Samsung BESPOKE RB38C7B6D22 EF – lodówka, na której wygląd możesz mieć wpływ!

Elegancka, nowoczesna, funkcjonalna, energooszczędna, a może łącząca w sobie wszystkie te cechy? No właśnie – jaka powinna być wymarzona lodówka? Chyba każdy się ze mną zgodzi, że funkcjonowanie bez tego urządzenia jest w dzisiejszych czasach niemożliwe. Dziś przyjrzę się bliżej chłodziarko-zamrażarce firmy Samsung

Wygląd zewnętrzny

Samsung BESPOKE RB38C7B6D22 EF ma 203 cm wysokości, 59,5 cm szerokości i 65,8 cm głębokości. Wybrałem ten model, ponieważ trend zakupu lodówek 2-metrowych jest w Polsce coraz bardziej popularny. Wybrałem go także ze względu na możliwość personalizacji. Producent rozwiązał to w dość sprytny i praktyczny sposób. Urządzenie standardowo wyposażone jest w czarny, szklany front, który można – nawet samodzielnie – zmienić. Do wyboru mamy 9 kolorów frontów. Siedem z nich wykonanych jest ze szkła, a dwa ze stali.

fot. Samsung

Kolejnym patentem, który mnie zainteresował jest możliwość tworzenia zestawów modułowych. Wystarczy wybrać 2 dowolne urządzenia o tej samej wysokości – oczywiście z rodziny BESPOKE – i przy pomocy dedykowanego łącznika możemy zmontować dużą lodówkę. Pakiet taki należy dokupić osobno, a instalację lodówek obok siebie powinien przeprowadzić autoryzowany instalator. W zależności od serii, lodówki RB34 można połączyć łącznikiem o kodzie RA-C00K4BAA, a modele RB38 łącznikiem o kodzie RA-C00K3BAA. Jest jednak jeden haczyk. Montaż lodówek w układzie modułowym, czyli obok siebie, może skutkować wzrostem zużycia energii. Aby to jak najbardziej zminimalizować Samsung zaleca zachowanie odstępu z prawej i lewej strony oraz z tyłu (ok. 5 cm), a także od góry urządzenia (10 cm), aby zapewnić optymalną wymianę powietrza. Dodam, że użytkownik ma także możliwość samodzielnego zmienienia kierunku otwierania drzwi. Dołączona instrukcja bardzo czytelnie opisuje ten proces, choć ponad 30 kroków, przez które trzeba przebrnąć, może wydawać się przytłaczające.

fot. Samsung

Wnętrze lodówki

276-litrowa chłodziarka i 114-litrowa zamrażarka, co w sumie daje 390 litrów całkowitej pojemności, to w tym segmencie wynik wręcz wyśmienity. Wydaje mi się, że na polskim rynku tylko niektóre urządzenia marki Haier (np. HTW5620DNPT lub HTW5620CNMP) osiągają większą, bo aż 414-litrową pojemność całkowitą. Wracając jednak do Samsunga wszystkie urządzenia z serii BESPOKE o oznaczeniu RB68 oferują 390-litrową pojemność. A wszystko to dzięki zastosowaniu autorskiej technologii SpaceMax™, którą koreański producent bardzo mocno się chwali. Jak ona działa? Zmianie uległa izolacja termiczna ścian lodówki, przez co mogą one być cieńsze zachowując swoje pierwotne parametry izolacyjne. Dzięki temu przestrzeń wewnątrz się powiększyła przy niezmienionych wymiarach zewnętrznych.

fot. Samsung

Otwieramy lodówkę. Na dzień dobry, na tylnej ścianie, widzimy metalową płytę. Spełnia ona dwie funkcje: po pierwsze, jak twierdzi producent, przyspiesza wyrównywanie temperatury wewnątrz urządzenia, szczególnie przy częstym otwieraniu drzwi. Metal Cooling, bo tak się nazywa to rozwiązanie, chłodzi powietrze, które dostaje się do wnętrza. Po drugie, pełni również rolę estetyczną, odróżniając się kolorystycznie i wnosząc urozmaicenie we wnętrzu lodówki. Osobiście zastanawiam się nad efektywnością tego rozwiązania. Przede wszystkim, zimna płyta jest chłodniejsza, niż temperatura w lodówce, jednak jest to rozwiązanie statyczne i czas potrzebny do zmiany temperatury w całej komorze jest zbyt długi, aby osiągnęło to należytą efektywność. Po drugie nie znalazłem dokładnych danych popartych liczbami – jak bardzo wpływa to na zmianę temperatury wewnątrz. Po trzecie, producent zastosował dodatkowe rozwiązanie w postaci systemu All-Around Cooling, czy aby nie dlatego, że rozwiązanie Metal Cooling jest zbyt mało wydajne?

