B-21 Raider – cichy zabójca USAF

Nadal trwający konflikt między Ukrainą a Rosją zachwiał światowym porządkiem i zmusił światowe mocarstwa do szerszego zainteresowania się zbrojeniami. Przyśpieszono też prace nad aktualnymi projektami. Jednym z nich jest B-21 Raider – cichy zabójca USAF.

fot. U.S. Air Force

Niewykrywalny bombowiec szóstej generacji

B-21 Raider to najnowszy bombowiec mający wkrótce wejść na wyposażenie armii Stanów Zjednoczonych. Oczywiście wiele informacji z nim związanych jeszcze długo nie ujrzy światła dziennego. Sprawdźmy jednak co wiemy. B-21 to pierwszy od ponad 30 lat nowy bombowiec mający wejść na wyposażenie amerykańskiej armii. To bombowiec 6. generacji klasy stealth – o konstrukcji rzekomo niewykrywalnej dla radarów.

Niestety amerykanie przedstawili swojego nowego bombowca wyłącznie na wizualizacjach. Nie zostały podane do publicznej wiadomości żadne dane związane z jego specyfikacją. Z pewnością prezentacja miała być swoistą demonstracją siły i możliwości wobec Rosji i Chin, które w ostatnich miesiącach prowadzą bardzo agresywne działania wobec swoich najbliższych sąsiadów.

Czytaj też: Borsuk – nowy BWP dla polskiej armii

B-21 będzie bombowcem mogącym przenosić głowice nuklearne. Oby Amerykanie nie musieli nigdy użyć go podczas działań bojowych. Zanim B-21 trafi do służby minie jeszcze dość sporo czasu. Czekają go żmudne, długie testy zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i na poligonach.

Grafika tytułowa: U.S. Air Force