Uff jak gorąco! Jak wybrać dobry przenośny klimatyzator?

Wakacje to czas, w którym dość mocno doskwierają nam upały. Pokazał nam to chociażby kończący się tydzień, podczas którego w wielu miejscach termometry wskazywały nawet 35 stopni w cieniu. W takich sytuacjach warto zainwestować w zakup klimatyzatora. Nie w każdym mieszkaniu jednak można postawić na stacjonarny klimatyzator. Dlatego warto zainteresować się klimatyzatorami mobilnymi. O czym warto pamiętać przed zakupem?

Nie wszędzie można postawić na klasyczną klimatyzację!

Co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora mobilnego?

Gdy już podejmiemy decyzję o zakupie przenośnej klimatyzacji, trzeba przyjrzeć się ofercie najpopularniejszych producentów. Wcześniej jednak trzeba poruszyć jeszcze kilka kwestii związanych z samymi urządzeniami tego typu. Przede wszystkim decydując się na zakup takiego sprzętu trzeba sprawdzić, czy poradzi sobie on ze schłodzeniem pomieszczenia o odpowiednim metrażu. Takie informacje zazwyczaj producent zawiera w specyfikacji.

Kolejną kwestią jest poziom energooszczędności urządzenia. Nieustannie i intensywnie pracująca klimatyzacja potrafi zużywać ogromne ilości energii elektrycznej. Dlatego warto decydować się na zakup sprzętu charakteryzującego się stosunkowo niskim zużyciem prądu. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać jest konieczność wyprowadzenia na zewnątrz specjalnej rury służącej klimatyzatorowi do odprowadzania ciepłego powietrza z pomieszczenia. Można wypuścić ją przez uchylone okno lub drzwi balkonowe.

W sieci znajdziemy też specjalne akcesoria ułatwiające to zadanie – na przykład specjalne wkładki okienne z dedykowanym otworem. Przejdźmy jednak do naszych propozycji samych klimatyzatorów! Wybraliśmy urządzenia z różnych pułapów cenowych dedykowane użytkownikom o różnej zasobności portfeli.

Czytaj też: Inteligentna kuchnia – co warto wiedzieć? O czym pamiętać?

TCL TAC-14CHPB/NZBF

TCL TAC-14CHPB/NZBF to pierwsze i najdroższe urządzenie w naszym zestawieniu. Schłodzimy nim spore pomieszczenie ze względu na sporą moc – 4100 W. Niestety klimatyzator generuje przy tym dość wysoki hałas – 65 dB. Oferuje przy tym dwa tryby pracy – auto i nocny (ten drugi pozwoli na pewną redukcję głośności). Jego funkcje to natomiast grzanie, osuszanie powietrza i wbudowany timer pozwalający na ustawianie interwałów pracy.

Sterowanie klimatyzatorem odbywa się poprzez panel umieszczony na urządzeniu lub za pośrednictwem dedykowanego pilota. Klasa energetyczna w przypadku opisywanego sprzętu to „A”. Powinniśmy się przygotować na godzinowe zużycie energii EER (chłodzenie) równe 1,5 kWh i godzinowe zużycie energii COP (grzanie) na poziomie 1,3 kWh. Cena omawianego urządzenia to 3099 złotych.

Electrolux EXP34U338CW

Electrolux EXP34U338CW to kolejny wysokiej klasy klimatyzator w naszym zestawieniu. Producent deklaruje, że dzięki sporej mocy sprzęt schładza powietrze na obszarze do 50 m2. Poziom hałasu przez niego generowany nie jest niski – to 64 dB. Klimatyzator oferuje przy tym dwa tryby pracy – auto i nocny. Rozwiązania zastosowane na jego pokładzie to natomiast oddzielna funkcja wentylacji, osuszanie powietrza, programator czasowy i wyświetlacz LED.

Sterowanie klimatyzatorem odbywa się poprzez panel umieszczony na urządzeniu lub za pośrednictwem pilota. Klasa energetyczna to „A”. Powinniśmy się przygotować na godzinowe zużycie energii EER (chłodzenie) równe 1,3 kWh. Cena omawianego urządzenia to 2899 złotych.

