Lodówka Hisense RS818N4TFE – niezastąpiony towarzysz w kuchni?

W świecie nowoczesnych technologii, wybór odpowiedniego sprzętu AGD, takiego jak lodówka, może być zadaniem pełnym wyzwań. Wśród wielu dostępnych modeli i marek, kluczowe jest zrozumienie, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Czy zależy nam na dużej pojemności, czy może na zaawansowanych funkcjach, takich jak systemy oszczędzania energii czy zdalne sterowanie za pomocą aplikacji? W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym aspektom wyboru lodówki, analizując jej rozmiary, typy, funkcje oraz dodatkowe udogodnienia oferowane przez Hisense. 

fot. Hisense

Dane techniczne

Lodówka, mimo że nie jest najwyższa, ma spore rozmiary. Jej wysokość wynosi 179 cm, co docenią osoby o niższym wzroście. Dzięki temu bez trudu można dosięgnąć do każdej półki, nawet tej najwyższej. Szerokość urządzenia to 91 cm, a głębokość 73 cm, co jest popularnym rozwiązaniem. Wymiary są istotnym parametrem, ponieważ warto je uwzględnić podczas projektowania mebli, aby drzwi chłodziarki nie wystawały zbytnio poza fronty. Można również na etapie projektu domu przygotować specjalne miejsce na taką lodówkę, aby nie tworzyć zbyt głębokich mebli kuchennych. Lodówka mogłaby wtedy wejść w odpowiednio przygotowaną wnękę.

Pojemność urządzenia wynosi 632 l, z czego 417 l przypada na chłodziarkę, a 215 l na zamrażarkę. Lodówka została zakwalifikowana do klasy energetycznej E, ponieważ rocznie zużywa 364 kWh, generując przy tym głośność na poziomie 38 dB. Mimo że sprężarka jest inwertorowa, chłodziarka nie jest najcichsza na rynku, choć można powiedzieć, że należy do tych cichszych (np. SAMSUNG RH68B8841B1 – 36 dB, HAIER HSW59F18EIPT – 36 dB lub BEKO GN162341XBN – 36 dB). Nie znalazłem informacji na temat rozszerzonej gwarancji na kompresory inwertorowe Hisense. Samsung oferuje 20 lat gwarancji na kompresor Digital Inverter, a Haier 25 lat na swój kompresor.

Zamrażarka ma całkowitą zdolność zamrażania 11 kg na 24 h, a lodówka może przechowywać żywność bez zasilania energią elektryczną do 5,5 h. Jak na nowoczesną lodówkę, jest wyposażona w pełny system No Frost z systemem Multi Air Flow. Zaleca się, aby od tyłu ściany znajdowało się co najmniej 50-70 mm wolnej przestrzeni, co najmniej 100 mm od góry, co najmniej 100 mm od boku do ściany oraz wolna przestrzeń z przodu, aby drzwi zamrażarki mogły się otworzyć pod kątem 130°, a drzwi chłodziarki pod kątem 135°.

fot. Hisense

Wygląd zewnętrzny 

Wybierając lodówkę o dużych rozmiarach, mamy do wyboru dwa typy: side by side oraz multidoor. Lodówka typu side by side posiada zamrażarkę umieszczoną od góry do dołu po lewej stronie, a chłodziarkę – od góry do dołu po prawej stronie. Może to wiązać się z koniecznością sięgania do dolnych szuflad. Drugim typem jest lodówka multidoor, która ma chłodziarkę umieszczoną w górnej części bez podziałki, a zamrażarka na dole jest podzielona na dwie niezależne strefy. Każdy typ ma swoje wady i zalety.

Niewątpliwą zaletą jest dystrybutor wody i kostek lodu z funkcją kruszenia lodu, co z pewnością doceni każdy w ciepłe dni. Urządzenie potrafi wytworzyć do 130 kostek lodu dziennie, co daje około 1,2 kg lodu. Wodę potrzebną do tworzenia kostek pobieramy z pojemnika umieszczonego wewnątrz lodówki. Nie wymaga on podłączenia do instalacji hydraulicznej – wystarczy go napełnić. W instrukcji obsługi znalazłem ostrzeżenie, że można używać tylko wody w tym zbiorniku – używanie innych napojów, np. alkoholu, jest zabronione. Pojemność zbiornika na wodę to 4,5 l, a na froncie widzimy wskaźnik pokazujący, ile wody jest w środku. Zbiornik jest rozbieralny i można go wyczyścić. Umieszczony jest na wysokości 120 cm, aby wygodnie można było go uzupełniać. Obok zauważymy półeczkę na przekąski, co pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń wewnątrz chłodziarki.

