Pulsujące serce gamingowego peceta

SAPPHIRE PULSE AMD Radeon RX 6600 XT to wydajna karta do grania w Full HD. Cena tuż po premierze wynosi co najmniej 2,5 tys. zł. To dużo, skoro sugerowana cena producenta wnosi 400 dol. Jednak to ciągle mniej, niż koszt odpowiednika ze stajni konkurencji.

W połowie tygodnia AMD ogłosiło wprowadzenie na rynek chipsetu RX 6600 XT. Zaraz potem w sprzedaży pojawiły się karty z tymi układami. Dziś, w piątek trzynastego, w dwa dni po premierze wiadomo, że sugerowaną cenę producenta, która wynosi 399 dol. można włożyć między bajki. Dziś za kartę trzeba zapłacić średnio ok 2,5 tys. zł. Tak wysoka cena świadczy z jednej strony o przewadze popytu nad podażą, a z drugiej, że jest ona godnym konkurentem urządzenia Nvidii z serii RTX 3060.

Karta Sapphire Pulse AMD Radeon RX 6600 XT może wyświetlać obraz nawet w rozdzielczości 8K, ale jest kierowana do graczy oczekujących wysokiej wydajności w tytułach AAA w rozdzielczości Full HD. Nowość od SAPPHIRE została zbudowana w oparciu o układ wykonany w 7 nm architekturze AMD RDNA. PULSE AMD Radeon RX 6600 XT została wyposażona w 2048 procesory strumieniowe. Jej zegar Boost wynosi 2593 MHz, a zegar Game 2382 MHz. Na laminacie zamontowano 8 GB pamięci GDDR6 opartej na szynie 128 bit. Dodatkowo wydajność konstrukcji podnosi 32 MB szybkiej pamięci Infinity Cache. Z kolei wsparcie dla sprzętowego śledzenia promieni zapewniają 32 akceleratory promieni.

Aluminiowe finy układu chłodzenia karty są owiewane dwoma półpasywnymi wentylatorami SAPPHIRE Dual-X. Dzięki hybrydowej konstrukcji są one w stanie wygenerować o 5,5% wyższe ciśnienie statyczne niż w poprzednich modelach SAPPHIRE. Dla wyższej sztywności konstrukcji oraz lepszego wyglądu model PULSE został wyposażony w metalowy backplate. Uniwersalna czarna kolorystyka całości wraz z czerwonymi akcentami powinna dobrze komponować się z większością konfiguracji gamingowych.

Proces produkcyjny 7 nm oraz ciągle udoskonalana architektura przyczyniają się do wysokiej sprawności energetycznej układu graficznego. Do działania karty wystarczy zasilanie pojedynczą wtyczką PCI Express 8-pin. Dzięki niskiemu apetytowi na energię elektryczną było możliwe ograniczenie rozmiarów układu chłodzącego karty przy zachowaniu cichego działania pod obciążeniem. SAPPHIRE PULSE AMD Radeon RX 6600 XT powinien zmieścić się do większości obudów typu mini-ITX oraz HTPC przystosowanych do montażu dedykowanej karty graficznej.

Po sparowaniu kart AMD z serii 6000 z odpowiednią płytą główną istnieje możliwość aktywacji trybu Smart Access Memory. Daje on procesorowi bezpośredni dostęp do pamięci karty graficznej, co pozwala uzyskać wzrost wydajności w grach. Ponadto w najnowszych kartach AMD zostały zamontowane porty HDMI 2.1 oraz DisplayPort 1.4 ze wsparciem DSC. Pozwalają one na przesyłanie obrazu HDR o rozdzielczości 8K (7680 x 4320 px).