fot. Samsung

All-Around Cooling to system rozprowadzania zimnego powietrza z kompresora do wnętrza komory chłodzącej przez otwory, które znajdują się na wysokości półek w tylnej ścianie (tam, gdzie jest zamontowany Metal Cooling). Ten system jest znacznie bardziej efektywny. Wprowadza zimne powietrze do środka i wymusza mieszanie się powietrza wewnątrz. Dzięki temu szybciej i sprawniej wyrównuje temperaturę w całej chłodziarce. Praktyczna wskazówka – nie zastawiaj tych wlotów żywnością, bo będzie ona mrożona zimnym powietrzem z zamrażarki. Uważam, że All-Around Cooling jest potrzebny, warto jednak zaznaczyć, że jest to standardowe rozwiązanie stosowane przez większość producentów, nawet w niższych segmentach cenowych. Przy tej cenie urządzenia uważam to za obowiązkowy standard.

Praktyczne wsparcie

Polskie społeczeństwo z roku na rok staje się coraz bardziej świadome. Dokonując zakupów szukamy urządzeń funkcjonalnych, wyposażonych w rozwiązania wspierające nas w codziennym życiu. Przy wyborze lodówki wielu klientów zwraca uwagę na „szuflady świeżości”. Samsung BESPOKE RB38C7B6D22 EF oferuje 2 takie rozwiązania.

Humidity Fresh+ utrzymuje wysoką wilgotność powietrza, co pozwala wydłużyć świeżość owoców i warzyw. Jak to działa? Pokrętłem zamontowanym na froncie szuflady regulujemy docisk plastikowej tacy i uszczelki do frontu szuflady, co pozwala zmniejszyć lub zwiększyć przepływ powietrza, a to umożliwia dostosowanie wilgotności w jej wnętrzu. Przy tym rozwiązaniu osiągamy wilgotność od 70% przy ustawieniu pokrętła w lewo do 80% przy skręceniu go w prawo. Jest to dość standardowy wynik, jeśli spojrzymy na tego typu rozwiązania w produktach dostępnych na polskim rynku. Dla przykładu chińska marka Haier w szufladzie Hummidity Zone osiąga do 90% wilgotności. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu dodatkowej membrany roślinnej wbudowanej w szufladę. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że rozwiązanie zastosowane w lodówce Samsung jest dokładnie takie samo jak w ich tańszych modelach. W moim odczuciu minusem jest także przytłaczająca obudowa tej szuflady, która zajmuje „cenne litry” pojemności we wnętrzu.

fot. Samsung

Kolejnym rozwiązaniem wspierającym przedłużanie świeżości jedzenia jest szuflada Optimal Fresh+. Potocznie nazywana jest „komorą zero”. W tylnej części posiada otwór, przez który dostarczane jest zimne powietrze w celu obniżenia temperatury względem całej chłodziarki. Otwór można zamknąć lub otworzyć za pomocą mechanicznego suwaka na przodzie komory. Optimal Fresh+ może być podzielona na dwie niezależne części za pomocą przegrody Flex Divider, dołączonej do zestawu. Wtedy to mięso i ryby powinny być przechowywane po lewej stronie szuflady, natomiast warzywa i owoce — po prawej. Dobry zamysł, choć przestrzeń po podziale jest dość mała, a co za tym idzie niewiele się tam zmieści. Będzie użyteczna dla kogoś, kto kupuje często i mało.

Przy większych zakupach przydatna będzie natomiast wielofunkcyjna półka na butelki, która muszę przyznać zrobiła na mnie dobre wrażenie. Jej kształt jest inny niż kształt zwykłych uchwytów stosowanych w konkurencyjnych urządzeniach, co sprawia, że pusta przestrzeń pod nią i nad nią jest znacznie mniejsza. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni w lodówce. Uważam to za dobre i praktyczne rozwiązanie.

fot. Samsung

Wsparciem okazuje się być także składana półka. Normalnie jest ona płaska i można postawić na niej dosłownie wszystko. Chcąc jednak zmieścić do lodówki coś wysokiego, półkę można złożyć w połowie lub całkowicie i uwolnić dużą przestrzeń do zagospodarowania. Z mojej perspektywy to jest prawdziwa wartość dla użytkownika. Takie same rozwiązania stosują LG czy Haier. Producent mówi o wygodnych balkonikach na drzwiach chłodziarki. Daleko mu jednak do wygody oferowanej przez Beko czy Hisense. Nie mają one regulowanej wysokości nawet w najmniejszym stopniu.

Czytaj też: Warto wymienić starą lodówkę na nową? Ceny lodówek będą rosnąć?

fot. Samsung

Co jeszcze wyróżnia BESPOKE RB38C7B6D22 EF?

