Bankowość internetowa – jak dbać o bezpieczeństwo?

Jeszcze kilka lat temu bardzo chętnie większość spraw finansowych załatwialiśmy w placówkach bankowych. Dziś postęp technologiczny przyczynił się do tego, że banki intensywnie rozwijają swoje usługi online. My natomiast coraz częściej decydujemy się na operowanie naszymi pieniędzmi sprzed ekranu komputera lub smartfona. Doskonale zdają sobie z tego sprawę cyberprzestępcy. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was poradnik dotyczący tego, jak dbać o bezpieczeństwo naszego konta i jak zabezpieczyć je przed dostępem niepowołanych osób.

Przede wszystkim zabezpiecz swój komputer!

Korzystanie z bankowości internetowej wymaga od nas ogromnej ostrożności. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że koniecznością jest bieżące monitorowanie poziomu bezpieczeństwa danych na pokładzie naszego komputera. Warto więc zabezpieczyć go za pomocą antywirusa i firewalla. Jeśli nie chcecie inwestować w dodatkowe rozwiązania w tej kwestii, a korzystacie na co dzień z Windowsa 10, możecie skorzystać po prostu z systemowych rozwiązań serwowanych nam przez Microsoft. Są powszechnie chwalone za swoją skuteczność. Warto regularnie skanować nasz komputer w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania. Osobiście takie skanowanie staram się przeprowadzać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Mam wtedy pewność, że moje urządzenie jest bezpieczne.

Uważaj także w przypadku smartfona

Oczywiście na ataki ze strony hakerów narażone są także nasze smartfony. Wszakże nie są one „nietykalne” a ich oprogramowanie także nie jest wolne od różnych luk w zakresie bezpieczeństwa. Jak zatem dbać o bezpieczeństwo, jeśli korzystamy z bankowości internetowej na pokładzie urządzeń mobilnych? Zasady są podobne, jak w przypadku komputerów. Przede wszystkim warto zainstalować na naszym smartfonie jeden z programów antywirusowych dostępnych w markecie z aplikacjami. Dostępnych jest ich tam całkiem sporo – m.in. tak uznane produkty, jak AVG, Avast, Eset czy Norton. Są one dostępne w większości przypadków zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej (z rozszerzonymi możliwościami). Ponadto warto pilnować aktualizacji systemowych. Są udostępniane przez producentów sprzętu regularnie. Bardzo często w ich ramach serwowane są nam poprawki bezpieczeństwa eliminujące wykryte w systemach luki – zarówno w przypadku Androida, jak i iOS. Nie zapomnijcie o zabezpieczeniu samego urządzenia za pośrednictwem PIN-u lub biometrii!

Cyberprzestępcy są bardzo kreatywni!

W dzisiejszych czasach można bardzo łatwo paść ofiarą cyberprzestępców. Wystarczy chwila nieuwagi – wizyta na nieodpowiedniej stronie, czy też kliknięcie przez roztargnienie w link przygotowany przez hakerów. Powinniśmy też zwracać uwagę na wszystkie przekierowania na strony płatności. Pod żadnym pozorem nie podawajcie w sieci swoich danych logowania do bankowości internetowej, jeśli nie macie 100% pewności, że przebywacie na oficjalnej, bezpiecznej stronie dostawcy Waszych usług bankowych. Wielokrotnie już bowiem zdarzało się, że za pomocą specjalnie spreparowanych linków oszuści przekierowywali nieświadomych użytkowników na fałszywe strony logowania, których zadaniem było przejęcie naszych danych autoryzacyjnych.

Warto również uważać na wszelkie odnośniki do płatności online bądź na inne podejrzane linki. Zdarza się, że są przesyłane nam w mediach społecznościowych bądź w komunikatorach internetowych przez nieznane nam osoby. Często bowiem ich zadaniem jest również przejęcie naszych loginów i haseł do bankowości, bądź wpuszczenie na pokład naszego komputera oprogramowania szpiegującego. Pod żadnym pozorem nie udostępniajmy obcym osobom kodu BLIK. Za jego pośrednictwem również cyberprzestępcy są w stanie wyprowadzić z naszych kont całkiem konkretne sumy pieniędzy.

Kolejne miesiące przynoszą nam informacje o coraz bardziej zuchwałych sposobach hakerów na przejęcie naszych oszczędności i prywatnych danych. Możemy być niemal w stu procentach pewni, że ich kreatywność jeszcze niejednokrotnie poważnie nas zaskoczy. Dlatego tak naprawdę cały czas musimy mieć oczy dookoła głowy i interesować się tym, w jaki sposób oszuści próbują ingerować w naszą prywatność. Warto śledzić serwisy technologiczne oraz te poświęcone bezpieczeństwie w sieci. Udostępniane w nich informacje związane z coraz to nowszymi metodami cyberprzestępców mogą niejednokrotnie uratować nasze oszczędności i prywatne dane.

Co zrobić, jeśli wpadniemy w kłopoty?

Przede wszystkim nie panikujmy. W pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z bankiem i zablokować tymczasowo możliwość przeprowadzania wszelkich operacji finansowych na naszym koncie. Następnie powinniśmy na chłodno sprawdzić i ocenić na jakie straty naraziła nas działalność przestępców. W przypadku komputera – zaserwujmy mu gruntowne skanowanie antywirusowe. Następnie skontaktujmy się z serwisem, który zweryfikuje, czy zagrożenie zostało zażegnane. W przypadku urządzeń mobilnych – zdecydowanym działaniem powinno być z naszej strony przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Dzięki temu zostaną z niego usunięte wszystkie dane – w tym także złośliwe oprogramowanie.

Ponadto powinniśmy zgłosić sytuację organom ścigania. Z pewnością sprawa zostanie przekazana do odpowiedniej, lokalnej komórki policji, zajmującej się zwalczaniem cyberprzestępczości. Oczywiście zidentyfikowanie i namierzenie oszustów mogą trochę potrwać. Warto jednak pamiętać, że nikt nie jest w sieci anonimowy. Funkcjonariusze natomiast dysponują narzędziami wspomagającymi wyłapywanie hakerów na podstawie śladów pozostawianych przez nich w sieci.

A czy Wam zdarzyło się zmagać z atakami ze strony cyberprzestępców? A może macie jakieś własne, sprawdzone sposoby na zabezpieczenie Waszych urządzeń i prywatnych danych? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!