Szuflady na świeże owoce i warzywa w lodówkach – co oferują najpopularniejsi producenci?

Nie chciałbym odświeżać tematu pandemii, ale mam wrażenie, że właśnie on stał się przyczyną, iż Polacy zaczęli mądrzej zarządzać żywnością. Oczywiście nie bez znaczenia są również aspekty ekonomiczno-logistyczny (wiele osób oszczędza na kosztach paliwa) czy nawet prozdrowotny. Jako Polacy zaczynamy bowiem przykładać większą wagę do tego co jemy, wartości odżywczych i jakości produktów. Szuflady na warzywa i owoce znajdziemy w większości lodówek oferowanych na polskim rynku. Czym różnią się między sobą? Które działają, jak powinny, a które to tylko opowieść marketingowa? Przyjrzę się temu tematowi, ponieważ od dobrego wyboru może zależeć przyszły stan naszego portfela no i oczywiście zdrowie. Szuflady na owoce i warzywa potrafią wydłużyć ich świeżość nawet do 30 dni, a inne utrzymać w nich wartości odżywcze i witaminy w większej ilości.

Szuflady i komory świeżości w lodówkach firmy Samsung

Samsung w swoich urządzeniach oferuje dwa rodzaje szuflad świeżości. Pierwsza z nich, o nazwie Optimal Fresh+. Jest ona odrębnym obszarem wewnątrz chłodziarki, została wyposażona w mechaniczny suwak, który umożliwia regulację przepływu powietrza. Dzięki temu możemy podzielić komorę na dwie strefy o różnych temperaturach, innych niż ta panująca w pozostałej części chłodziarki. Druga, Humidity Fresh+ zbudowana została w taki sposób, aby zapobiegać przedostawaniu się wilgoci z owoców i warzyw do reszty chłodziarki. Na środku widzimy pokrętło, umożliwiające kontrolę przepływu powietrza poprzez regulację docisku uszczelki do szuflady. Dzięki temu producent deklaruje utrzymanie wilgotności wewnątrz szuflady na poziomie do 80%. Wysoka wilgotność powietrza przekłada się na dłuższą świeżość przechowywanych owoców i warzyw. Wewnątrz szuflady, w górnej jej części, umieszczono chropowatą tackę z tworzywa sztucznego, która z jednej strony wykończona jest uszczelką. Element ten pełni rolę pochłaniacza wilgoci, zatrzymując wilgoć wewnątrz komory.

fot. Samsung

Szuflady i komory świeżości w lodówkach firmy LG

LG w swoich chłodziarko-zamrażarkach stosuje następujące rozwiązania: wysuwaną szufladę Fresh Balancer z elementem Moist Balance Crisper, szuflady Fresh Converter oraz Fresh Zone. Ta pierwsza to oddzielna komora w lodówce, wyposażona w umieszczony w suficie element z tworzywa, który nie blokuje przestrzeni. Pełni rolę pochłaniacza wilgoci, utrzymując wilgotność w szufladzie. Producent podaje, że to rozwiązanie zachowuje do 20% więcej wilgoci, jednak nie podaje od jakiej wartości. LG nie podaje nigdzie informacji jaki jest dokładny poziom wilgotności powietrza w szufladzie, co w mojej głowie tworzy znak zapytania. Szuflada Fresh Converter posiada mechaniczny suwak wbudowany z przodu szuflady lub w tylną ścianę lodówki, który zmniejsza lub zwiększa szczelinę między szufladą a półką. Pozwala to na regulację przepływu powietrza i na zmianę temperatury oraz wilgotności. Fresh Zone oddziela pożywienie od całej chłodziarki. Obydwie szuflady nie są otoczone dużą ilością plastiku co sprawia wrażenie przestrzenności. W komorach nie znalazłem dodatkowych uszczelek, które miałby utrzymać wilgoć wewnątrz.

