Jan Krzysztof Duda rozpoczyna współpracę z Lenovo

”Nowoczesna technologia na dobre odmieniła oblicze szachów. Gracze mają wręcz nieograniczony dostęp do bazy informacji oraz silników szachowych, których algorytmy mogą przetworzyć nawet pół miliarda partii szachowych podczas jednej sesji” – powiedział arcymistrz szachowy, Jan Krzysztof Duda.

Jan-Krzysztof Duda zdecydował się na wybór Lenovo ThinkPad P1 3. generacji z bogatej oferty komputerów Lenovo zastępując wcześniej wykorzystywane Lenovo ThinkPad X1 Carbon oraz Lenovo Yoga. Nowa, mobilna stacja robocza jest przystosowana do pracy z wymagającym dużej mocy obliczeniowej oprogramowaniem. Laptop nie tylko wyróżnia się szybkością i stabilnością pracy nawet na najwyższych obrotach. Konstrukcja wykonana z wytrzymałego, lecz lekkiego włókna węglowego, sprawia, że z wagą 1,7 kg ThinkPad P1 3. generacji jest najlżejszą mobilną stacją w ofercie producenta, a wsparcie serwisowe realizowane jest w każdym zakątku globu, co jest istotne podczas wyjazdów na turnieje rozgrywane na całym świecie. W połączeniu z  wysoką wydajnością stanowi idealne zaplecze technologiczne dla potrzeb arcymistrza szachowego.

Nowoczesna technologia na dobre odmieniła oblicze szachów. Gracze mają wręcz nieograniczony dostęp do bazy informacji oraz silników szachowych, których algorytmy mogą przetworzyć nawet pół miliarda partii szachowych podczas jednej sesji. Co nie uległo zmianie, to ogromna rola przygotowania umysłu do każdej rozgrywki, a tym samym analitycznego, kreatywnego podejścia do gry. Dlatego trenuję nawet do 6-7 godzin dziennie przed ekranem czy to analizując partie szachowe, czy tocząc pojedynki przed komputerem. Trenuję przed turniejami, będąc w podróży, a na zawodach w pokojach hotelowych – dlatego mój komputer musi być zawsze dostępny na wyciągnięcie ręki oraz gwarantować bezawaryjność. I taki sprzęt znalazłem w ofercie Lenovo, których urządzenia znane są mi od dawna. Mając na uwadze moje pozytywne doświadczenia oraz potrzeby, które spełnia wysoka wydajność i mobilność oferowanych przez nich stacji roboczych, zdecydowałem się na taki wybór i cieszę się, mogąc współpracować z Lenovo w moim dalszym rozwoju – powiedział Jan-Krzysztof Duda, arcymistrz szachowy.

Konfigurację stacji roboczej, która została przygotowana według ścisłych wymagań arcymistrza, stanowią wydajny procesor Intel Core i7, 32 GB pamięci RAM DDR4, dysk SSD o pojemności 1 TB oraz karta graficzna NVIDIA Quadro T1000. ThinkPad P1 3. generacji dodatkowo otrzymał zaawansowane wsparcie serwisowe Lenovo Premier Support, w ramach którego zdalna obsługa techniczna na najwyższym poziomie, dostępna jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu arcymistrz może skupić się wyłącznie na treningach i pojedynkach.

Jan-Krzysztof Duda rozpoczął właśnie swój udział w cyklu turniejów międzynarodowych, wśród nich Puchar Świata FIDE, rozgrywany od 10 lipca w Soczi, który wyłoni najlepszego zawodnika globu. Wyniki oraz wybrane pojedynki oglądać można na żywo na stronie https://worldcup.fide.com/

Jan-Krzysztof Duda

Urodzony w 1998 roku wybitny polski szachista. W szachy gra odkąd ukończył 5 lat. Pierwszy tytuł Mistrza Świata zdobył już w 2008 roku w kategorii do lat 10. W wieku 15 lat został arcymistrzem międzynarodowym, a karierę juniorską zakończył w 2018 roku z tytułem najlepszego juniora globu. Świat zwrócił szczególną uwagę na polskiego arcymistrza w kwietniu 2020 roku, kiedy to pokonał Mistrza Świata i jednego z najlepszych szachistów wszechczasów – Norwega, Magnusa Carlsena. Powtórzył tę sztukę jeszcze w tym samym roku – w szachowym turnieju “Altibox Norway Chess” – kiedy to przerwał serię 125 meczów Carlsena bez porażki.