Sharp Bookshelf Speaker CP-SS30(BR) – retro głośniki regałowe

Kiedyś zajmowały honorowe miejsce w każdym salonie, potem zniknęły, a dziś wracają w pięknym stylu.

Sposoby słuchania przez nas muzyki zmieniały się dość często przez ostatnie dekady. Począwszy od rozbudowanych wież audio, składających się z oddzielnych segmentów z dużymi kolumnami stereo, przez mini wieże, potem jamniki, boomboksy, następnie zaczęliśmy odtwarzać muzykę bardziej prywatnie na urządzeniach przenośnych, odtwarzaczach MP3, różnych iPod’ach, na słuchawkach. Potem pojawiła się fascynacja słuchania muzyki z soundbara i subwoofera, szybko smartfony przejęły niemal całkowicie funkcję odtwarzacza i zaczęliśmy używać różnych wielkości bezprzewodowych głośników Bluetooth. Dziś słuchamy muzyki na wszystkim po trochu, ale nie da się ukryć, że kolumny wracają. Powracająca moda na styl retro i vintage sprawiły, że producenci znowu zaczynają więcej uwagi poświęcać samemu designowi. Liczą się nie tylko osiągi i technologia, ale też wygląd, który nie tylko zaskoczy, ale i będzie pasował do tak popularnych dziś wnętrz w stylu berlińskim, Bauhaus, skandynawskim lub innym nawiązującym do przełomu lat 80tych i 90tych. A takie są nowe głośniki SHARP.

Retro powrót

Zapotrzebowanie na piękne przedmioty nie przemija nigdy. Lubimy otaczać się urządzeniami stylowymi, które wykonane są z jakościowych materiałów. Sharp Bookshelf Speaker to głośniki, których obudowa została wykonana nie z plastiku, nie z blachy lub innego tworzywa sztucznego, ale z drewna. Dokładnie tak samo, jak powstawały pierwsze i te najbardziej klasyczne i cenione przez melomanów kolumny. Nadaje to im tradycyjny i elegancki wygląd, a także poprawia jakość brzmienia. Głośniki posiadają materiałowe maskownice, które jednak polecam zdjąć i schować głęboko, ponieważ od przodu wyglądają po prostu świetnie. Dwa głośniki zaprojektowane w ten sposób, aby przypominały wyglądem studyjne monitory, czyli najwyższej klasy głośniki odsłuchowe. Membrana nisko tonowego przetwornika jest w kolorze miedzianym i świetnie komponuje się z mniejszym, nisko tonowym, a także z drewnianą obudową.

Przeczytaj też: TOP 5 – najciekawsze głośniki 2.0 do 500 złotych – maj 2022 | CoNowego.pl

Duża moc

Nieduże wymiary 158 x 248 x 190 mm pozwoliły na zastosowanie dwu kanałowej konstrukcji głośników z obudową Bass-Reflex, która nie tłumi energii promieniowania tylnej części membrany, lecz wykorzystuje ją w sposób efektywny do lepszej reprodukcji tonów niskich. Dwudrożne głośniki aktywne osiągają moc 60 W (RMS), co jak na taki rozmiar jest imponującym wynikiem. Zastosowanie drewnianej konstrukcji dodatkowo wzbogaciło dźwięk.

Polifunkcyjny

Sharp Bookshelf Speaker CP-SS30(BR) to zestaw dwóch głośników regałowych, które są dość uniwersalne, jeżeli chodzi o ich podłączenie do źródła dźwięku. Po pierwsze możemy je podłączyć do istniejącego odtwarzacza, dzięki okablowaniu typu RCA, po drugie mamy do dyspozycji wejście optyczne, po trzecie mamy na pleckach gniazdo USB-A, a po czwarte możemy słuchać muzyki wykorzystując Bluetooth 5.0. To bardzo ciekawe rozwiązanie, bowiem podczas testów głośniki na stałe miałem podłączone do segmentu kasetowego Technics’a kablami RCA i jednocześnie do smartfona, z którego mogłem słuchać radia internetowego i Spotify.

Przeczytaj też: Sharp HT-SBW460 Soundbar 3.1 Dolby Atmos TEST (conowego.pl)

Więcej niż głośnik

Głośniki Sharp Bookshelf Speaker potrafią nieco więcej niż tradycyjne kolumny, gdyż posiadają wbudowany wzmacniacz, moduł Bluetooth i korektor. Wzmacniacz pozwala bezpośrednio podłączyć głośniki do wielu urządzeń, które bez specjalnych wzmacniaczy nie miałyby możliwości współpracy. Dotyczy to min. gramofonu, oddzielnego segmentu odtwarzacza CD lub kaset audio. Bluetooth z kolei pozwala połączyć się ze smartfonem i słuchać ulubionych, internetowych playlist. Zaś wbudowany korektor ma kilka zdefiniowanych przez producenta ustawień brzmienia dla różnych rodzajów muzyki, min. dla klasycznej, pop, rock, filmu, rozmów, oraz ustawienia własne z niezależną regulacją tonów niskich i wysokich. Do głośników SHARP dołączony jest pilot zdalnej obsługi, którym wygodnie możemy zmieniać źródła dźwięku oraz ustawienia muzyki.

Podsumowanie…

Sharp Bookshelf Speaker to zgrabne, niezwykle głośniki wielofunkcyjne, które zostały wykonane w stylu retro, o drewnianej konstrukcji. Z jednej strony nawiązują do klasycznych kolumn z lat 90tych, ale z drugiej oferują dużo więcej niż zwykłe głośniki. Wykończenie i design nawiązujący do popularnego dziś stylu Bauhaus sprawia, że doskonale prezentują się w nowoczesnych, przestronnych i dobrze oświetlonych wnętrzach. Dobrze komponują się na regałach i półkach o ciemnych i drewnianych wykończeniach. Pasują zarówno do nowoczesnego smartfona jak i do retro odtwarzacza płyt winylowych.

Specyfikacja Sharp Bookshelf Speaker CP-SS30(BR)

  • Głośnik: Dwudrożne głośniki aktywne
  • Moc głośnika (W): 60 W (RMS)
  • Equalizer: Muzyka klasyczna, pop, rock, film, rozmowy oraz ustawienia własne
  • Gniazda podłączeniowe: USB x1
  • Profil Bluetooth: A2DP, AVRCP, HFP
  • Pilot: Tak
  • Bluetooth: Tak 5.0
  • Wymiary: 158 x 248 x 190 mm
  • Waga: 5 kg
  • Cena: 649 zł