Tefal X-plorer Serie 75 – kompleksowe sprzątanie w Twoim domu!

Odkurzacze automatyczne przebojem zdobywają polski rynek i są coraz częstszymi gośćmi w naszych domach i mieszkaniach. Trudno się temu dziwić. Dzięki nim oszczędzamy czas zwykle przeznaczany na sprzątanie i możemy poświęcić go na o wiele przyjemniejsze czynności. Przez ostatnie kilka tygodni w moim mieszkaniu gościł robot sprzątający Tefal X-plorer Serie 75. Jak sprawdzał się w codziennej eksploatacji? Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją!

W zestawie wszystko, czego potrzebujemy!

Odkurzacz Tefal X-plorer Serie 75 trafia do nabywcy w sporych rozmiarów kartonie, w którym znajdziemy razem z nim wszystkie najważniejsze, niezbędne akcesoria. Mamy tu więc samo urządzenie, stację dokująco-ładującą, przystawkę do mopowania podłogi, akcesorium przeznaczone do czyszczenia odkurzacza, trzy ściereczki do mopowania, dwie szczotki boczne oraz instrukcję obsługi.

Sam robot wykonany został z dobrej jakości materiałów. Na jego górnej części znajdziemy panel sterowania oraz przycisk, dzięki któremu w prosty sposób wyjmiemy pojemnik na nieczystości. Ponadto obudowa urządzenia skrywa czujniki: antykolizyjny oraz ściany, kamerę laserową oraz kamerę boczną ToF. Szczegółową specyfikację techniczną robota znajdziecie poniżej:

Sprawdź też: Oczyszczacze powietrza – wybieramy te najciekawsze

Średnica:35 cm
Wysokość:10 cm
Waga:4,62 kg
Czas ładowania akumulatora:240 min
Czas pracy:150 min
Model filtra:EPA
Pojemność zbiornika na kurz:400 ml
Pojemność zbiornika na wodę:90 ml
Poziom hałasu:65 dB
Liczba programów czyszczenia:4
Automatyczny powrót do bazy i ładowanie:Tak
Czujniki:Antykolizyjne, Kurzu, Przeszkód
Programator pracy:Tak
Wirtualna ściana:Tak
Wi-Fi:Tak
Funkcja mopowania:Tak

Tefal X-plorer Serie 75 dokładnie zbierze nieczystości z podłogi!

Po naładowaniu odkurzacza w stacji dokującej (co trwa około 4 godzin) i skonfigurowaniu go za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej, urządzenie jest gotowe do pracy. Tefal X-plorer Serie 75 już podczas pierwszej „wycieczki” po moim mieszkaniu w bardzo precyzyjny sposób stworzył sobie jego mapę, która następnie służyła mu podczas każdego, kolejnego wyjazdu ze stacji dokującej. Warto wspomnieć o tym, że robot może zapamiętać maksymalnie cztery takie mapy – co umożliwia korzystanie z niego na kilku kondygnacjach domu.

Tefal X-plorer Serie 75 oferuje nam cztery tryby pracy – Eco, Standard, High i Boost. Możemy przełączać się między nimi w zależności od tego, jak bardzo zabrudzone są pomieszczenia, które robot ma posprzątać. Muszę przyznać, że w trakcie testów robot Tefala bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich zadań i radził sobie z każdym typem zabrudzeń, które pojawiały się na moich podłogach. Byłem wręcz zaskoczony jak wiele nieczystości może się na nich pojawiać co dwa dni i jak dokładnie Tefal X-plorer serie 75 zbierał je do pojemnika.

Sprawdź też: Roboty sprzątające dla Twojego domu i mieszkania – nasze top 5!