Sharp UL-Y12EA-W

Sharp UL-Y12EA-W to ciekawy klimatyzator rodem z Japonii. Nabywcom oferuje całkiem niezłą moc – 3520 W. Klimatyzator generuje przy tym hałas na poziomie 65 dB. Oferuje użytkownikowi dwa tryby pracy – auto i nocny. Jego funkcje to natomiast grzanie, osuszanie powietrza i wbudowany timer. Co ciekawe – mamy tu również ruchomą żaluzję, która zapewnia równomierne rozprowadzenie schłodzonego powietrza w pomieszczeniu.

Sterowanie klimatyzatorem odbywa się poprzez panel umieszczony na urządzeniu lub za pośrednictwem dedykowanego pilota. Klasa energetyczna w przypadku opisywanego sprzętu to „A”. Powinniśmy się przygotować na godzinowe zużycie energii EER (chłodzenie) równe 1,4 kWh i godzinowe zużycie energii COP (grzanie) na poziomie 1,2 kWh. Cena omawianego urządzenia to 2699 złotych.

Columbia Vac KLC9100

Columbia Vac KLC9100 to już nieco tańszy klimatyzator. Czy gorszy? Sprzęt oferuje moc na poziomie 1010 W. Oznacza to, że najlepiej będzie sprawował się przy chłodzeniu nieco mniejszych pomieszczeń. Jego głośność pracy to 65 dB. Standardowo – mamy tu dwa tryby pracy – auto i nocny. Rozwiązania zastosowane na jego pokładzie to funkcja osuszania powietrza oraz timer. Trudno jednak się dziwić skromności w tej kwestii – producent musiał pójść na pewne kompromisy dla atrakcyjnej ceny.

Sterowanie klimatyzatorem odbywa się poprzez panel umieszczony na urządzeniu, dedykowaną aplikację mobilną dla iOS/Androida lub za pośrednictwem pilota. Klasa energetyczna to „A”. Powinniśmy się nastawić na godzinowe zużycie energii EER (chłodzenie) równe 1,1 kWh (to dość rozsądna wartość wynikająca jednak z ograniczonej mocy). Cena omawianego urządzenia to 1699 złotych.

Whirlpool PACHW2900

Whirlpool PACHW2900 to niedrogi, ale całkiem wydajny przenośny klimatyzator. Jego moc przy stosunkowo atrakcyjnej cenie to 2500 W. Sprawdzi się więc doskonale w przypadku chłodzenia małych, ale i średniej wielkości pomieszczeń. Jest przy tym całkiem cichy – generuje tylko 60 dB. Z tego względu producent nie serwuje nam trybu nocnego. Dzięki funkcji Auto-Clean nie będzie konieczne częste czyszczenie klimatyzatora.

Sterowanie odbywa się w tym przypadku poprzez panel umieszczony na urządzeniu lub za pośrednictwem pilota. Klasa energetyczna to „A”. Bardzo rozsądnie prezentuje się godzinowe zużycie energii EER (chłodzenie) równe 1 kWh. Do czynienia mamy więc z energooszczędnym klimatyzatorem. Cena omawianego urządzenia to 1799 złotych.

Ravanson PM-9000

Ravanson PM-9000 to ostatni klimatyzator w zestawieniu. Nie oznacza to jednak, że jest w nim najgorszy. Producent postawił w jego przypadku na niezbyt imponującą moc 1010 W co sprawia, że to sprzęt do mniejszych pomieszczeń. Poziom hałasu przez niego generowany jest dość standardowy – to 65 dB. Nie mamy tu imponującej ilości funkcji. Ravanson wyposażył swój klimatyzator w tryb nocny, funkcję osuszacza powietrza oraz timer, który pozwala na uruchomienie go o określonej godzinie. Sterowanie klimatyzatorem odbywa się poprzez panel umieszczony na urządzeniu lub za pośrednictwem pilota. Klasa energetyczna to „A”. Powinniśmy się przygotować na godzinowe zużycie energii EER (chłodzenie) równe 1,01 kWh. Cena omawianego urządzenia to 1899 złotych.

Czytaj też: Lokalizatory – dlaczego warto na nie stawiać?

A jakie są Wasze sposoby na schłodzenie się w upalne dni? Korzystacie z klimatyzatorów? A może macie na to inne sposoby? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!