Jak zabezpieczyć elektronikę podczas wakacyjnych wyjazdów?

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, w których bardzo często decydujemy się na wakacyjne wyjazdy. Chętnie zabieramy na nie gadżety elektroniczne z których korzystamy na co dzień. Mowa o laptopach, tabletach, smartfonach, aparatach fotograficznych itp. Zdarza się jednak, że warunki w jakich spędzamy urlop narażają ten sprzęt na uszkodzenia. Warto więc zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem wspomnianych urządzeń. Jakie akcesoria dobrać, by ochrona była najbardziej efektywna.

Ochrona smartfona/tabletu

Zapewnienie odpowiedniej ochrony naszym smartfonom i tabletom to bardzo ważna kwestia. W końcu z tych urządzeń korzystamy na co dzień najczęściej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o wspomniane urządzenia w taki sposób, by ochronić ich najdelikatniejsze elementy – ekrany i obiektywy aparatów. Co prawda wielkie koncerny mamią nas tym, że w przypadku swoich produktów stosują super-wytrzymałe szkło. Nie oznacza to jednak, że nie jest ono łatwe do zarysowania czy poważniejszego uszkodzenia.

Dlatego warto zarówno ekran, jak i obiektywy aparatu zabezpieczyć specjalnym szkłem ochronnym, które dostępne jest zarówno u producentów takich rozwiązań, jak i po prostu na Allegro. Takie szkło w odpowiedni sposób chroni przed zarysowaniem delikatnych elementów smartfona i tabletu przez piasek i kurz.

Czytaj też: Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

W przypadku smartfonów dobrze zdecydować się także na zakup armor case z zasłonką aparatu. Sam jestem użytkownikiem takiego rozwiązania i mogę je w 100% polecić – wywiązuje się z postawionym przez nim zadań chroniąc obiektywy mojego Samsunga. W swojej ofercie takie produkty posiada Niklin.

W przypadku tabletu warto postawić na etui wsuwane, zapinane na zamek. Dobrze, żeby nie było wykonane z prostego materiału, tylko z tworzywa syntetycznego, odpornego na zachlapanie i kurz. Wtedy będziemy pewni, że nasz tablet będzie odpowiednio chroniony przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

Zdecydowanie nie polecam bardzo popularnych „etui z klapka” – zarówno w wersji dla smartfonów, jak i dla tabletów. Z jednej strony są one bowiem praktyczne i w wielu sytuacjach mogą ochronić naszego smartfona przed uszkodzeniem. Z drugiej jednak – między etui a powierzchnię ekranu mogą się dostać zabójcze dla tej drugiej płaszczyzny drobiny piasku i kurzu, które mogą mocno ją uszkodzić.

Ochrona laptopa

Kwestia ochrony laptopa wygląda analogicznie do ochrony tabletu. Musimy więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie urządzenia przed zarysowaniem, zachlapaniem czy zakurzeniem. Warto więc postawić na odpowiednie etui dla tego urządzenia.

Jeśli nie planujemy zabierać laptopa do plecaka (bo na przykład charakteryzuje go przekątna 14″ lub większa) to możemy postawić na dobrą, wodoodporną torbę na taki sprzęt. Powinna być ona wykonana z syntetycznego materiału i dzięki piankowym wstawkom wewnątrz – zapewniać odpowiednią ochronę przed upadkami i uszkodzeniami.

Czytaj też: Aktywność na świeżym powietrzu – propozycje na wiosnę

Jeśli natomiast komputer ma wylądować w naszym plecaku (a co za tym idzie – charakteryzują go stosunkowo kompaktowe rozmiary) – możemy postawić na etui identyczne, jak w przypadku tabletu – wykonane z solidnego, odpornego materiału, wsuwane, zamykane na zamek. Powinno ono zapewnić niewielkiemu laptopowi naprawdę optymalną ochronę.

I jeszcze jedna kwestia – wiele laptopów oferuje nam dzisiaj dostęp do ekranu dotykowego. Warto zabezpieczyć go dedykowanym szkłem hartowanym lub folią. Nawet gdy zdarza się nam korzystać sporadycznie, może przydarzyć się sytuacja, w której dotkniemy go brudnymi rękoma i zarysujemy ową nowoczesną i czułą matrycę, w którą sprzęt został wyposażony przez producenta.

Ochrona aparatu/kamery

Urządzenie, które posłuży nam do uchwycenia piękna wakacyjnych chwil także zasługuje na odpowiednią ochronę. Niezależnie od tego, czy zabieramy ze sobą kompakt, lustrzankę czy sprzęt pokroju GoPro – warto zabezpieczyć go przed nieumyślnym uszkodzeniem. Oczywiście podstawowym sposobem na ochronę takiego sprzętu będzie dobór odpowiedniego, miękko wyściełanego etui, które ochroni sprzęt przed zniszczeniem w trakcie transportu. Bez problemu znajdziemy takie etui zarówno w sklepach internetowych, jak i na Allegro. Warto dobrać je pod kątem konkretnego modelu urządzenia, jakim dysponujemy.

Warto też pamiętać o zabraniu z domu osłonki na obiektyw (jeśli nasz sprzęt takową posiada). Jeśli natomiast korzystacie z lustrzanki, to rozsądną decyzją będzie zakupienie dedykowanej torby na obiektywy. Ponadto dobrze byłoby także – jak w przypadku wszystkich pozostałych wymienionych dziś urządzeń – zadbać o odpowiednią ochronę wbudowanych weń ekranów – za pośrednictwem folii bądź szkła.

W co spakować sprzęt?

Jeśli wybieracie się na standardowe wakacje – pod namiot, na camping albo do jakiegoś spokojnego pensjonatu, to bez problemu spakujecie się w jakiś solidny plecak turystyczny, torbę podróżną czy też w walizkę. Jeśli odpowiednio ułożycie w nich sprzęt i zabezpieczycie go na przykład układając dookoła niego na przykład ubrania (stanowiące odpowiednią amortyzację przed wstrząsami), to Wasze urządzenia elektroniczne powinny być absolutnie bezpieczne.

Jeżeli natomiast chętnie wybieracie się na nieco bardziej ekstremalne wakacje, w przypadku których „tradycyjne” rozwiązania w zakresie transportu naszych rzeczy nie sprawdzą się, warto postawić na specjalistyczne torby bądź plecaki (które często nie są tanie). Na rynku mamy dostępny taki sprzęt, który zapewni naszym bagażom maksymalną ochronę przed niekorzystnym działaniem wielu czynników zewnętrznych. Doskonałym przykładem mogą być tutaj funkcjonalne plecaki marek takich, jak Amphipak lub Breakwater Supply.

Czytaj też: Co warto zabrać na biwak? Przegląd gadżetów!

A w jaki sposób Wy zabezpieczacie sprzęt podczas wakacyjnych wojaży? Być może macie jakieś sprawdzone metody pomocne w takich sytuacjach? Dajcie znać w komentarzach!