Oto najciekawsze darmowe aplikacje nawigacyjne na smartfony!

Decydując się na dłuższe podróże, bądź też po prostu na wyjazd na urlop często poszukujemy dobrej aplikacji nawigacyjnej, która pomoże nam dotrzeć do celu. Chcemy, by trasa przebiegała bezpiecznie i by wskazówki przedstawiane nam na ekranie smartfona były jak najbardziej dokładne. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo ciekawych aplikacji nawigacyjnych, za których używanie nie trzeba zapłacić ani grosza. Przygotowaliśmy dla Was te najciekawsze, które naszym zdaniem będą najlepszym wyborem!

Dobre aplikacje do nawigacji nie muszą być płatne!

Dobre aplikacje, które poprowadzą nas do celu nie muszą być płatne. Zarówno w Google Play, jak i w AppStore znajdziemy mnóstwo ciekawych rozwiązań ze wspomnianej kategorii, za które nie zapłacimy ani złotówki. Wbrew pozorom nie oznacza to, że owe aplikacje są gorsze od tych, których twórcy życzą sobie pewnej kwoty, bądź opłacenia subskrypcji za regularne ich użytkowanie. Wręcz przeciwnie – możliwości przez nie oferowane bardzo często pozytywnie zaskakują. Sprawdźmy więc, na które rozwiązania zdecydowanie warto postawić.

Czytaj też: TOP 5 – nauszne słuchawki Bluetooth do 300 złotych

Google Maps

Google Maps to jedna z najbardziej podstawowych aplikacji związanych z mapami i nawigacją. Ze względu na to, że apka jest całkowicie darmowa, bardzo chętnie jest pobierana i wykorzystywana zarówno przez użytkowników iOS, jak i Androida. Google Maps oferuje nam dostęp do aktualnych map, wskazówek dojazdu oraz informacji o trudnościach na trasie.

To jednak nie tylko nawigacja. Aplikacja przedstawia nam także miejsca warte odwiedzenia w okolicy oraz lokalne firmy (wraz z systemem ocen). Baza Map Google jest nieustannie rozwijana nie tylko przez koncern z Mountain View, ale i przez samych użytkowników. Do minusów Google Maps zaliczyłbym nie zawsze aktualne informacje o utrudnieniach pokroju remontów dróg.

Waze

Waze to kolejna bardzo przyzwoita aplikacja nawigacyjna. Jej właścicielem jest koncern Google, który korzysta z bazy Waze dotyczącej informacji o aktualnym natężeniu ruchu. Omawiana aplikacja nie jest tak rozbudowana jak Google Maps. Jej zadanie jest jednak zupełnie inne. Ma prowadzić nas do celu, prezentować informacje o trasie i nic poza tym. Te wymagania spełnia wzorcowo.

Waze poinformuje nas o korkach, fotoradarach, kontrolach, remontach czy limitach prędkości. Prezentuje nam także wbudowaną bazę punktów POI. Aplikacja ceniona jest przez użytkowników na całym świecie, którzy wystawiają jej wysokie oceny w Sklepie Play oraz App Store. Waze to aplikacja o długiej tradycji – dostępna była nawet dla Windows Phone, którego już od lat praktycznie nie ma na rynku.

Yanosik

Yanosik to jedna z najbardziej popularnych i wszechstronnych aplikacji służących nam do nawigowania. Jest to popularne w Polsce narzędzie, bardzo cenione przez kierowców. Oferuje nam dostęp do dokładnych, stale aktualizowanych map. O zdarzeniach na drodze informują się natomiast sami kierowcy, dzięki czemu w tej kwestii wieści są zawsze bardzo aktualne.

Yanosik to nie tylko jednak świetne narzędzie do nawigacji. Z poziomu apki możemy bowiem przejrzeć oferty ubezpieczenia dla naszego samochodu, sprawdzić podstawowe informacje z nim związane, przejrzeć oferty w usłudze Autoplac, czy skorzystać z kuponów rabatowych. Yanosik jest więc prawdziwym kombajnem dla kierowców. Sam korzystam z tej aplikacji na co dzień i jestem z niej bardzo zadowolony!

HERE WeGo

HERE WeGo to aplikacja z wieloletnimi tradycjami. Wywodzi się bowiem z Map HERE, które pamiętają jeszcze czasy… systemu Symbian! Od lat jednak marka HERE kojarzy się nam z naprawdę niezłą apką do nawigacji. Dlatego też rozwiązanie zyskało ogromne rzesze fanów na całym świecie. Doszło do tego, że niektórzy producenci samochodów instalują to rozwiązanie jako domyślną nawigację w swoich modelach.

HERE WeGo oferuje nam wszystko, czego oczekiwalibyśmy od sprawnej nawigacji. Możemy wyznaczać trasy, korzystać ze wskazówek głosowych, czy też sprawdzać informacje o utrudnieniach na trasie. Co ciekawe, możemy też skorzystać z informacji o transporcie publicznym w ponad 1900 miastach na całym świecie. Jeśli w przeszłości byliście fanami Symbiana czy Windows Phone – warto sprawdzić tą apkę!

Mapy Petal

Mapy Petal to aplikacja, o której warto wspomnieć choćby z tego względu, że domyślnie trafia do nas na pokładzie urządzeń Huawei. Koncern z Chin serwuje nam ją jako zamiennik dla Map Google. Co prawda nie jest to rozwiązanie tak rozbudowane, jak narzędzie koncernu z Mountain View, jednak z powodzeniem możemy korzystać z niego jako z aplikacji, która ma bezpiecznie doprowadzić nas do wybranego przez nas celu.

Mapy Petal oferują nam więc możliwość wyznaczania trasy, korzystania ze wskazówek głosowych, czy też sprawdzania informacje o utrudnieniach na trasie. Pokaże nam też wszystkie najważniejsze informacje związane z ważnymi miejscami w okolicy. Nie jest to rozwiązanie tak renomowane, jak wspomniane wcześniej aplikacje, jednak w przypadku smartfonów Huawei sprawdzi się doskonale jako podstawowe rozwiązanie nawigacyjne.

Czytaj też: Najlepszy flagowiec do 5500 PLN: na jaki telefon warto wydać aż tyle?

Dajcie koniecznie znać z jakiej nawigacji Wy korzystacie na co dzień. Czy skusiliście się na darmową, czy którąś z płatnych aplikacji. A może ufacie rozwiązaniu wbudowanemu w Wasz samochód? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach.