Xiaomi Smart Pet Food Feeder – automatyczny podajnik karmy dla zwierząt

Smart dom to nie tylko, zdalne sterowanie oświetleniem domu, temperaturą, żaluzjami w oknach, zamkiem do drzwi, oczyszczaczem powietrza, odkurzaczem, bramą garażową czy systemem audio lub TV. To także możliwość dbania o nasze domowe zwierzaki.

Mój pies ma trzy lata i nigdy wcześniej nie zastanawiałem się nad tym, czy jest mi potrzebny automatyczny podajnik do karmy. Dopiero gdy ten wpadł mi w ręce, zacząłem doceniać jego zalety. Choć nie jest on pozbawiony też wad, to finalnie okazał się być dość praktycznym rozwiązaniem. Sęk w tym, że karminie naszych zwierząt jest pewnym rytuałem, w którym zdobywamy u zwierzaków szacunek, pokazujemy im hierarchie w stadzie, czyli naszej rodzinie i w ten sposób budujemy też więzi. Osobiście uważam, że automatyczny podajnik jest świetnym uzupełnieniem karmienia dla kota lub psa, który ma już dwa lub trzy lata, kiedy zwierzę rozumie, kto w domu rozdaje karty.

Smart Pet

Xiaomi Smart Pet Food Feeder, to zautomatyzowany podajnik suchej karmy dla zwierząt, małych i średnich. Składa się on z dwóch części: wysokiego na 387 mm pionowego, białego podajnika oraz wyjmowanej, stalowej miski w plastikowej obudowie, która trzyma się podajnika, dzięki magnesom. Feeder jest zasilany przewodem z gniazdka, który jest opleciony materiałem odpornym na przegryzienie. Jednak ma także baterie, które podtrzymują zasilanie w razie awarii dostawy prądu. Budowa karmnika jest typowa dla wszelkich urządzeń Xiaomi, czyli jest biała, wykonana z plastiku i wkomponowuje się w ogólny, czysty i nowoczesny design producenta. Podajnik obsługujemy przyciskiem lub aplikacją mobilną.

Przeczytaj też: Oczyszczacz Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – zdrowe powietrze w Twoim domu | CoNowego.pl

Czas karmienia

Nasze zwierzaki jedzą różne pokarmy, czasem suche, czasem mokre albo to, co wypadnie nam z talerza. Zwykle urozmaicamy im dietę, dlatego Feeder nie zastąpi nam pełnego, całodniowego wyżywienia w 100 procentach. Jednak często sucha karma jest bazą lub głównym składnikiem diety. Wtedy Xiaomi Smart Pet Food Feeder wchodzi do gry. Pojemnik jest w stanie pomieścić niecałe dwa kilogramy suchej karmy i w dodatku tylko tej, pozbawionej wymyślnych kształtów. Czyli zero gwiazdek, kanciastych rogów czy trójkącików, gdyż te mogłyby zablokować podajnik. Do karmnika wsypujemy tylko zaoblone ziarenka, maksymalnie mierzące do 15mm średnicy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do stalowej miseczki mokrej karmy, a potem dosypać ziarenek.

Zawsze świeżo

Wypełniając Xiaomi Smart Pet Food Feeder suchą karmą, w zależności od rozmiaru zwierzaka, mamy przygotowane porcje maksymalnie do 20 dni. Pojemnik na pokarm ma hermetyczną obudowę i silikonową uszczelkę, która dokładnie dociska pokrywę. Dolny zawór został tak zaprojektowany, żeby skutecznie blokować dopływ wilgoci, ale jednocześnie został wyposażony w system, który nie zagrozi przycięciem łapki lub wścibskiego nosa. W górnej pokrywie zamontowano od wewnątrz dodatkową komorę z wymiennym pochłaniaczem wilgoci, który należy zmieniać przynajmniej raz w miesiącu. Więc w sumie wychodzi na to, że trzymając karmę w podajniku, będzie ona lepiej przechowywana niż w otwartej torbie lub innym pudełku w domu.

Przeczytaj też: Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra – sprzątanie bez kompromisów! | CoNowego.pl

Higiena

Oprócz oczywistych korzyści z trzymania pokarmu w hermetycznych warunkach trzeba powiedzieć, że dbanie o czystość Xiaomi Smart Pet Food Feeder jest bardzo proste. Miseczka ze stali nierdzewnej została wykonana z materiałów przeznaczonych do celów spożywczych, a więc nasze pupile dostają najwyższej jakości michę. Kiedy miska się zabrudzi wystarczy mocniej pociągnąć, by przezwyciężyć siłę magnesów i cała plastikowa część z łatwością odczepi się od podajnika. Teraz wystarczy wysunąć stalową część, którą można umyć pod bieżącą wodą. Natomiast sam pojemnik na pokarm jest też wyjmowany z białej obudowy, co ułatwia jego czyszczenie, pozostawiając całą elektronikę na podłodze.

