Pierwszy amerykański pocisk hipersoniczny prawie gotowy!
Air Force Global Strike Command (AFGSC) posuwa się naprzód w opracowywaniu pierwszej amerykańskiej broni hipersonicznej ARRW – brzmi komunikat Sił Powietrznych USA.
Podjęto pierwsze kroki w celu urzeczywistnienia pierwszej wystrzeliwanej z powietrza broni hipersonicznej Sił Powietrznych USA. Prawdopodobnie już jesienią 2023 r. wystrzeliwana z powietrza broń szybkiego reagowania, w skrócie ARRW, będzie kompletna i gotowa do użycia.
AGM-183 ARRW to hipersoniczny pocisk powietrze-ziemia stworzony przez Lockheed Martin. Ma silnik rakietowy, który rozpędza go do ponad 5 machów, zanim dotrze do celu.
Kontrakt o wartości 480 milionów dolarów został przyznany w sierpniu 2018 roku. W czerwcu 2019 roku powstały pocisk AGM-183A ARRW przeszedł pierwszy test w locie na pokładzie samolotu B-52.
Siły powietrzne zapowiedziały, że przystąpią do zakupu AGM-183A w lutym 2020 roku. W tym samym miesiącu, w którym administracja prezydenta Donalda Trumpa zaproponowała 23-procentowe zwiększenie budżetu na broń hipersoniczną.
Według Michaela D. Griffina, podsekretarza obrony ds. badań i inżynierii, USA były „blisko” posiadania hipersonicznej broni gotowej do użycia już 2020 r.
AGM-183A może poruszać się z maksymalną prędkością prawie 24 000 km/h. Wykorzystuje mechanizm doładowania, w którym zamontowana jest rakieta, aby przyspieszyć ją do prędkości hipersonicznej, zanim poleci w kierunku celu.
Czytaj także: Armia USA wspiera gaming