Inteligentna kuchnia – co warto wiedzieć? O czym pamiętać?

Nowoczesne kuchnie w naszych domach często pragniemy projektować na bazie sprzętu AGD wyposażonego w inteligentne rozwiązania. Lubimy bowiem stawiać na wygodę, prawda? Sprzęty klasy smart pozwalają nie tylko na pełną kontrolę nad wykonywanymi za ich pośrednictwem zadaniami, ale także na sprawne przygotowywanie posiłków. Jakich urządzeń nie może zabraknąć w kuchni smart?

Czym tak naprawdę jest kuchnia smart?

Trzecia dekada XXI wieku to intensywny rozwój sektora smart home dla kuchni. W mediach jesteśmy wręcz bombardowani reklamami lodówek, kuchenek czy piecyków oferujących dostęp do inteligentnych funkcji. Są to urządzenia wyposażone w nowoczesne rozwiązania, które pomagają na przykład w jeszcze bardziej efektywnym przechowywaniu żywności, czy też w bardziej wyważonym przygotowywaniu potraw.

Nowoczesna kuchnia smart to także jednak możliwość efektywnego zarządzania pracą wspomnianych urządzeń. W większości przypadków do tego celu wydawane są specjalne aplikacje mobilne, które możemy zainstalować na tablecie bądź smartfonie. Przekazują nam one informacje związane z parametrami pracy wspomnianych sprzętów kontaktując się z nimi za pośrednictwem łączności bezprzewodowej – Wi-Fi lub Bluetooth.

Możliwości stwarzane przez sprzęt klasy smart są wręcz nieograniczone! Wyświetlanie powiadomień, informowanie o parametrach pracy czy też zdalne sterowanie – to tylko niektóre z ich funkcji. Tych dostępne jest całe multum. Producenci natomiast wręcz prześcigają się w serwowaniu na pokładzie swoich urządzeń przełomowych rozwiązań po to, by skłonić nas do zakupu.

Czytaj też: Eufy RoboVac X8 Hybrid – test robota z dwiema turbinami!

Które sprzęty smart sprawdzą się w kuchni?

To, jak skonfigurujemy naszą inteligentną kuchnię w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. W sklepach ze sprzętem AGD aż roi się bowiem od urządzeń oferujących nam dostęp do funkcji smart. Są to kuchenki, mikrofalówki, piecyki, lodówki, zmywarki itp.

Wartościowym elementem smart kuchni mogą być na przykład piekarnik lub kuchenka automatycznie dostosowujące parametry pieczenia do wytycznych przepisów przesłanych z urządzenia mobilnego. Może to być również lodówka z wewnętrznymi kamerami, których obraz będzie można podejrzeć w dedykowanej aplikacji. Często także taka lodówka pozwala na zdalne sterowanie parametrami pracy.

Smart mogą być także inne urządzenia, których na co dzień używamy w naszych domach. Zmywarka czy pralka mogą nas informować powiadomieniami na ekranie smartfona o zakończeniu swojej pracy. Identycznie sprawa wygląda w przypadku kuchenek mikrofalowych, czy ekspresów do kawy. Można na przykład zaplanować, by urządzenia przygotowały nam rano automatycznie kawę bądź by podgrzały posiłek, gdy będziemy wracać z pracy lub zakupów.

Jakie są atuty kuchni smart?

Kuchnia naszpikowana inteligentnymi urządzeniami to miejsce, w którym posiłki przygotowuje się łatwiej i wygodniej. Dzięki rozmaitym rozwiązaniom serwowanym nam przez sprzęt klasy smart, odpowiednie przechowywanie produktów i – następnie – przygotowywanie z nich niesamowitych, pysznych dań nie stanowi wyzwania nawet dla totalnych laików.

Co ciekawe, urządzenia klasy smart nie muszą być drogie. Zdarza się, że niektóre inteligentne rozwiązania serwowane są nam na pokładzie sprzętów, których cena nie przekracza 2000 złotych. Oznacza to, że możliwość zaaranżowania inteligentnej kuchni nie jest już zarezerwowana dla osób o najbardziej zasobnych portfelach. Kuchnie smart dostępne są dla wszystkich. Po co stawiać na przestarzałe, mało intuicyjne rozwiązania, skoro można sobie ułatwiać życie?

Aby jednak taka inteligentna kuchnia prawidłowo i sprawnie funkcjonowała, warto postawić na rozwiązania od jednego producenta. Wtedy będziemy mieć pewność, że doskonale współpracowały będą z aplikacją prowadzącą oraz że nie będziemy musieli korzystać z kilku takich apek (osobnych dla każdego producenta sprzętu, z którego korzystamy).

Podsumowując…

Inteligentne kuchnie nie są już tylko melodią przyszłości. Coraz tańsze urządzenia oferują nam funkcje smart. Dzięki temu każdy z nas może pozwolić sobie na zaprojektowanie kuchni marzeń, w której wiele rzeczy będzie wykonywanych za nas. Sprzęt AGD klasy smart stawia bowiem nie tylko na wygodę, ale i na automatyzację wielu procesów.

Decydując się na zaaranżowanie kuchni wyposażonej w inteligentne AGD warto stawiać na sprzęt od jednego producenta. Uprości to jego obsługę za pomocą dedykowanej aplikacji (nie będziemy musieli przełączać się między różnymi rozwiązaniami). Możemy zdecydować się na zakup inteligentnych pralek, lodówek, kuchenek, piecy, zmywarek czy ekspresów do kawy.

Producenci prześcigają się w zachwalaniu swoich sprzętów. Kolejne ich generacje serwują nam coraz ciekawsze funkcje. Warto przyjrzeć się specyfikacji danego urządzenia oraz zapoznać się z jego funkcjami, opiniami użytkowników czy recenzjami. Łatwo bowiem przepłacić za nowoczesny sprzęt, którego połowy funkcji nawet nie wykorzystamy, ponieważ nie będą nam na co dzień potrzebne.

Czytaj też: Wybieramy grilla elektrycznego – co warto wiedzieć?

A z jakich inteligentnych urządzeń Wy korzystacie w Waszych kuchniach?