Twitch? YouTube? A może Facebook Gaming? Gdzie streamować?

Stremowanie rozgrywki podczas spędzania czasu przy grach komputerowych to coraz popularniejsze zajęcie. Niektórzy z nas zajmują się tym zupełnie amatorsko, a inni wręcz na tym zarabiają. Chyba każdy jednak zdaje sobie z tego, że do prowadzenia transmisji jest nam potrzebny mocny sprzęt. Musimy też wybrać platformę, na której będziemy wchodzić w interakcję z naszymi widzami. Dziś zajmiemy się właśnie tą ostatnią kwestią.

Streamowanie rozgrywki jest trendy!

Streamowanie rozgrywki może być bardzo przyjemnym zajęciem. Może także przynosić wymierne dochody, jeśli zbudujemy wokół siebie zaangażowaną społeczność. Obecnie spośród całkiem szerokiego grona rozwiązań prym wiodą trzy najpopularniejsze usługi umożliwiające prowadzenie gamingowych streamów. Mam tutaj na myśli Twitcha, Facebook Gaming oraz YouTube Gaming. To właśnie w ich przypadku skupiają się największe grupy osób interesujących się zarówno oglądaniem poczynań innych graczy, jak i pokazywaniem innym swojej rozgrywki.

Gdy już zdecydujemy się na tą drugą opcję – musimy pamiętać o zainstalowaniu na naszym komputerze odpowiedniego oprogramowania, które będzie odpowiadało za przechwytywanie obrazu z naszego ekranu i przesyłanie go do jednego z popularnych serwisów. Konfigurowaniem takiego programu zajmiemy się przy okazji innego wpisu. Dziś jednak nadmienię, że sam korzystam w tej kwestii z prostego w obsłudze oraz lekkiego OBS-a, który zapewnia wsparcie dla wszystkich najważniejszych gamingowych serwisów streamingowych. Przejdźmy teraz do krótkiego ich omówienia.

Czytaj też: TOP 5 – klawiatury dla graczy do 200 złotych

Twitch

Twitch to zdecydowanie najważniejszy serwis streamingowy dla graczy, który tak naprawdę odpowiada za rozkręcenie mody na taką aktywność. To właśnie na kanwie jego popularności powstały dwa pozostałe rozwiązania, które będziemy dzisiaj omawiać. Twitch jest mocno związany z Amazonem oraz z jego usługą dla graczy – Prime Gaming. Jeśli zdecydujecie się na streamowanie na Twitchu, a Wasz content będzie wartościowy, to możecie być niemal pewni potężnej widowni.

Twitch to platforma bardzo rozbudowana. Umożliwia nam prowadzenie szerokiej interakcji z widzami oraz integrowania z nią innych rozwiązań. Mam tu na myśli chociażby te, które odpowiadają za zarabianie pieniędzy na streamach. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że Twitch pozwala nam nie tylko na streamowanie rozgrywki z pokładu naszych komputerów. Możemy także bowiem dzielić się z innymi transmisjami z gier mobilnych bezpośrednio z poziomu naszych smartfonów lub tabletów. Tutaj nie będą nam potrzebne zewnętrzne programy, a wyłącznie dobrze skonfigurowana aplikacja Twitcha.

Jak widać, Twitch jest bardzo wszechstronny i trudno się dziwić temu, że przez lata udało się zbudować wokół serwisu tak ogromne grono entuzjastów.

YouTube Gaming

YouTube Gaming to specjalna, wydzielona sekcja popularnego serwisu, która jest miejscem spotkań dla graczy oraz ich fanów. Na stronie głównej YouTube znajdziemy ją na bocznym pasku poniżej sekcji Subskrypcje. Już na samym początku trzeba wspomnieć, że nie jest to rozwiązanie tak rozbudowane, jak platfotma Twitch. Znajdziemy tu zarówno materiały wideo powiązane z grami komputerowymi, jak i streamy na żywo.

W tym drugim przypadku twórcy uzyskują możliwość prowadzenia z widzami czatu na żywo oraz możliwość dodania do transmisji przycisku odpowiedzialnego za wsparcie finansowe dla jego kanału. To jest z kolei subskrypcją miesięczną dostępną w kilku opcjach. Wraz z nią otrzymujemy niestandardowe plakietki oraz możliwość korzystania na czacie z rozbudowanych emotikon.

YouTube Gaming to ciekawa platforma chociażby dla początkujących, którym, póki co trudno połapać się w rozbudowanych opcjach Twitcha.

Facebook Gaming

Gamingowa platforma Facebooka jest bliska temu, co ma nam do zaoferowania YouTube Gaming. Nie uświadczymy tu rozbudowanych funkcji dla twórców czy też potężnych opcji dedykowanych rozwojowi społeczności. Podczas nadawania na żywo mamy możliwość interakcji z widzami dzięki czatowi na żywo. Mogą oni subskrybować nasz kanał – dzięki czemu będą powiadamiani, gdy pojawimy się on-line z kolejnym materiałem z rozgrywki.

Możemy być także wspierani dedykowaną walutą Facebooka dla usługi gamingowej. Mowa o „Gwiazdkach”. Im więcej otrzymamy ich od fanów, tym więcej zarobimy podczas naszych transmisji. W sieci udało mi się dotrzeć do informacji, że jedna gwiazdka otrzymana od widza przez streamera to zarobek w postaci 0,01 USD. Musimy więc sporo się napocić, by zarobić na Facebook Gaming jakieś konkretne pieniądze. Kto jednak nie ryzykuje, ten nie pije szampana, prawda?

Facebook Gaming to – podobnie jak analogiczna usługa od Google – dobre miejsce dla początkujących. Gdy już rozwiniecie swojego skilla jako streamer – zawsze możecie przenieść się na Twitcha.

Czytaj też: TOP 5 – monitory dla graczy do 1000 złotych

Trudno wskazać która usługa streamingowa dla graczy jest jednoznacznie najlepsza. Wszystko zależy od naszych preferencji, stopnia zaawansowania i tego do jak szerokiego grona odbiorców chcecie dotrzeć. Jak już wspomniałem, dla początkujących streamerów najlepszym wyborem na czas „wprawienia się” będą usługi Facebooka czy Google. Dla profesjonalistów absolutnym numerem jeden jest Twitch. Jeśli natomiast jesteście widzami – wybierzcie po prostu tą usługę, gdzie chętniej pojawiają się Wasi ulubieni twórcy.