Szuflady i komory świeżości w lodówkach firmy Hisense

Firma Hisense w swoich lodówkach używa szuflad świeżości Fruit & Vegetable Box i Cool Fresh Box. Pierwsza jest obudowana dookoła, a pokrętłem na froncie możemy regulować wielkość szczeliny między półką a szufladą. Wpływa to na zmianę wilgotności i temperatury wewnątrz. Szuflada nie jest tak przytłaczająco obudowana plastikiem jak. np. Samsung, co sprawia wrażenie lekkości i większej przestrzeni do wykorzystania wewnątrz. Nigdzie nie znalazłem danych dotyczących tej komory. Możemy się wyłącznie domyślać jaka wilgotność panuje wewnątrz i jak przekłada się to na przedłużenie świeżości owoców i warzyw właśnie w tej szufladzie. Szuflada Cool Fresh Box niczym się nie wyróżnia. To standardowa komora z możliwością regulacji suwakiem przepływu powietrza czyli owej wilgotności, której zadaniem jest oddzielenie komory lodówki od jedzenia wewnątrz niej.

Szuflady i komory świeżości w lodówkach firmy Haier

W lodówkach Haier znajdziemy szuflady MyZone, Humidity Zone czy Fresh Box. MyZone występuje w kilku wariantach. Znalazłem szuflady, w których można regulować temperaturę i wilgotność suwakiem na szufladzie albo w tylnej części lodówki. Natknąłem się też na wersje z elektroniczną regulacją temperatury i wilgoci z poziomu panelu sterowania ale tylko w obrębie danej komory. Co więcej – zakres pracy takich komór jest od -3 st. C do 5 st. C. Pozwala to obniżyć temperaturę wewnątrz szuflady nawet do ujemnej wartości. Komory MyZone nie są obudowane plastikami dookoła. Daje to większą przestrzeń. W szufladzie zabrakło uszczelek które utrzymają temperaturę wewnątrz. Drugim rozwiązaniem jest komora Humidity Zone, która tak jak wcześniejsza nie jest obudowana ogromną ilością plastiku. W górnej części posiada chropowatą tacę, która utrzymuje wilgoć wewnątrz. W centralnym miejscu chropowatej tacy producent dołożył dodatkową membranę HCS. Pozwoliło mu na zadeklarowanie wilgotności powietrza wewnątrz komory na poziomie do 90%. Szuflada ta jest wykończona gumową uszczelką z jednej strony co wpływa na utrzymanie wysokiej wilgotności. Brak w niej suwakowej regulacji przepływu powietrza. Ostatnia szuflada to Fresh Box i jest to najprostsza szuflada oddzielająca jedzenie od pozostałej części chłodziarko-zamrażarki

Szuflady i komory świeżości w lodówkach firmy BEKO

Rozwiązanie firmy Beko – Harvest Fresh – można nazwać prawdziwą zabawą światłem. W ramach tego rozwiązania producent deklaruje dłuższe zachowanie witamin A i C poprzez naśladowanie 24-godzinnego cyklu dnia. Imitacja ta jest realizowana poprzez wbudowane oświetlenie LED w trzech różnych kolorach – niebieskim, zielonym i czerwonym – umieszczone w tyle szuflady. Dodatkowo, podobnie jak większość innych firm, Beko wykorzystuje chropowatą plastikową tackę w szufladzie EVERFRESH+®, ale w nieco inny sposób. Przesyła przez nią strumień powietrza, który wyrównuje wilgotność w całej komorze, co według producenta pozwala na zachowanie świeżości produktów nawet do 30 dni. Firma BEKO oferuje ponadto proste rozwiązanie w postaci komory Crisper która oddziela owoce i warzywa od reszty chłodziarki. Nie ma w niej żadnych dodatkowych elementów typu uszczelki czy suwak. W przypadku tego producenta, często choć nie zawsze, znajdziemy w lodówkach jedną szufladę. Nie jest idealnym rozwiązaniem ze względu na różne wymagania przechowywania owoców, warzyw czy mięs i ryb. Są na rynku modele z dwoma szufladami. Niestety nie znalazłem żadnych informacji jaka wilgotność powietrza jest utrzymywana w szufladach.

