HotSpot Wi-Fi – jak udostępnić Internet z telefonu?

Czy zdarzyła się Wam konieczność skorzystania z Internetu na przykład na mieście bądź w podróży, gdy Wasz laptop nie miał dostępu do żadnego publicznego punktu dostępu? Chyba każdy zna ten ból. Jak się okazuje, w takich sytuacjach możemy skorzystać z własnego, przenośnego routera. Wystarczy, że mamy ze sobą smartfona z kartą SIM oraz pakiet danych komórkowych w ramach abonamentu u naszego operatora. Jak skonfigurować osobisty HotSpot Wi-Fi w telefonie?

Najpierw przygotuj sam Hot-Spot!

Aby przygotować Hot-Spot w telefonie musimy udać się do menu Ustawienia i odnaleźć w nim sekcję związaną z łącznością. Jej umiejscowienie jest zależne od nakładki systemowej zastosowanej w naszym urządzeniu. Modelowym przykładem w poradniku jest One UI 4.1 od Samsunga. Gdy już odszukacie wspomnianą sekcję konieczne będzie wybranie w niej pozycji Połączenia. Tam natomiast Waszym oczom ukaże się podmenu Router Wi-Fi.

Teraz Waszym zadaniem będzie skonfigurowanie punktu dostępu. W pierwszej kolejności wybieramy jego nazwę. Nie ma to wpływu na samą łączność. Możemy pozostawić tą proponowaną przez producenta bądź wpisać własną. Kolejnym krokiem będzie ustalenie hasła. Pamiętajmy by było ono silne – w ten sposób nikt niepowołany nie połączy się z Internetem za pośrednictwem naszego punktu dostępu. Na końcu wybieramy pasmo sieci – 2,4 Ghz lub 5 Ghz. Ta druga opcja to z reguły połączenie o lepszej wydajności, ale nie każdy sprzęt będzie mógł z niego skorzystać (musi obsługiwać Wi-Fi 5 Ghz).

Czytaj też: Canva – projektuj grafiki gdziekolwiek jesteś!

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Jak już wspomniałem, zastosujmy silne hasło i udostępniajmy je wyłącznie zaufanym osobom. Ostatnie lata to coraz bardziej zuchwałe działania cyberprzestępców mające na celu wyłudzanie danych osobowych oraz dostępu do konta bankowego. Dlatego tak ważną kwestią jest to, by do naszego połączenia dostępu nie miały niepowołane osoby.

Ponadto pamiętajmy by kontrolować ilość pozostałych danych w naszym pakiecie internetowym. Gdy przekroczymy limit, nasz Internet poważnie zwolni. Na szczęście w 2022 roku wielu operatorów oferuje nam już całkiem rozsądne paczki danych, które wystarczają na cały miesiąc intensywnego korzystania z zasobów sieci – no chyba, że będziemy oglądać dużo filmów, lub ściągać rozbudowane gry. Wtedy gigabajty znikają z konta bardzo szybko.

Uważajmy też na pakiety danych podczas wyjazdów zagranicznych. Co prawda operatorzy zwykle udostępniają pewne ilości danych do wykorzystania w roamingu, ale tutaj przekroczenie limitu może wiązać się ze znacznym powiększeniem miesięcznego rachunku. Warto mieć tą kwestię pod kontrolą!

I gotowe – cieszmy się dostępem do Internetu!

Gdy już uda nam się przebrnąć przez konfigurację HotSpota Wi-Fi i przyswoimy sobie zasady korzystania z takiego rozwiązania, możemy łączyć nasze urządzenia z tym punktem dostępu. Wystarczy włączyć rozwiązanie w smartfonie z poziomu menu powiadomień (tego rozwijanego u góry ekranu) i połączyć z HotSpotem naszego laptopa bądź tablet. Teraz niestraszne Wam będą braki Internetu podczas podróży, wypadu na miasto czy wakacyjnych wojaży.

Czytaj też: Twitch? YouTube? A może Facebook Gaming? Gdzie streamować?

A czy Wy wykorzystujecie smartfona w charakterze routera? Dajcie znać w komentarzach!