Najciekawsze aplikacje pogodowe – nasze TOP 5!

Jaka jest pogoda, każdy widzi. To jednak tylko część prawdy. Pogodę można skutecznie przewidywać, a my — użytkownicy smartfonów — możemy te prognozy śledzić w czasie rzeczywistym. Oto TOP 5 najciekawszych aplikacji pogodowych, jakimi warto się zainteresować.

Aplikacje pogodowe — dlaczego warto dać im szansę?

Przed nami jesień. A w perspektywie zima. To czas, w którym warunki pogodowe mają ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. A przecież w naszym klimacie pogoda może zmieniać się bardzo dynamicznie. 

Warto być na bieżąco, bo zmiana w pogodzie może pokrzyżować nasze plany w zaledwie kilka-kilkanaście minut. Gdybyśmy wcześniej wiedzieli, że zbliża się śnieżyca, to być może udałoby się nam uniknąć felernej przejażdżki na rowerze. Podobne sytuacje można mnożyć. 

Warto byśmy pamiętali, że wbudowane w nasze smartfony fabryczne aplikacje pogodowe bardzo często bazują na danych udostępnianych przez wiodące serwisy z prognozami pogody – takie jak chociażby AccuWeather. Po prostu producenci zaciągają je z danej usługi na podstawie dwustronnego porozumienia i prezentują prognozy w swojej aplikacji (przykładem może być chociażby Samsung).

Uznane aplikacje meteo to także dostęp do ogromnej bazy wiedzy dla miłośników meteorologii. Warto wiedzieć, jak na najbliższe dni i tygodnie będzie wyglądał indeks NAO, AO, jaka jest temperatura na wysokości 5 metrów, oraz jak w najbliższych godzinach będzie wyglądać widoczność względna. Pomogą nam aplikacje meteo. A poniżej przedstawiamy te pięć najlepszych, którymi w naszej opinii warto się zainteresować! 

Czytaj też: Najlepsze aplikacje, które warto mieć na swoim smartwatchu z Wear OS!

AccuWeather 

Nie jest to narzędzie przesadnie rozbudowane, jednak oferuje dostęp do zaskakująco dużej liczby danych. Wartością dodaną aplikacji będzie też ogromna baza miast z Polski, które są obsługiwane, a więc można dla nich obserwować pogodę niemal w czasie rzeczywistym. 

Aplikacje może podawać pogodę w ujęciu godzinowym, dziennym oraz 10-dniowym. Podawany jest zakres temperatur minimalnych, a aplikacja bazuje na dość prostym systemie ikon. Nie ma sensu ich tutaj tłumaczyć. Każdy bez trudu zrozumie, o co chodzi. 

Od pewnego czasu można też podejrzeć wartość indeksu UV, godzinę wschodu i zachodu słońca, kierunek wiatru oraz uśrednioną wartość opadów w ujęciu godzinowym. Całość wieńczy wilgotność względna i temperatura odczuwalna. 

The Weather Channel

Ciekawe, wciąż rozwijane narzędzie, które zdecydowanie zasługuje na uwagę. Narzędzie jest bardzo często aktualizowane. Co ważne, zmiany idą w dobrym kierunku. Narzędzie daje dostęp do danych o deszczu, lodzie, śniegu, mgle, wietrze, a nawet poziomie rosy, wilgotności i ciśnieniu.

Docenicie też animacje satelitarne i radarowe. The Weather Channel to bardzo cenione rozwiązanie. Niech świadczy o tym fakt, że wiele podmiotów korzysta z jego bazy informacji pogodowych w tym portale internetowe, telewizje, firmy energetyczne, linie lotnicze i wiele innych.

Aplikacja The Weather Channel dedykowana urządzeniom mobilnym – zarówno tym z Windowsem, Androidem jak i z oprogramowaniem Apple jest responsywna, przejrzysta oraz intuicyjna w obsłudze. Jeśli szukacie rozwiązania, na którym warto polegać – na pewno warto wziąć ją pod uwagę.

Today Weather

Jeśli uwielbiacie narzędzia z rozbudowanym interfejsem i lubicie sprawdzić sobie, jaka pogoda w danej chwili jest w Dubaju, Nowym Jorku czy Seulu, to jest to narzędzie, które powinno przypaść Wam do gustu. Model pod wieloma względami można przyrównać do Google Earth. 

Można szybko przybliżyć wybrany kontynent czy kraj i na heatmapie zobaczyć, jak rozkłada się tamtejszy rozkład temperatur czy frontów. Świetnie wyglądają słupkowe wykresy godzinowe i dobowe. Sprawiają one, że zarówno laik, jak i osoba, która oczekuje od apki meteo nieco więcej, znajdzie tu wiele cennych, łatwo dostępnych danych. 

Miłym akcentem jest też dostęp do danych o jakości powietrza. Zwłaszcza jesienią i zimą oraz wczesną wiosną. Latem docenimy informacje o wartości promieniowania UV. Tak, bez wątpienia jest to ciekawe narzędzie, które warto wziąć pod uwagę na poważnie. 

WeatherBug

Prosta, a jednocześnie bardzo mądrze zaplanowana aplikacja. Imponuje ogromna baza lokalizacji. Ponad 2,5 miliona potencjalnych miejsc, gdzie narzędzie może nas znaleźć i wyświetlić aktualną pogodę. To robi wrażenie. To wynik, który dla wielu narzędzi jest nieosiągalny. 

Pewnym smaczkiem jest dodatkowy tryb personalizacji, który pozwala na dopasowanie wyświetlanych informacji do otoczenia. Inne informacje będą wyświetlane, jeśli narzędzie wykryje, że znajdujemy się w górach, a inne, gdybyśmy byli akurat na łódce – czy to na morzu, czy na jeziorze. 

Aplikacja jest obecna na rynku od wielu lat i ciągle cieszy się sporym zainteresowaniem oraz zaufaniem ze strony użytkowników.

MeteoICM

Od wielu lat Uniwersytet Warszawski rozwija własną pogodę numeryczną. To model, który bez wątpienia jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze w usłudze webowej, ale nie liczcie raczej na fajerwerki graficzne i olśniewające widżety. 

Meteo to wykresy. Wykresy godzinowe, dobowe oraz legenda do poszczególnych mapek, jakie się nam ukażą. Model przewiduje temperaturę, rodzaj opadów i ich intensywność, zachmurzenie oraz siłę i kierunek wiatru. Pogoda jest prognozowana na maksymalnie 2,5 dnia. 

Rozwiązanie bardzo proste, jednak uznawane za dokładne i skuteczne. Jeśli więc zależy Wam na dokładnej i skrupulatnej prognozie pogody, to jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać na co dzień.

Czytaj też: Samsung DeX – czym jest i jak z niego korzystać?

Aplikacje meteo to jedne z najważniejszych pozycji na naszych smartfonach, tabletach i zegarkach. Jesteśmy ciekawi z jakich rozwiązań Wy korzystacie na co dzień. Być może są to któreś z wymienionych pozycji, a może używacie jeszcze innych narzędzi. Dajcie nam koniecznie znać w komentarzach która „pogodynka” dla Androida lub iOS jest Waszym zdaniem najdokładniejsza!