Źródło: BEKO

Szuflady i komory świeżości w lodówkach firmy Bosch / Siemens

Szuflada Vita Fresh od niemieckiego producenta lodówek niczym nas nie zaskoczyła. Jedna z wersji tej szuflady, z funkcją regulacji wilgotności, co jest jedynie kontrolą przepływu powietrza, dedykowana jest do przechowywania owoców i warzyw. Druga wersja szuflady o takiej samej nazwie przeznaczona jest do przechowywania produktów w temperaturze 0 stopni i również wyposażona jest w mechaniczną regulację suwakiem, co zmienia przepływ powietrza przez komorę. Brak uszczelek, które zatrzymywałyby wilgoć wewnątrz szuflady, oraz duże przestrzenie między szufladą a półką nie sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej wilgotności wewnątrz. Bosch nie podaje, a w sumie aby być uczciwym – nie udało mi się znaleźć, dokładnych danych, liczb czy wyliczeń dla swoich rozwiązań w kategorii “szuflady świeżości”.

Szuflady świeżości od firmy Whirlpool

W lodówkach firmy Whirlpool znajdziemy szuflady świeżości Fresh Box oraz Fresh Box 0 st. C. Chociaż są to oddzielne komory względem reszty chłodziarki, to wydają się oferować jedynie bardzo podstawowe możliwość regulacji przepływu powietrza wewnątrz szuflad. Obecność napisu „Humidity Control” sugeruje, że użytkownik ma wpływ na poziom wilgotności w szufladzie. W praktyce są to szuflady niczym nie różniące się od innych lodówek. Jedyną różnicą, którą zauważyłem na dole szuflady są wystające prążki, które mają wpływ na przepływ powietrza wewnątrz szuflady, szczególnie w przypadku większej ilości owoców lub warzyw. Jest to podstawowe podejście do kwestii wilgotności i świeżości produktów w porównaniu do bardziej zaawansowanych rozwiązań innych producentów.

Amica, Candy, Sharp i ich szuflady świeżości

Firmy takie jak Amica, Candy i Sharp nie wydają się wyróżniać na tle wyżej opisanych producentów pod względem technologii zawartych w swoich szufladach świeżości. W tych przypadkach szuflady są wyposażone w plastikowe suwaki, umożliwiające regulację przepływu powietrza. Jest przez producentów nazywane regulacją wilgotności (czasem regulacją temperatury). Tylko w przypadku firmy Amica zauważyłem plastikową tackę, która oddziela warzywa od szuflady, co potencjalnie może zwiększyć przepływ powietrza między warzywami i wpłynąć na wilgotność wewnątrz szuflady. Producenci Ci starają się podążać za trendem technologii szuflad świeżości, aby móc komunikować obecność takiej technologii w swoim portfolio. W praktyce to zwykłe szuflady oddzielające warzywa lub owoce od reszty chłodziarki okraszone nutką komunikacji marketingowej.

Podsumowanie

Producenci przesadnie marketingowo podchodzą do opisywania swoich rozwiązań, które w rzeczywistości opierają się na prostych mechanizmach regulacji przepływu powietrza. Jest tylko kilku producentów typu BEKO czy Haier, którzy oferują prawdziwą wartość w tym temacie. W nich rzeczywiście wprowadzane są innowacyjne, inne i skuteczne technologie w dziedzinie przechowywania świeżej żywności. Dobrymi choć mniej zaawansowanymi rozwiązaniami wydają się rozwiązania firm Samsung i LG. Pozostali producenci próbują podążać za trendem zdrowej żywności i promować przechowywanie owoców i warzyw w chłodziarkach oraz strefę 0 st. ale nie oferują technologicznie zaawansowanych rozwiązań.
Które rozwiązanie wybrać? Zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i oczekiwań. Ważne, aby być świadomym, że nie wszystkie szuflady świeżości “dowożą swoją wartość marketingową”.

Grafika tytułowa: Isabella Dornbrach / Pixabay