Lokalizatory – dlaczego warto na nie stawiać?

Czy niejednokrotnie zdarzało się Wam zapodziać gdzieś ważne dla Was przedmioty? Mam tu na myśli klucze, portfel, saszetkę z dokumentami itp. Chyba każdy zna ten ból. Wiodący producenci smartfonów zdają sobie sprawę z tego, że takie sytuacje nam się przydarzają. Dlatego też wprowadzili do swojej oferty ciekawe lokalizatory, których zadaniem jest zawsze doprowadzić nas do zagubionych przedmiotów.

Lokalizator – dlaczego jest przydatny?

Lokalizatory to niewielkich rozmiarów akcesoria, które możemy wsunąć do kieszeni torby czy saszetki. Możliwe jest także użytkowanie ich w charakterze breloka. Zazwyczaj urządzenia tego typu bazują na wbudowanym module GPS, dzięki któremu możliwe jest – za pośrednictwem dedykowanej aplikacji – lokalizowanie przybliżonego miejsca, w którym może znajdować się przedmiot połączony z lokalizatorem.

Warto zaznaczyć, że wiodące lokalizatory pozwalają na odnajdywanie naszych powiązanych z nimi przedmiotów z dość dużą dokładnością. Wszystko dzięki nieszablonowym funkcjom oferowanym nam przez te urządzenia. Twórcami dwóch chyba najpopularniejszych w tym momencie lokalizatorów na rynku są dwa potężne koncerny produkujące smartfony – Apple oraz Samsung. Dlatego właśnie postanowiliśmy sprawdzić, co mają nam do zaoferowania Apple AirTag oraz Galaxy SmartTag.

Czytaj też: Oto Galaxy A33 i Galaxy A53! Mogą zrobić furorę!

Apple AirTag

Apple AirTag to bardziej zaawansowane z omawianych dzisiaj urządzeń. Może nam służyć jako brelok, bądź możemy też na przykład wsunąć urządzenie do kieszeni naszej torby. Koncern z Cupertino zapewnia, że bateria wbudowana w owo akcesorium wytrzymuje rok, a po wyczerpaniu można ją w prosty sposób wymienić.

AirTag obsługiwany jest za pośrednictwem aplikacji Lokalizator, dzięki której można wykorzystywać jego nieszablonowe, przydatne funkcje. Lokalizator może na przykład naprowadzać nas na zagubiony przedmiot dźwiękowo – poprzez wbudowany weń mikrofon.

Szukać naszej zguby możemy także dzięki funkcjom Znajdowanie dokładne oraz Ultra Wideband, dostępnym dla wybranych smartfonów iPhone. Dzięki tym rozwiązaniom zostaniemy poprowadzeni do naszej zguby tak, jak w przypadku nawigacji – wskazówki będą wyświetlane na ekranie naszego smartfona.

Co, jeśli natomiast zgubimy coś z dala od domu? Apple rozważyło i taką kwestię. AirTag może emitować szyfrowany sygnał Bluetooth i sygnalizować swoją obecność wszystkim właścicielom iPhone’ów, iPadów i Maców na danym obszarze. Gdy zorientują się oni, że doszło do zagubienia jakiegoś przedmiotu powiązanego z AirTagiem, mogą odczytać z tego akcesorium dane teleadresowe udostępnione przez jego właściciela w ramach funkcji Tryb Utracony. W takiej sytuacji właściciel zguby także zostanie poinformowany, że została ona namierzona.

Fantastyczny jest ten AirTag, prawda? Nie jest też horrendalnie drogi. W oficjalnym sklepie Apple trzeba zapłacić za niego 159 złotych.

Samsung Galaxy SmartTag

Samsung Galaxy SmartTag to akcesorium, które przygotował dla nas koncern z Korei. Jego działanie i funkcje są analogiczne do tych oferowanych nam przez AirTaga od Apple. Można więc powiedzieć, że jest to urządzenie konkurencyjne wobec produktu z Cupertino.

SmartTag umożliwia nam lokalizowanie zguby w naszym najbliższym otoczeniu za pośrednictwem sygnału głosowego emitowanego za pośrednictwem wbudowanego w urządzenie głośnika. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale, gdy zgubimy coś w naszym domu bądź na przykład na podwórku. Wystarczy wytężyć słuch i podążać za dźwiękiem.

W poszukiwaniu naszych rzeczy może pomóc nam także funkcja historii lokalizacji Galaxy SmartTagów. Jej działanie opiera się na zapisywaniu lokalizacji, w której akcesorium lokalizacyjne straciło połączenie Bluetooth z naszym smartfonem. To rozwiązanie znane od lat, które wykorzystują także na przykład niektórzy producenci słuchawek TWS.

Ostatnia z form lokalizacji to – podobnie jak w przypadku Apple – informowanie o znalezieniu SmartTaga osób postronnych. Jest to możliwe dzięki funkcji SmartThings Find. Lokalizator odnaleziony w taki sposób anonimowo wysyła z telefonu znalazcy dane lokalizacyjne do właściciela, który szuka zguby.

W sprzedaży dostępny jest także SmartTag+, który do poszukiwania zgub wykorzystuje technologię UWB w ramach której nasz smartfon za pośrednictwem AR doprowadza nas do dokładnej lokalizacji naszej zguby. SmartTag w podstawowej wersji kosztuje 155 złotych.

Czytaj też: Tak będzie wyglądać iPhone 14 Pro!

Dajcie koniecznie znać jakie Wy macie sposoby na odnajdywanie zagubionych przedmiotów. A może znacie jakąś metodę, dzięki której nie gubicie Waszych rzeczy? Sekcja komentarzy należy do Was!