Wyczekiwana nowość wkrótce w mObywatelu!

Aplikacja mObywatel w ostatnich latach zyskała w Polsce na popularności w błyskawicznym tempie. Dzięki niej nie musimy nosić przy sobie papierowych dokumentów. Dodatkowo możemy w jej ramach uzyskać dostęp do wielu przydatnych informacji – jak te o ubezpieczeniu, czy też przeglądzie samochodu. Już wkrótce w mObywatelu pojawi się nowa, niezwykle ważna funkcja.

Paszport zmierza do mObywatela!

Od dzisiaj działa nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych. W znaczący sposób upraszcza on sposób uzyskiwania dokumentu uprawniającego nas do wjazdu na teren krajów niezrzeszonych w ramach Unii Europejskiej. System paszportowy zostanie w większym stopniu zdigitalizowany po to, by w przyszłości (tej całkiem nieodległej) możliwe było udostępnienie paszportów w ramach popularnego mObywatela. Długofalowe plany są natomiast takie, by w tej aplikacji można było załatwiać większość spraw urzędowych.

„Polska razem z grupą innych krajów, które są zainteresowane cyfryzacją i upraszczaniem usług publicznych, forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej Unii Europejskiej. Natomiast to jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty.” – Janusz Cieszyński

Czytaj też: Coraz więcej ataków w wyszukiwarkach!

Najbliższe miesiące powinny nam przynieść bardziej skonkretyzowane informacje związane z wprowadzeniem paszportu do mObywatela. Oczywiście musimy spodziewać się tego, że nie wszędzie taki e-wariant dokumentu będzie honorowany i do wielu krajów nadal będziemy musieli zabierać ze sobą papierowy paszport.

Grafika tytułowa: ConvertKit / Unsplash