TOP-5 Smart TV o przekątnej 55-60 cali, które nie kosztują kroci

Przekątne telewizorów, które chętnie widzielibyśmy w naszych domach, rosną coraz szybciej. Jeszcze niedawno standardem było urządzenie o przekątnej ekranu zbliżonej do 32-40 cali. Dziś powierzchnia robocza ekranu, który interesowałby wielu z Was, jest znacznie większa. Jaki 55/60-calowy telewizor warto kupić w 2021 roku?

O czym warto pamiętać, decydując się na zakup smart TV?

Wiele osób zapomina o tym, że w tym sektorze rynku nie mamy do czynienia, tylko i wyłącznie z „pojedynkiem” pomiędzy Apple (Apple TV) a Androidem. Powstało jeszcze kilka innych, ciekawych platform. Można tu wskazać na przykład na ekosystem Tizen od Samsunga oraz WebOS, jaki rozwija LG. 

Na pierwszy rzut oka różnice między tymi systemami mogą tyczyć się tylko subtelnych modyfikacji w układzie menu czy modelu nawigacji. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom! Okazuje się, że różni producenci mają w swoim menu zupełnie inną bazę aplikacji.

Sprawdź też: Jaki telewizor do 2000 złotych wybrać? Nasze top 5!

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ smart TV już z założenia bazuje na aplikacjach. Jeśli mamy na przykład swoje konta użytkownika na takich platformach, jak Player, HBO GO czy Netflix, to dobrze byłoby mieć do nich dostęp z poziomu telewizora, bez konieczności dokupowania podstawki.

Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej osób na początku upewnia się, czy ich wymarzony telewizor bazuje na Android TV. Wynika to z tego, że to właśnie ta platforma dysponuje bardzo dużą ilością aplikacji. Niestety, ale nie można powiedzieć tego o wszystkich liczących się na rynku graczach, którzy rozwijają własny software. 

Zatem, jakie smart TV o przekątnej między 55 a 60 cali warto kupić w 2021 roku? Oto nasze propozycje!

#1: Philips 58PUS8535

Zestawienie otwieramy prawdziwą perełką od Philipsa. Urządzenie wykorzystuje matrycę typu LED, a także 3-stronny Ambilight, który bardzo ceni sobie wielu użytkowników. Telewizor wspiera też dedykowane tryby pracy, w tryb gry, który szczególnie docenią fani konsol. 

Urządzenie wspiera rozdzielczość 4K, wspiera tryb Ultra Resolution, HDR 10+ i Dolby Vision, a deklarowane zagęszczenie pikseli na cal wynosi 2100 PPI. Urządzenie napędza Android TV. Na pokładzie znalazło się 16 GB pamięci Flash. 

Nieźle wypadają też standardy łączności: Bluetooth 4.2, WiFi 802.11 ac 2×2, port satelity, CI+, cyfrowe wyjście audio, Ethernet, a nawet port słuchawkowy. Pilot jest zabudowany dwustronnie: z góry to tradycyjny moduł pilota TV, a z dołu mamy pełną klawiaturę QWERTY.

Urządzenie można kupić za około 3400 PLN.

#2: LG 60UM7100

Ceniony na rynku telewizorów producent z Korei Południowej słynie z bardzo dobrze zoptymalizowanego oprogramowania oraz świetnych matryc, które wytwarza samodzielnie. Co więcej, LG od pewnego czasu rozwija też dedykowany software AI/SI. 

Jest to 60-calowy telewizor z 50-Hz odświeżaniem, który pracuje pod kontrolą autorskiego oprogramowania producenta: WebOS. To soft obecny na rynku od lat, dlatego też baza aplikacji jest całkiem spora. Maksymalna rozdzielczość pracy to 4K. 

Z urządzeniem można połączyć się zarówno przez moduł Bluetooth, WiFi, jak i port optyczny, USB czy CI+. LG stale rozwija swoje świetne piloty z serii Magic. W tym modelu również nie mogło zabraknąć go na pokładzie. Na plus także obecność wspierającego język polski asystenta głosowego.