W zasadzie mieszkanie o powierzchni niemal 70 metrów kwadratowych robot sprzątał w około 45 minut wyczerpując w tym momencie połowę energii swojego wbudowanego akumulatora. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że testowany przeze mnie robot samodzielnie wraca do stacji ładującej, gdy poziom jego baterii spadnie poniżej 30%, lub gdy zakończy pracę. W tym pierwszym przypadku po podładowaniu robot wznowi pracę w miejscu, w którym ją przerwał. Co ciekawe, podczas pracy odkurzacz nie jest natrętnie głośny, przez co nie będzie przeszkadzał w innych zajęciach. Dodatkowo można skorzystać z „trybu nocnego” w którym sprzęt przemierza nasze lokum ze zmniejszoną mocą, dzięki czemu jest o wiele bardziej cichy.

Mopowanie nie jest dla Tefala wyzwaniem!

Jak Tefal X-plorer Serie 75 radzi sobie z mopowaniem podłóg? W mojej opinii bardzo dobrze. Początkowo byłem sceptykiem w tej kwestii, ale testowany odkurzacz bardzo szybko rozwiał moje wątpliwości. Wraz z urządzeniem otrzymujemy przystawkę do mopowania oraz trzy szmatki (jedna z nich jest standardowym rozwiązaniem, drugą zadedykowano usuwaniu trudniejszych zabrudzeń, a trzecia służy do zbierania najdrobniejszych cząstek kurzu bez użycia wody).

Sama przystawka do mopowania jest napełniana wodą za pośrednictwem uszczelnionego otworu. Szkoda tylko, że cechuje ją ograniczona pojemność, gdyż w przypadku mojego mieszkania musiałem ją napełniać dwukrotnie w każdym cyklu sprzątania. Spełniała jednak swoje zadanie koncertowo i za każdym razem pozostawiała podłogi nieprawdopodobnie czyste. Same szmatki możemy bez problemu prać w pralce po zakończeniu procesu mopowania.

Obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna!

Aplikacja służąca do sterowania odkurzaczem Tefal X-plorer Serie 75 dostępna jest zarówno dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida, jak i iOS. Muszę przyznać, że jest ona przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Pozwala na sprawną konfigurację robota z naszą siecią Wi-Fi oraz na zarządzanie jego pracą. Możemy m.in. decydować, czy odkurzacz ma sprzątać całą strefę, czy tylko okolice wyznaczonego przez nas punktu. Możemy także sprawdzić stopień zużycia szczotek oraz filtra odkurzacza. Ponadto apka powiadomi nas, gdy w trakcie sprzątania Tefal X-plorer Serie 75 napotka jakieś problemy (np. gdy zatrzyma go jakaś przeszkoda terenowa). Możemy też w niej ustawić harmonogram sesji sprzątania.

Ciekawostką jest funkcja zdalnego sterowania robotem. Nawet jeśli produkt Tefala uzna jakiś obszar naszego lokum za taki, którego nie posprząta, możemy skierować go tam własnoręcznie – dzięki dedykowanemu pilotowi ekranowemu wyświetlanemu w aplikacji. Nie mogło zabraknąć w niej także opcji „znajdź robota”, który pozwoli na odszukanie naszego urządzenia w sytuacji, w której z roztargnienia zapomnimy, gdzie je pozostawiliśmy.

Wrażenia po testach? Wyłącznie pozytywne!

Tefal X-plorer Serie 75 podczas testów ani razu mnie nie zawiódł. Jest to solidny odkurzacz automatyczny, który kompleksowo posprząta Twoje mieszkanie i pozwoli Ci przeznaczyć zaoszczędzony czas na przyjemniejsze zajęcia. Do jego niewątpliwych zalet należą solidna konstrukcja, funkcja mopowania oraz intuicyjna w obsłudze aplikacja. Jeśli zdecydujecie się na zakup tego robota, to zdecydowanie nie będziecie żałować wydanych na niego pieniędzy. Mojej żonie odkurzacz spodobał się tak bardzo, że już zażyczyła sobie taki pod choinkę! Tefal X-plorer Serie 75 kosztuje 1699 złotych.