Oczyszczacz Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – zdrowe powietrze w Twoim domu

Xiamoi zaprezentowało nową linię inteligentnych oczyszczaczy powietrza czwartej generacji, które pracują ciszej, bardziej wydajniej i efektywniej.

Nowa oferta oczyszczaczy chińskiego producenta to trzy modele: Smart Air Purifier 4 Lite, Smart Air Purifier 4 i wersja Pro. Do naszej redakcji trafiła wersja Lite, która jest najbardziej przystępna cenowo i kosztuje 799 zł. Ceny czwartej generacji oczyszczaczy poszybowały w górę, bo trzeciej zaczynają się od 499 zł, ale na szczęście wydajność tych nowych też jest o wiele wyższa.

Dobra czy zła wiadomość

Na początek mam wiadomość, która może być zła lub dobra, w zależności od tego jak wielkim fanem marki jesteśmy. Wygląd nowych oczyszczaczy się prawie nie zmienił. Xiaomi konsekwentnie od kilku lat kurczowo trzyma się standardowej, białej bryły. Nie twierdzę, że to źle wygląda, ale raz na kilka lat przydałoby się odświeżyć wygląd, być może dodać nowe kolory. I tak Smart Air Purifier 4 Lite został zamknięty w białej kolumnie, w której górnej części znajduje się wentylator oraz cała elektronika. W dolnej perforowanej z czterech stron, znajduje się filtr w kształcie walca. Górną część oczyszczacza zdejmuje się całkowicie z podstawy, aby mieć dostęp do filtra.

Przeczytaj też: Samsung Cube – czyste powietrze do kwadratu oczyszczacz powietrza (conowego.pl)

Klasyczny minimalizm

Oczyszczacz zasysa powietrze ze wszystkich czterech stron, przepuszcza przez filtry a czyste powietrze wydostaje się tradycyjnie w przypadku Xiaomi od góry. Górną kratownice można łatwo zdjąć, odkręcając jedną śrubę, aby przeczyścić wentylator i kratkę od wewnątrz. Na górnej obudowie, dokładnie w dwóch narożnikach znajdują się dwa przyciski, pierwszy to włącznik a drugi służy do przełączania trybów pracy. Na tylnej ściance znajdują się czujniki zanieczyszczenia, temperatury i wilgotności, ale o tym później. Tuż obok nich znajduje się dodatkowy przycisk, którym zmieniamy natężenie wyświetlacza i którym parujemy urządzenie z aplikacją mobilną Xiaomi Home. Wreszcie na przednim panelu jest okrągły ekran, niestety nie dotykowy, na którym wyświetlają się takie informacje jak stopień zanieczyszczenia powietrza, temperatura, wilgotność, wybrany tryb i status połączenia z Wi-Fi.

Specyfikacja techniczna

  • Typ filtra: Filtr z węglem aktywnym, filtr HEPA (wysokowydajny filtr cząstek stałych), stalowa siatka
  • Skuteczność oczyszczania: 99,97% — cząsteczki do 0,3 μm
  • Inteligentne moduły: Czujnik temperatury i wilgotności
  • Zalecany obszar: do 43 m²
  • Zdolność oczyszczania: 360 m³/h
  • Moc znamionowa: 33 W
  • Poziom hałasu: 33,4 dB ~ 61 dB
  • Wymiary 533 mm x 240 mm x 240 mm
  • Waga: 4,8 kg
  • Cena: 799 zł

Więcej za mniej

W najnowszym Smart Air Purifier 4 Lite znajdziemy dużo większy filtr, co przekłada się na wyższą wydajność i dłuższy czas pracy. Dzięki trójfazowej filtracji (filtr HEPA, z aktywnym węglem, siatka) urządzenie działa skutecznie na powierzchni do 43 m2 i ma skuteczność oczyszczania na poziomie 99,97%. Można śmiało powiedzieć, że powietrze czystsze już nie będzie. Większy rozmiar to też nawet do 9ciu miesięcy pracy, a nie jak w poprzednim modelu do 6ciu. Oczyszczacz mierzy i pokazuje temperaturę i wilgotność, co w trzeciej generacji potrafiły jedynie najdroższe modele.

Przeczytaj też: Hama Smart – przystępny cenowo oczyszczacz powietrza | CoNowego.pl

Tryby pracy

Sterować oczyszczaczem Smart Air Purifier 4 Lite możemy na dwa sposoby: manualny lub zdalny. Centrum sterowania światem jest aplikacja mobilna Xiaomi Home, która obsługuje cały ekosystem Xiaomi. Parowanie odbywa się po wciśnięciu na 7 sekund przycisku na pleckach urządzenia. Aplikacja szybko wykrywa urządzenie i wszystko gotowe. Teraz możemy obsługiwać, podglądać pracę oczyszczacza na smartfonie. Zarówno w aplikacji jak i manualnie dostępne są trzy tryby pracy: automatyczny, który jest najbardziej efektywny. Kiedy tylko wykryje silne zapachy, alergeny lub zanieczyszczenie, wtedy automatycznie zwiększa obroty. Tryb nocny gwarantuje cichą pracę i stałe obroty wentylatora. Ostatni to tryb ręczny, którego obroty możemy regulować w aplikacji.

Podsumujmy

Nowy Smart Air Purifier 4 Lite to oczyszczacz z najnowszej linii, czwartej generacji, który jest najbardziej atrakcyjny cenowo. W stosunku do trzeciej generacji w podstawowym modelu zaszło wiele zmian na plus. Powierzchnia filtracji jest dużo większa, filtry starczają na dłużej, wzrosła wydajność, dodano pomiar temperatury i wilgotności powietrza. Oczyszczacz działa cicho w trybie auto i szybko reaguje na wszelkie zmiany.

ZaletyWady
Wyższa wydajnośćBrak nowych pomysłów na nowy design
Dłuższa praca filtrów
Pomiar temperatury
Pomiar wilgotności