Gdzie oglądać Mistrzostwa Świata w Katarze?

Już za kilka dni startuje największe piłkarskie święto tego roku – mundial w Katarze. Po raz kolejny w najważniejszym turnieju FIFA wystartuje reprezentacja Polski. Z tego też powodu przynajmniej trzykrotnie zasiądziemy przed ekranami z nadzieją na to, że tym razem „naszym” uda się rozegrać ciekawy turniej i po sześciu latach od pamiętnego Euro 2016 znów wyjść z grupy na ważnej, futbolowej imprezie. Co warto wiedzieć o katarskim turnieju i gdzie będziemy mogli oglądać najważniejsze mecze tych mistrzostw? Podpowiadamy!

Kilka słów o samych mistrzostwach

W 2022 roku mundial zostanie rozegrany w bardzo nietypowych ramach czasowych – na przełomie listopada i grudnia. To wydarzenie bez precedensu, mające jednak logiczne wyjaśnienie. Jest to najbardziej korzystna pora na zorganizowanie wielkiego turnieju w Katarze, w którym panuje skrajnie pustynny klimat i nieziemsko wysokie temperatury. Warto w tym momencie wspomnieć, że latem w kraju organizatorskim słupek rtęci często osiąga pułap 50 stopni Celsjusza. Takie warunki mogłyby być niebezpieczne dla przybywających na turniej kibiców.

Katar został wybrany na gospodarza turnieju 2 grudnia 2010 roku. Rywalizował z takimi krajami, jak Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Mistrzostwa zostaną rozegrane na ośmiu stadionach. Po jednej z aren wybudowano w miastach: Al-Wakra, Lusajl i Al-Chaur. Dwa stadiony powstały w mieście Doha. Rekordowe trzy obiekty wybudowano natomiast w Ar-Rajjan. Wszystkie miejscówki położone są stosunkowo blisko siebie na mapie Kataru, więc podróże między nimi nie powinny stanowić wyzwania dla fanów futbolu.

W turnieju wezmą udział 32 drużyny i jest to ostatni mundial w takiej formule. Na następnych mistrzostwach w 2026 roku (Kanada, USA, Meksyk) liczba drużyn zostanie powiększona do 48. W Katarze natomiast wystąpią następujące reprezentacje: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia, Anglia, Iran, USA, Walia, Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska, Francja, Australia, Dania, Tunezja, Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia, Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja, Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun, Portugalia, Ghana, Urugwaj i Korea Południowa.

Nie obyło się bez kontrowersji!

Skłamałbym, gdybym powiedział, że katarskie mistrzostwa przygotowano bez kontrowersji w tle. Pierwsze doniesienia w tej kwestii pojawiły się już po wyborze gospodarza tegorocznego mundialu. Burzę wywołał raport magazynu France Football opublikowany 29 stycznia 2013 roku. W wyniku dziennikarskiego śledztwa ujawniono, że Katar pierwotnie nie miał zbyt wielkich szans na zorganizowanie turnieju. Dziennikarze ustalili, że katarscy szejkowie wkupili się w łaski działaczy piłkarskich w celu uzyskania prawa do organizacji mistrzostw. Miano obiecać zainwestowanie ogromnych pieniędzy w klub piłkarski Paris Saint-Germain.

Katarczycy oczywiście od razu zaczęli dementować te pogłoski. Biorąc jednak pod uwagę ilość petrodolarów wpompowanych w paryską drużynę – trudno uwierzyć w ich słowa. Oczywiście inwestycja do dziś się nie zwróciła. PSG – mimo drużyny naszpikowanej gwiazdami – od 2010 roku nie zdobyło żadnego znaczącego, międzynarodowego trofeum. To pokazuje, że ogromne pieniądze nie odgrywają w świecie futbolu tak ważnej roli, jak jasny umysł trenera, zgranie i morale zawodników.

Bardzo często w mass mediach mundial w Katarze określa się też mianem „krwawego”. Niestety – nie bez powodu. Przez ponad dekadę słuchaliśmy o różnych śmiertelnych wypadkach podczas przygotowań do imprezy – zapewne wskutek niedociągnięć ze strony organizatorów oraz firm budujących w Katarze infrastrukturę turniejową. Warto wspomnieć również o tym, że Katar jest radykalnym krajem islamskim, w którym nagminnie łamane są prawa człowieka (w tym prawa kobiet).

Transmisje telewizyjne w najwyższej jakości!

Dosyć już tych smutnych informacji! Mundial w Katarze to bowiem również ogromny skok technologiczny, dzięki któremu zmagania drużyn z całego świata będziemy oglądać w niespotykanych do tej pory warunkach. To zasługa skoku technologicznego, który dokonał się na świecie w przeciągu ostatnich czterech lat. Wielu dostawców usług telewizyjnych zaserwuje nam materiał z katarskich boisk w rozdzielczości 4K. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli dostrzec każdy szczegół boiskowych wydarzeń na ekranach naszych telewizorów. To właśnie duże wydarzenia piłkarskie są najczęściej bodźcem do wymiany wysłużonego sprzętu w naszym salonie na mocniejszy, lepiej wyposażony model.

Katarskie mistrzostwa mają być transmitowane ze wsparciem dla technologii Dolby Atmos. Dzięki niej otoczeni będziemy realistycznym dźwiękiem i poczujemy się niczym na prawdziwym stadionie piłkarskim. Warto w tym momencie wspomnieć, że wiele starszych telewizorów nie oferuje nam dostępu do audio w takim standardzie. Jeśli więc nie chcemy wydawać kilku tysięcy złotych na kompatybilny sprzęt, to dobrą decyzją może być zakup poręcznego soundbara oferującego nam dostęp do wspomnianej technologii. Taka decyzja pozwoli nam zaoszczędzić nieco grosza. A pieniądze zyskane w taki sposób przed świętami warto przeznaczać na zupełnie inne cele – na przykład na prezenty dla naszych najbliższych.

Gdzie oglądać polskie transmisje z mistrzostw?

Prawa do transmisji z mundialu w Katarze zapewniła sobie Telewizja Polska. Państwowy nadawca zapewni wszystkim kibicom dostęp do darmowych transmisji na takich kanałach, jak TVP1, TVP Sport czy TVP 4K. Ponadto transmisje będzie można oglądać za pośrednictwem Internetu – na stronie TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej serwisu, w aplikacji Smart TV oraz w HbbTV.

Tym razem mistrzostw nie będziemy oglądać na platformie Polsatu. Gigant polskiego rynku mediów nie ma dostępu do praw telewizyjnych związanych z mundialem. Fani „kopanej” będą jednak mogli w dni meczowe oglądać audycje „Studio Katar”, podczas której lubiani komentatorzy omówią szczegółowo każde z rozegranych w danym dniu spotkań. Możemy się spodziewać również, że szeroki komentarz do meczów turniejowych przygotują także dziennikarze Kanału Sportowego.

Czytaj też: Jaki telewizor na Mistrzostwa Świata w Katarze?

A Wy? Będziecie śledzić przebieg katarskiego turnieju? Dajcie koniecznie znać, które mecze najbardziej wzbudzają Wasze zainteresowanie!