Na zewnętrznej części urządzenia znajduje się wyświetlacz z niezbędnymi informacjami na temat temperatury w chłodziarce i zamrażarce, rodzaju pracy dystrybutora wody oraz kilku dodatkowych opcji. Znajduje się tam przycisk „Oszczędzanie energii”, który po dotknięciu pozwala włączyć funkcję oszczędzania energii. Funkcja ta ustawia chłodziarkę na 6°C, a zamrażarkę na -17°C. Gdy funkcja oszczędzania energii jest wyłączona, ikona nie jest podświetlona. Na wyświetlaczu znajdziemy również ikonę „ICE OFF”. Gdy ikona jest podświetlona, oznacza to, że wytwarzanie lodu jest wyłączone, ale urządzenie nadal działa. Możemy wyłączyć tworzenie lodu poza sezonem i włączyć je ponownie na sezon. Lodówka ma ciemnostalowy kolor, wykonana jest ze stali lakierowanej i wykończona powłoką Finger Proof, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Na panelu znajdziemy również funkcję szybkiego chłodzenia i szybkiego mrożenia. Zbudowana jest tam również funkcja alarmu otwartych drzwi, więc lodówka będzie piszczeć, gdy drzwi będą dłużej otwarte. Co ciekawe, znalazłem informację, że lodówka jest wyposażona w automatyczne domykanie drzwi. Wyjaśnienie mówi, że funkcja ta działa, gdy podniesiemy przód lodówki o około 15 mm do góry. Dzięki sile grawitacji drzwi będą się domykać. Nie jestem pewien, czy możemy to nazwać systemem, w moim odczuciu raczej nie.

fot. Hisense

Środek 

Wewnątrz lodówki znajdziemy system cyrkulacji powietrza: Multi Air Flow. Jest to standardowe wyposażenie, które szybko wyrównuje temperaturę po otwarciu i zamknięciu drzwi. Drzwi mają szerokość 39 cm i 27 cm, co pozwala zobrazować, jak szybko ucieka zimne powietrze po ich otwarciu. Aby przyspieszyć proces wyrównywania temperatury, producent zastosował system Multi Air Flow oraz METAL COOLING, co ciekawe, zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce. Dodatkowo, przy dwóch najwyższych półkach zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce, jest nadmuch zimnego powietrza. Wszystko ze sobą współgra, ale nasuwa się pytanie, dlaczego jest to tylko w najwyższych partiach chłodziarki i zamrażarki. W dolnych nie ma ani nadmuchu, ani metalowego wykończenia. Producent nie podaje żadnych informacji popartych liczbami, jak szybko wyrównuje się temperatura, ani jaka jest oszczędność z zastosowania tego typu systemów.

Szuflady świeżości, które są zastosowane wewnątrz, nie mają żadnych regulacji przepływu powietrza czy wilgotności. Są to duże szuflady do przechowywania owoców czy warzyw, które mają za zadanie jedynie oddzielić świeże produkty od pozostałej części żywności.

Wewnątrz znajdziemy półkę dedykowaną do butelek. Jest ona szeroka na całą szerokość lodówki i pomieści pięć butelek. Są dwa rozwiązania: albo takie, które zajmują mało miejsca, albo takie, które zajmują dużo miejsca. To akurat zajmuje dużo miejsca, ale z drugiej strony możemy wykorzystać to jako dodatkową półkę, niekoniecznie na butelki. Półki w zamrażarce nie mają regulacji, w chłodziarce zaś mają, ale niewielką. Znajdziemy wewnątrz pojemniki na jajka oraz balkoniki na drzwiach w zamrażarce. W chłodziarce jest pięć balkoników, niestety nie posiadają one regulacji wysokości. W zamrażarce i chłodziarce zamontowano oświetlenie LED oraz widoczne czujniki temperatury w górnych strefach.

Co ciekawe, w zamrażarce znalazłem nadmuch zimnego powietrza od góry. Coś na wzór rozwiązania z LG o nazwie DoorCooling+. To rozwiązanie miesza powietrze w zamrażarce, wprowadzając zimniejsze powietrze od góry, przyspieszając proces chłodzenia zamrażarki i stabilizując temperaturę wewnątrz szybciej. Niestety, producent nie opisuje w żaden sposób, jak to działa, ani czy to działa, ani jakie ma efekty. Szkoda, mogłoby to być dla niektórych przekonywujące.

Lodówka została również wyposażona w moduł Wi-Fi i możliwość połączenia się z aplikacją Connect Life. Aplikacja pozwala na zdalne sprawdzenie stanu lodówki, takiego jak temperatura, wilgotność, poziom wody. Można także zmieniać temperaturę, włączać tryb oszczędzania energii. Aplikacja pozwala na monitorowanie zapasów w lodówce i przypomina użytkownikom o terminach ważności produktów, pod warunkiem, że daty ważności produktów spożywczych wprowadzimy ręcznie.

fot. Hisense

Podsumowanie 

Omawiana lodówka, jest dobrze wykonana i oferuje sporo pojemności w porównaniu do konkurencji. Nie jest ani szczególnie głośna, ani wyjątkowo cicha, a jej klasa energetyczna jest przeciętna na tle obecnej oferty rynkowej. Wnętrze lodówki wyposażone jest w kilka praktycznych rozwiązań, takich jak system szybkiego wyrównywania temperatury powietrza, automatyczną kostkarkę z kruszarką i dystrybutorem wody oraz pojemnikiem.

Moim zdaniem, warto rozważyć zakup tej lodówki. Niemniej jednak, nie jestem przekonany, czy jest to najlepsza opcja biorąc pod uwagę stosunek ceny do oferowanych rozwiązań i parametrów. Lodówka dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym, oraz szarym, dostępnym w modelu RS818N4TIF. Warto jednak zauważyć, że te dwa modele nie są identyczne, a parametry drugiego z nich są nieco gorsze. Dlatego osobiście zdecydowałbym się na pierwszą opcję.

Grafika tytułowa: Hisense