Stellantis liderem produkcji samochodów elektrycznych w Polsce

Stellantis, światowy gigant motoryzacyjny, ogłasza przełom w polskim przemyśle samochodowym, stając się największym i jedynym seryjnym producentem pojazdów elektrycznych w kraju. Inwestycje w fabryki w Tychach i Gliwicach, wpisujące się w strategię Dare Forward 2030, umożliwiły firmie zdobycie pozycji lidera na mapie producentów pojazdów z napędem elektrycznym.

Ważne osiągnięcie globalnego giganta

Gliwicka fabryka dużych pojazdów dostawczych dołącza do grona producentów modeli w pełni elektrycznych, rozpoczynając produkcję samochodów dostawczych BEV. Wraz z uruchomieniem produkcji dużych pojazdów dostawczych BEV, Gliwice stają się kluczowym ogniwem w strategii Stellantis Pro One, mającej na celu osiągnięcie globalnej dominacji w segmencie pojazdów użytkowych.

W Tychach, fabryka samochodów osobowych realizuje inwestycję o wartości 755 milionów złotych, umożliwiając produkcję modeli w pełni elektrycznych. W lutym 2023 roku rozpoczęto produkcję pierwszego z modeli – Jeep® Avenger, który zyskał tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2023.

Stellantis konsekwentnie przyspiesza elektryfikację swojego portfolio, a plan strategiczny Dare Forward 2030 zakłada pełną elektryfikację gamy modelowej. W kontekście europejskiego zakazu sprzedaży nowych pojazdów spalinowych od 2035 roku, Stellantis dokonuje transformacji, zobowiązując się do wygaszania produkcji w zakładzie FCA Powertrain w Bielsku-Białej.

Fabryka w Gliwicach nie tylko produkuje samochody, ale także jest siedzibą Centrum Oprogramowania Software Experience (SWX). To centrum odegra kluczową rolę w tworzeniu oprogramowania dla pojazdów opartych na otwartych platformach technologicznych, wykorzystujących sztuczną inteligencję i umożliwiających aktualizacje funkcji drogą bezprzewodową (OTA).

Stellantis, dbając o zrównoważony rozwój, zobowiązuje się do współpracy z pracownikami bielskiej fabryki, oferując im społecznie akceptowalne rozwiązania w związku z wygaszaniem produkcji. Jednocześnie potwierdza gotowość do kontynuacji zatrudnienia w innych zakładach produkcyjnych w Polsce.

Polskie oddziały Stellantis utrzymują wiodącą pozycję w segmencie samochodów elektrycznych, z 43,5% udziałem w rynku w segmencie A, A-SUV, B, B-SUV i B-MPV. Marki Stellantis dominują także w segmencie B elektrycznych SUV-ów, co potwierdza sukces i zaufanie klientów.

Czytaj też: Stellantis liderem segmentu miejskich samochodów w pełni elektrycznych w Polsce!

Grafika tytułowa: Stellantis