#3: Panasonic TX-58GX820E

Producent działa na rynku od wielu lat, jednak ostatnio słuch o nim nieco przycichł. Na szczęście firma z przytupem postanowiła przypomnieć swoim fanom, że wciąż działa, ma się dobrze, a na dodatek potrafi tworzyć świetne urządzenie smart TV.

Jest to 58-calowe urządzenie, które (co nikogo nie powinno dziwić) oferuje rozdzielczość 4K. Dla Panasonica jest to jednak linia premium, co znajduje swoje potwierdzenie w charakterystycznym designie oraz świetnej jakości materiałów wykończeniowych.

Telewizor wspiera dźwięk przestrzenny Cinema Sound Pro. Mamy tu też dwa dobrze grające głośniki 2x10W. Urządzenie pracuje pod kontrolą My Home Screen 4.0. W sklepie można odnaleźć większość aplikacji dostępnych w Polsce, jednak przed zakupem warto upewnić się, czy dana apka na pewno tam jest. 

Nieźle wygląda też zaplecze komunikacyjne: 3 porty HDMI, 2 x USB (jeden port 3.0 i jeden 2.0), wsparcie dla sieci Ethernet, WiFi oraz odbiornika cyfrowego DVB-T2. Pozytywnie zaskakuje też adaptacyjny tryb przyciemniania kolorów oraz całkiem dobra matryca. To wszystko w cenie nieprzekraczającej 3 tys. złotych.

#4: Samsung UE60AU8072U

Przez wiele lat swojej działalności Samsung wyrobił sobie renomę producenta klasy premium, czyli takiego, który stawia na jakość… za którą jednak trochę trzeba zapłacić. Na szczęście firma w porę przypomniała sobie też o tym, że są osoby, które nie chcą wydawać na telewizor zbyt wiele.

To właśnie dla nich powstał UE60AU8072U. Urządzenie można kupić za około 2200 PLN, a w tej cenie dostajemy całkiem dobrą specyfikację techniczną. Co nikogo nie powinno dziwić, urządzenie pracuje pod kontrolą Tizen OS, czyli autorskiej platformy Samsunga. Baza aplikacji jest więc dość spora. 

Dobrze prezentuje się zaplecze komunikacyjne. Trzy porty HDMI, dwa wejścia USB, moduł Bluetooth, wsparcie dla sieci bezprzewodowej oraz tradycyjnego podłączenia internetu „po kablu” to atuty. Gracze docenią niski input lag, dzięki czemu urządzenie bardzo dobrze poradzi sobie w świecie nowoczesnych konsol 5.gen. 

Producent wykorzystał tu matrycę LED z 60-Hz odświeżaniem. Samsung to ceniony w branży producent, który od wielu lat rozwija tę technologię, więc o jakość matrycy można być raczej spokojnym. Całość wieńczy technologia podbijania kontrastu oraz rozbudowany Tryb Gracza.

#5: Sony Bravia XR-55A80J

Kończymy topowym urządzeniem z wyższej półki. Nowa Bravia (przynależna do serii smart TV z 2021 roku) to urządzenie klasy premium przez duże „P”. Świetną robotę wykonuje w tym modelu matryca OLED, dzięki której możemy cieszyć się niemal doskonałą głębią obrazu.

Zgodnie z tym, do czego przez lata przyzwyczaiło nas Sony, mamy tu całą gamę technologii, które dodatkowo dają możliwość podkręcenia obrazu: OLED XR Contrast, XR HDR Remaster, Dynamiczne zwiększanie kontrastu, Pixel Contrast Booster. Jest w czym wybierać.

Urządzenie pracuje pod kontrolą czystego Android TV, więc o szybkie aktualizacje i bogatą bazę produktów można być spokojnym. Trudno zarzucić też coś Japończykom, gdy mowa o zapleczu komunikacyjnym. Jest m.in. tuner DVB-T/T2, cztery porty HDMi, Bluetooth 4.2 czy wsparcie dla Apple HomeKit. 

Sony postawiło też na świetnej jakości dźwięk. Mamy tu zaimplementowane aż trzy głośniki po 10W każdy. W połączeniu z obecnością technologii Acoustic Surface Audio+ tworzy to świetny zestaw. Zestaw, który Japończycy wycenili na ponad sześć tysięcy złotych.