Soundbar i subwoofer Samsung HW-Q700B – kinowe brzmienie bez przewodów

Czy wielokanałowy dźwięk przestrzenny 3.1.2 z Dolby Atmos może działać bezprzewodowo?

Samsung ma w swojej ofercie wiele różnych zestawów kina domowego, zarówno z segmencie premium jak i w tym budżetowym. Na stronie producenta znalazłem aż 27 różnych modeli i wariacji, co jest chyba rekordem nie do pobicia. Ceny zaczynają się od 899, a kończą na 4999 zł za HW-Q990B. Do naszej redakcji trafił tym razem średniak z serii Q, który podczas premiery był wyceniony na 2299 zł, a dziś znajdziemy go w ofercie za 1839 zł. Nie jest to mało, ale nie jest to też przesadnie drogo. Teoretycznie powinien to być sprzęt, który ma najlepszy stosunek ceny do jakości, a jak to jest w rzeczywistości?

Dobre geny

Model Samsung HW-Q700B to dwuczęściowy zestaw, składający się z soundbaru o wymiarach 1110x61x120 mm i subwoofera o wymiarach 205x353x302 mm. Listwa została bardzo solidnie wykonana i zasadniczo niewiele różni się od tych droższych modeli. Zastosowano tu ten sam materiał, czyli dobrej jakości tworzywo sztuczne oraz perforowane maskownice ze stali. Soundbar jest ciężki, waży 4,8 kg, co świadczy o wysokiej jakości materiałach wykończeniowych i podzespołach. Podobnie jest z subwooferem ważącym 5,9 kg. Listwę można położyć pod TV albo zawiesić na ścianie, natomiast woofer, dzięki temu, że jest bezprzewodowy, to możemy ustawić go w dowolnym miejscu w pokoju.

Przeczytaj też: Creative Sound Blaster KATANA V2X – soundbar w wersji kompaktowej! | CoNowego.pl

Łączność 4.0

Jedną z największych zalet tego zestawu jest niewątpliwie bezprzewodowa obsługa Dolby Atmos i właśnie to wyróżnia go na tle konkurencji. Większość zestawów kina domowego w podobnym przedziale cenowym oferuje Dolby Atmos, ale tylko za pośrednictwem złącza HDMI. Dzięki temu, że obsługuje Wi-Fi to właśnie ta funkcja działa u niego bezprzewodowo. Ponadto źródła dźwięku możemy do niego podłączyć za pomocą Bluetooth, HDMI, AirPlay 2, Chromecast i złącza optycznego. Więc zasadniczo na każdy, możliwy sposób i z każdego urządzenia.

Łatwa konfiguracja

Po szybkim rozpakowaniu, ustawieniu i podłączeniu HW-Q700B do telewizora na dowolny sposób, wystarczy postawić woofer w dowolnym miejscu w pokoju, podpiąć do zasilania i oba urządzenia znajdą się wzajemnie bez naszej pomocy. Działa to natychmiastowo i automatycznie. Dźwięk natychmiast zaczyna płynąć z głośników. Jako że HW-Q700B to zestaw Samsunga, to najlepiej będzie działał z telewizorem Samsunga i już tłumaczę, dlaczego tak jest…

Przeczytaj też: Samsung HW-S800B – ultrasmukły bezprzewodowy soundbar | CoNowego.pl

Symfonia Samsunga

Gdy podłączymy HW-Q700B do dowolnego innego TV, wówczas zestaw będzie grał dokładnie tak, jak to czyni każdy inny soundbar i subwoofer, czyli dźwięk w 100% zostanie przekierowany na nasz system kina domowego. Natomiast Samsung opracował swoją autorską technologię Q-Symphony, która polega na tym, że wykorzystuje dodatkowo wszystkie głośniki telewizora, jako kolejny element systemu kina domowego. Nie jest tajemnicą, że jeżeli mamy więcej głośników, to i dźwięk jest bogatszy. Czyli mówiąc krótko nasz HW-Q700B dostanie dodatkowe 2, 4 lub więcej głośników do dyspozycji.

Przestrzenne brzmienie

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości przetworników HW-Q700B oferuje wielokanałowy dźwięk przestrzenny 3.1.2, który dodatkowo jest dopasowany do przestrzeni, w której słuchamy muzyki lub oglądamy filmy. Wielką przyjemność sprawia oglądanie filmów, które oferują przestrzenne brzmienie i Dolby Atmos. Oglądając filmy demonstrujące możliwości tego zestawu, miałem wrażenie, że dźwięk dobiega do mnie z każdej strony. Z łatwością można określić kierunek konkretnych dźwięków, a nawet odległość.

Jakość dźwięku

Soundbar gra bardzo czysto i wyraźnie, ale wymagał ode mnie zmian w korektorze dźwięku. Ustawienia domyślne nie przypadły mi do gustu, bowiem wysokie tony wydawały się być lekko zduszone. Na szczęście HW-Q700B jako jeden z nielicznych zestawów, pozwala na korektę brzmienia. Subwoofer z kolei grał zadowalająco, przy cichych scenach pomrukiwał leniwie, natomiast gdy robiło się głośniej, wyraźnie podkręcał temperaturę, wprowadzając delikatne wibracje w powietrzu.

Podsumowując…

Samsung HW-Q700B to dwuelementowy zestaw do kina domowego 3.1.2 z obsługą Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DolbyTrue HD, DTS: X. Można go podłączyć do każdego źródła dźwięku i na każdy możliwy sposób. Jego najważniejszymi cechami są: bezprzewodowa obsługa Dolby Atmos, wielokanałowy dźwięk przestrzenny, synchronizacja Q-Symphony oraz adaptacyjny dźwięk dopasowujący się do przestrzeni, w której oglądamy filmy. Soundbar możemy połączyć z aplikacją mobilną, dzięki której podłączymy urządzenie do Wi-Fi, a także skorzystamy z licznych dodatkowych funkcji, w tym min. z korektora.  

Specyfikacja Samsung HW-Q700B

 • Liczba kanałów: 3.1.2
 • Moc: 320 W
 • Dekodery dźwięku HD: Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DolbyTrue HD, DTS: X
 • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay 2, Chromecast
 • Aplikacja do sterowania: tak
 • Funkcje poprawy dźwięku: Acoustic Beam, Adaptive Sound (Funkcja Adaptacji Dźwięku), Hi-Res Audio, Q-Symphony, SpaceFit Sound, Surround Sound Expansion, Wireless Dolby Atmos
 • Kompatybilny z systemem Multiroom: nie
 • Obsługa aplikacji muzycznych: Spotify  
 • Bezprzewodowy subwoofer w zestawie
 • Złącza: HDMI, HDMI eArc, wejście optyczne       1
 • Wymiary soundbara: 1110 x 61 x 120 mm
 • Waga soundbara: 4,8 kg
 • Wymiary subwoofera: 205 x 353 x 302 mm
 • Waga subwoofera: 5,9 kg
 • Cena: 1899 zł
ZaletyWady
Klasyczny i elegancki designDomyślna konfiguracja dźwięku lepiej brzmi po delikatnej korekcie wysokich i średnich tonów
Bezprzewodowe Dolby Vision
Dźwięk przestrzenny DTS: X
Adaptacyjne dostosowanie dźwięku do pokoju
Synchronizacja z TV Samsunga z Q-Symphony