Dla wielu użytkowników duże znaczenie ma głośność urządzenia. Tu Samsung stanął na wysokości zadania. Zastosowana w modelu BESPOKE RB38C7B6D22 EF sprężarka Digital Inverter jest cicha. Można by pokusić się o określenie – mega cicha. Głośność na poziomie 35 dB jest dobrym wynikiem, choć trzeba podkreślić, że inni producenci również mają w ofercie urządzenia o podobnym poziomie hałasu. Liderem jest firma Miele, która w modelu KFN 4898 AD osiąga wynik 33 dB – tutaj jednak powala cena urządzenia.

Od lodówki tej klasy oczekuje się energooszczędnych rozwiązań, które producent oferuje. Dostajemy urządzenie w klasie energetycznej D. Nie jest to jednak najbardziej energooszczędna lodówka w swoim segmencie cenowym, ponieważ lodówki w klasie “C” rozpoczynają się od 3000 zł czego przykładem są B5RCNA406LXBRW Beyond czy HISENSE RB470N4EFC. W serii BESPOKE Samsung oferuje też urządzenia w klasie „B” – model RB38C7B6BAP EF. Standaryzacja pozwala porównać podobne oferty i wybrać tą, która jest dla nas najbardziej odpowiednia, dlatego zużycie prądu w lodówce przedstawiane jest w klasach energetycznych od F do A. Choć i to zmieni się już niedługo – klasa F powoli zaniknie z rynku.

fot. Samsung

Coraz bardziej popularne w segmencie sprzętu AGD jest sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji mobilnej. Również i tutaj jest dostępna taka możliwość. Aplikacja SmartThings, którą Samsung przygotował, umożliwia monitorowanie i sprawdzanie w czasie rzeczywistym parametrów zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo, została w niej zaimplementowana funkcja AI Energy, która pozwala na zaoszczędzenie do 15% energii poprzez wykorzystanie algorytmów do optymalnej pracy urządzenia. Funkcję można włączać oraz wyłączać z poziomu aplikacji. Moim zdaniem, jest to inaczej nazwany tryb eco. Może ma to sens, gdy połączymy 2 lodówki obok siebie, a te mogą zużywać więcej prądu niż normalnie – wspominałem o tym w pierwszym akapicie.

Dużą zaletą aplikacji Samsung jest fakt, iż użytkownik ma możliwość podłączenia do aplikacji różnych urządzeń gospodarstwa domowego, również innych marek i monitorowania zużycia prądu, co uważam za realną wartość dla konsumenta i duży krok w przód do przekonywania potencjalnych klientów do swoich rozwiązań. Samsung dopiero rozwija aplikację, pojawia się w niej wiele błędów i trudności z łączeniem aplikacji z innymi urządzeniami, o czym można przeczytać w komentarzach i opiniach do samej aplikacji. Z drugiej strony wszyscy znamy Samsunga jako solidnego producenta i jestem przekonany, że aplikacja będzie cały czas doskonalona.

Samsung BESPOKE RB38C7B6D22 EF wyposażony został w system bezszronowy NoFrost, który pracuje w całym urządzeniu. Nie wyobrażam sobie, aby w tej klasie lodówki mogłoby go zabraknąć.

I na sam koniec gwarancja. Producent oferuje na swój kompresor 20 lat gwarancji. To pozwala mieć przekonanie, że opisywana przeze mnie chłodziarko-zamrażarka będzie działała przez długie lata. Należy uczciwie dodać, że nie tylko Samsung oferuje na rynku tak długą gwarancję. Potrafi ona sięgać nawet 25 lat.

Podsumowanie

I w końcu przyszedł czas na ocenę urządzenia. Biorąc pod uwagę cenę, która na dziś kształtuje się na poziomie 3999 zł ciśnie mi się na twarz słowo „standard”. Nie znajduję tu żadnej przełomowej technologii, która robi efekt „wow” choć urządzenie jest bardzo solidne. Niewątpliwymi plusami są: możliwość personalizacji urządzenia i jego modułowość, duża pojemność, cicha praca, wielofunkcyjna półka na butelki, składana półka pozwalająca swobodnie wstawić np. wysoki garnek, system NoFrost i długi okres gwarancji na kompresor. Jeśli chodzi o minusy to trudno jest wybronić wzrost zużycia energii przy modułowym łączeniu urządzeń – szczególnie teraz, gdy w Polsce temat energii jest tematem wrażliwym. Przy tej cenie oczekiwałbym chyba także urządzenia w wyższej klasie energetycznej. Liczyłem też na oferujące więcej szuflady świeżości. Zestawiając plusy i minusy myślę, że uczciwie mogę przyznać jej redakcyjne wyróżnienie.

Grafika tytułowa: Samsung