Chiny: autonomiczne taksówki wjeżdżają do centrum

W centrum chińskiego Shenzhen firma technologiczna Baidu uruchomiła właśnie usługę autonomicznych taksówek – donosi chiński serwis China Daily.

Co prawda za kierownicami siedzą jeszcze ludzie – kierowcy, ale ich rola ogranicza się do bycia „środkiem ostrożności”. W Shenzhen, 13-milionowym mieście, autonomiczne taksówki można wezwać za pomocą aplikacji na smartfona o nazwie Apollo Go.

Władze w Pekinie zezwoliły w listopadzie, by pierwsze samojezdne taksówki wyjechały na drogi, wyznaczając „obszar pilotażowy”, w którym pojazdy mogły być testowane przez firmy, które uzyskały zgodę organów regulacyjnych. Baidu nie jest jedyną firmą zajmującą się pojazdami autonomicznymi, która oferuje usługi taksówkarskie w Chinach. Firmy DeepRoute, Pony.ai i AutoX również rozpoczęły testy swoich pojazdów.

Shenzhen jest siódmym miastem, w którym Baidu wprowadziło swoje usługi dla samochodów autonomicznych w Chinach, ale pierwszym w samym centrum. Firma postawiła sobie ambitny cel rozszerzenia funkcjonowania aplikacji Apollo Go o 65 miast w całym kraju do 2025 roku i dalsze 100 miast do 2030 roku.

Dystrykt Nanshan, dzielnica Shenzhen jest jednym z najgęściej zaludnionych obszarów w południowych Chinach. Jest siedzibą wielu firm o dużym popycie na usługi transportowe.

Czytaj także: Ambitne plany branży eVTOL