 Kiedy Feeder się przydaje

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, ale z całą pewnością nie jest to urządzenie, dzięki któremu możemy pojechać na tygodniowy urlop, pozostawiając zwierzę w domu. Mimo zdalnej obsługi i możliwości ustawienia harmonogramu karmienia, pamiętajmy, że nasze zwierzaczki to żywe istotki, które nas kochają i nie wystarczy je tylko karmić. One podobnie jak my potrzebują dotyku, rozmowy, uczuć i kontaktu. Xiaomi Smart Pet Food Feeder, to świetne urządzenie, które wspomaga i pomaga nam w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, ale też pozwala usystematyzować pory karmienia. Nawet wtedy, gdy nie ustawicie automatycznego karmienia, to zawsze możecie zdalnie dokarmić, nagrodzić lub nakarmić swojego pupila. Równie dobrze możemy potraktować Feeder jako główną miskę i w niej serwować wszystkie mokre i inne pokarmy, a suchą karmę dozować przyciskiem na obudowie lub aplikacją.

Aplikacja na telefon

Skoro o aplikacji mowa, to jest nią Xiaomi Home, do której podłącza się wszystkie inne urządzenia, takie jak odkurzacze, oczyszczacze powietrza, oświetlenie, kamery, czujniki temperatury, wentylatory, grzejniki, wykrywacze ruchu i inne smart gadżety. Po wykryciu Feedera podajemy rodzaj i rasę zwierzaka, nazwę, wagę maksymalną i aktualną. Następnie podajemy nazwę pokarmu i jeżeli jest on w bazie danych, wówczas wyświetli się dokładna jej specyfikacja. Jeżeli nie będzie jej w bazie, wówczas mamy możliwość podania jej składu. Na koniec pozostaje ustawić harmonogram karmienia, czyli godziny oraz gramaturę. Tu zalecam czujność, bowiem aplikacja zawyża porcje. Mój pies suchą karmę dostaje dwa razy dziennie (plus rano z mokrą i inne przekąski w trakcie dnia) rano 35 i wieczorem 45g, tymczasem aplikacja zaleciła mi karmienie trzy razy dziennie po 50g. Być może gdyby nie jadł nic innego oprócz suchej karmy, to byłaby to właściwa porcja.   

Podsumujmy…

Xiaomi Smart Pet Food Feeder to bardzo praktyczna smart miska, która z powodzeniem może zastąpić główny talerz dla naszego domowego czworonoga pod warunkiem, że będziemy dodawać do niej także inne, mokre pokarmy, ale już bezpośrednio do miski, a nie przez podajnik. Kto by jadł tylko suche wióry? Poleciłbym ją nieco starszym kotom i psom, które wyrobiły już sobie nawyki jedzenia i wiedzą, kto w domu jest najważniejszy, czyli kto karmi. Feeder pozwala zachować czystość w miejscu karmienia, ale co ważniejsze utrzymuje świeżość pokarmu. Urządzanie jest proste w obsłudze, można karmić wciskając przycisk, zdalnie smartfonem albo przy pomocy harmonogramu. Wasz zwierzak pokocha Smart Miskę!

Specyfikacja Xiaomi Smart Pet Food Feeder

  • Rodzaj produktu: Inteligentna miska
  • Moc znamionowa: 5,9 W
  • Pojemność: 3,6 L
  • Długość kabla: 1,5 m
  • Kolor: Biały
  • Wysokość: 387 mm
  • Szerokość: 311 mm
  • Grubość: 180 mm
  • Dodatkowe informacje: Wytrzymały, pleciony przewód, baterie podtrzymujące prace bez zasilania, hermetyczna konstrukcja pojemnika na karmę.
  • Cena: 579 zł
ZaletyWady
Zautomatyzowane karmienieKarmnik przeznaczony jest dla kotów i psów małych lub średnich
Hermetyczna konstrukcja zapewniająca świeżość karmyZalecane przez aplikację porcje karmy są dużo większe niż te, zalecane przez producenta karmy na opakowaniu. Trzeba zachować czujność.
Zasilanie bateryjne w razie braku prądu
Odporny na przegryzienie kabel
Magnetyczne mocowanie miski
Stalowa miska z łatwym montażem