hermetyczna, przygotowana z myślą o użytkownikach sprzętu od Apple. Jak zapewne dobrze wiecie, urządzenia z Cupertino nie oferują nam wbudowanego slotu kart microSD, więc rozszerzanie ich pamięci nie jest fizycznie możliwe w taki sposób, w jaki możemy to zrobić w przypadku urządzeń opartych na systemach Windows czy Android. Warto więc stawiać na chmurę i w niej przechowywać istotne dla nas materiały mogące obciążać pamięć wbudowaną w Mac’a, iPad’a albo iPhone’a.

W ramach podstawowego, darmowego planu otrzymujemy do dyspozycji 5 GB w iCloud. Jako że jednak urządzenia od Apple często wykorzystywane są w pracy kreatywnej, to warto postawić na rozszerzenie subskrypcji do iCloud+. Możemy wtedy uzyskać nawet do 2 TB przestrzeni na nasze osobiste dane, co jest już całkiem niezłą wartością. Najtańszy iCloud+ oferujący nam 50 GB na nasze dane to koszt zaledwie 3,99 złotych!

Dropbox

Dropbox to znana i lubiana usługa przechowywania danych w chmurze, która cieszy się zaufaniem klientów już od lat. Skierowana jest przez twórców zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw. Podstawowy plan dla konsumentów umożliwia nam przechowywanie 2 GB naszych danych. Abonamenty Plus oraz Family to już 2 TB na nasze dane. Plany te nie są już tak atrakcyjne cenowo, jak w przypadku chmur od Google, Apple czy Microsoftu. Wydać trzeba bowiem minimalnie równowartość 9,99 euro na miesiąc. Plany biznesowe oferują zaawansowane szyfrowanie i jeszcze więcej przestrzeni na dane. Ponadto w ich ramach udzielany jest dostęp do zaawansowanych narzędzi służących zarządzaniu pracą zespołową.

Czytaj też: Jak zrezygnować z subskrypcji Microsoft 365?

A czy Wy przechowujecie swoje dane w chmurze? Jeśli tak, to dajcie koniecznie znać z jakich rozwiązań i planów korzystacie na co dzień! Być może jesteście w stanie polecić jakieś usługi, których nie uwzględniliśmy w zestawieniu?