Samochód gotowy na niekorzystne jesienno-zimowe warunki!

Panująca obecnie jesień oraz zima, która zbliża się już wielkimi krokami, to często nie tylko trudny czas dla nas, ale i dla naszych samochodów. Niskie temperatury oraz duża wilgotność powietrza potrafią dać im w kość. Dlatego powinniśmy powiedzieć sobie o tym, jak przygotować samochód na te mniej i bardziej spodziewane ataki niekorzystnej aury.

Na które elementy zwrócić uwagę przed zimą?

Niskie temperatury bardzo często negatywnie wpływają na różne układy samochodu. Jeśli mróz otrzyma wsparcie w postaci wilgoci i pojawi się lód, to już jesteśmy o krok od problemów związanych z bezproblemową eksploatacją naszego auta. Dlatego zawczasu warto zwrócić uwagę na kilka dość istotnych kwestii jego dotyczących. Jeśli będziemy doskonale przygotowani na niesprzyjającą aurę, to nie powinna sprawić nam przykrych niespodzianek. A nikt przecież nie lubi niespodziewanych sytuacji, w których samochód odmawia nam posłuszeństwa z tak naprawdę błahych powodów. Zazwyczaj takie zdarzenia mają miejsce dokładnie wtedy, kiedy się śpieszymy. Na co więc warto zwrócić uwagę zanim nadejdą śnieg i mrozy?

Czytaj też: Wybieramy outdoorowego smartwatcha – czym się kierować?

Akumulator i świece

Niesprawne akumulator i świece mogą zimą skutecznie unieruchomić nasz samochód w takim stopniu, że konieczne będzie skorzystanie z lawety. Warto więc na bieżąco monitorować stan tych podzespołów. Nie musimy zamartwiać się nimi co roku, jednak raz na kilka lat przyda im się wymiana. Prace serwisowe nie bedą kosztowały nas majątku, a dadzą nam poczucie spokoju nawet, gdy okresowo pojawią się siarczyste mrozy.

Opony i hamulce

Podstawa przygotowania samochodu do zimy to zmiana opon z letnich na zimowe. Ma ona ogromne znaczenie – od tej czynności bowiem zależy nasze bezpieczeństwo podczas przemieszczania się na wilgotnej, zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. Jeśli dużo jeździmy w niesprzyjających warunkach – warto postawić na tradycyjne „zimówki”. Jeśli natomiast częściej przemierzamy zaledwie kilka kilometrów dziennie i to w ruchu miejskim, to dobrym wyborem mogą być opony wielosezonowe. Przed zimą sprawdźmy też stan hamulców. To czas, w którym ich sprawne działanie jest szczególnie ważne i w którym nie mogą nas zawieść.

Płyny eksploatacyjne

Przed sezonem zimowym warto sprawdzić wszystkie płyny eksploatacyjne – chłodniczy, hamulcowy czy nawet olej silnikowy. Warto, żeby każdy z nich był w miarę „świeży” – oszczędzimy sobie wtedy niepokojów związanych z usterkami mechanicznymi samochodu. W przypadku awarii związanych z silnikiem czy układem chłodzenia nasz samochód może zostać unieruchomiony nawet na kilkanaście dni (kolejki u mechaników), więc to kwestia, do której warto przywiązywać sporo uwagi.

Wycieraczki

Zima to okres, w którym bardzo często mamy do czynienia z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem albo śniegu. Ograniczają one widoczność podczas jazdy. Dlatego też sprawne wycieraczki to podstawa. Te zużyte, zamiast oczyszczać szybę, rozmazują opady jeszcze bardziej ograniczając nasze pole widzenia. Nowe pióra wycieraczek kosztują kilka złotych. Warto wymieniać je więc nawet dwa razy w roku.

Światła

Nie bez powodu światła nazywane są oczami kierowcy. W okresie jesienno-zimowym bardzo często zmuszeni jesteśmy przemieszczać się, gdy na zewnątrz panują ciemności. Odpowiednio ustawione światła zwiększą bezpieczeństwo nie tylko nasze (podczas jazdy będziemy lepiej widzieć to, co dzieje się przed samochodem), ale i innych uczestników ruchu (nasze oświetlenie nie będzie ich oślepiało).

Uszczelki

Zanim ochłodzenie nadejdzie na dobre, sprawdźmy stan uszczelek w naszym samochodzie. To one odpowiadają za to, by do wnętrza nie dostawała się wilgoć. Parujące szyby to spore utrudnienie podczas jazdy. Uszkodzone uszczelki mogą ponadto zamarzać (wypełnione wodą), co może utrudnić dostanie się do samochodu i prowadzić do różnych uszkodzeń mechanicznych.

Nadwozie i podwozie

Dlaczego warto zainteresować się stanem nadwozia i podwozia zanim nadejdzie zima? Powód jest prozaiczny. Niektóre starsze samochody mają poważne problemy z pojawiającymi się ogniskami korozji. Bardzo negatywny wpływ na nie może mieć zwiększona wilgotność powietrza oraz… sól drogowa, która tak obficie wykorzystywana jest, gdy spadnie śnieg lub pojawi się gołoledź.

Zabierz ze sobą akcesoria!

Przygotowując się do zimy nie zapomnijmy o zakupie odpowiedniego wyposażenia, które może okazać się w tym okresie niezwykle przydatne. Mowa o akcesoriach takich, jak skrobaczka, zmiotka, mata termiczna na przednią szybę, odmrażacz czy zimowy płyn do spryskiwaczy. Jeśli zmagamy się z problemem szyb parujących od wewnątrz, to dobrym zakupem mogą być pochłaniacze wilgoci. Jeżeli natomiast zamierzamy wybrać się na wypad w góry, to warto zabrać ze sobą łańcuchy na koła, saperkę a nawet wyposażyć się w wyciągarkę. Górskie drogi mogą bowiem być w zimie bardzo zdradliwe.

Czytaj też: Nadchodzi zima – jak zadbać o nasze urządzenia?

A jak Wy przygotowujecie Wasze auto do zimy? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!