Odkurzacz pionowy, tradycyjny czy robot sprzątający – które rozwiązanie wybrać?

Odkurzacz to jeden z podstawowych sprzętów w naszych domach i mieszkaniach. Jeszcze przed dekadą kojarzył nam się głównie ze sporych rozmiarów nieporęcznym urządzeniem, które wymagało od nas wymiany papierowych worków na śmieci. W trzeciej dekadzie XXI wieku rynek odkurzaczy wygląda zupełnie inaczej. Możemy bowiem wybierać między „tradycyjnymi” odkurzaczami, bezprzewodowymi odkurzaczami pionowymi, czy też robotami sprzątającymi. Decydując się na zakup urządzenia mającego odpowiadać za porządek w naszym mieszkaniu często zastanawiamy się, na które rozwiązanie się zdecydować. Spróbujmy dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie charakteryzując po krótce każdą z kategorii sprzętów sprzątających.

Na jakie rozwiązania możemy się zdecydować? Krótka charakterystyka!

Tradycyjne odkurzacze z rurą i kablem sieciowym to nadal bardzo popularne i skuteczne rozwiązanie mające zapewnić porządek w naszych domach i mieszkaniach. Ich zaletą jest przede wszystkim atrakcyjna cena. Na rynku znajdziemy zarówno modele korzystające z papierowych worków na nieczystości, jak i urządzenia bezworkowe. Klasyczne odkurzacze, mimo że już nieco wychodzą z mody i obiegu, oferują nam największą moc pracy w stosunku do bardziej nowoczesnych rozwiązań. Są też bardziej niezawodne, ponieważ mniej tu elektroniki. Nie musimy się też obawiać, że pewnego dnia bateria urządzenia odmówi nam posłuszeństwa. Klasyczne odkurzacze będą doskonałym wyborem w sytuacjach, w których do posprzątania mamy duże powierzchnie z którymi nie poradzi sobie akumulator odkurzacza bezprzewodowego. Poradzimy sobie z nimi szybko i sprawnie, nie musząc czekać aż poziom energii naszego urządzenia zostanie uzupełniony.

Bezprzewodowe odkurzacze pionowe są w ostatnich latach hitem, choć trzeba na nie wydać dużo większe pieniądze niż w przypadku odkurzaczy klasycznych. W zamian jednak oferują nam komfort pracy nieskrępowany przewodami elektrycznymi. Wygodnie posprzątamy za ich pośrednictwem nie tylko podłogi, ale i trudno dostępne miejsca. Wiele urządzeń tego typu oferuje nam ponadto funkcję odkurzacza ręcznego. Dzięki temu będziemy mogli wyczyścić kanapę bądź posprzątać nasz samochód. Decydując się na zakup bezprzewodowego odkurzacza pionowego powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie – czas pracy między ładowaniami (im większy jest nasz dom lub mieszkanie – tym dłużej powinien pracować odkurzacz) oraz siłę ssania. Niektóre tanie odkurzacze pionowe są po prostu za słabe, żeby mogły poradzić sobie z kompleksowym sprzątaniem w naszym domu. Warto więc, żebyśmy decydowali się na rozwiązania o jak największej mocy.

Roboty sprzątające to fantastyczne urządzenia. Dzięki nim oszczędzamy czas który poświęcilibyśmy na odkurzanie i mopowanie podłóg. Dzięki zaawansowanym technologiom poradzą sobie świetnie również ze sprzątaniem dużych powierzchni. Nawet gdy ich akumulator w międzyczasie się rozładuje, to pojadą uzupełnić poziom energii i wznowią sprzątanie od miejsca, w którym je przerwały. Dzięki kompaktowym rozmiarom posprzątają bez problemów podłogi pod łóżkiem, kanapą czy meblami. Warto jednak pamiętać o tym, że oferują nam ograniczoną moc ssania, przez co zwyczajnie nie nadają się do sprzątania mocno zabrudzonych podłóg. Przydatne będą wtedy, gdy zaprogramujemy je na przykład w taki sposób, by codziennie odświeżały podłogi chociażby w czasie, gdy my jesteśmy w pracy.

Czytaj też: Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 – Twoje podłogi zawsze posprzątane!

Wybór optymalnego rozwiązania jest ważny!

Decydując się na zakup odkurzacza powinniśmy wziąć pod uwagę to, jakie zadania będziemy przed nim stawiać i jak zagospodarowane są podłogi w naszym mieszkaniu. Jeśli uwielbiamy dywany, a dodatkowo naszym współlokatorem jest pies lub kot – nie obejdzie się bez klasycznego urządzenia o sporej mocy, bądź odkurzacza pionowego z wyższej półki. Sierść potrafi w takich sytuacjach sprawić sporo problemu słabszym urządzeniom. Jeśli natomiast postawiliśmy na parkiet, panele bądź płytki ceramiczne, a w dodatku nasze podłogi nie są zanieczyszczane w ekstremalny sposób, to z utrzymaniem ich w należytej czystości poradzi sobie regularnie uruchamiany robot sprzątający z funkcją mopowania. Gdy zależy Ci na maksymalnej praktyczności i lubisz też, gdy wnętrze Twojego samochodu jest porządnie wysprzątane – postaw na odkurzacz pionowy 2 w 1.

Tak naprawdę względy praktyczne są dużo bardziej istotne niż to, czy dany odkurzacz nam się po prostu podoba. Jeśli dokonamy złego wyboru, to w dłuższej perspektywie czasu nie będziemy zadowoleni z pracy urządzenia i będziemy rozważać jego zmianę na inny model, co będzie wiązało się z kolejnym, niemałym wydatkiem. Jeśli natomiast wybierzemy model odkurzacza adekwatny do naszych potrzeb, to ów sprzęt będzie nam służył przez długie lata. Warto bowiem pamiętać, że nawet odkurzacze zasilane bateryjnie umożliwiają nam wymianę stosowanego w ich przypadku ogniwa na nowe. W niektórych urządzeniach możemy ową baterię wymienić na własną rękę. W przypadku innych natomiast nie obejdzie się bez skorzystania z usług autoryzowanego serwisu.

Czytaj też: TOP 10 odkurzaczy pionowych – na które warto postawić?

A więc – jak podjąć rozsądną decyzję?

Przede wszystkim nie podejmujmy decyzji pod wpływem chwili oraz pięknych reklam serwowanych nam w telewizji czy na YouTube. Usiądźmy i oceńmy na chłodno który typ odkurzacza najlepiej sprawdzi się w naszym lokum. Jeśli mamy taką możliwość – warto wybrać się do showroomów znanych producentów, bądź do elektromarketów gdzie nierzadko stawia się stoiska pozwalające na wypróbowanie odkurzacza przed zakupem. Szukajmy opinii o danych urządzeniach w sieci – także na ich podstawie możemy określić, czy dany model odkurzacza spełni nasze wymagania. Niejednokrotnie producenci w ramach współpracy ze znanymi sieciami sklepów bądź samodzielnie przygotowanych ofert umożliwiają testowanie sprzętu przez miesiąc lub dwa po zakupie i obiecują zwrot pieniędzy po tym okresie, jeśli nie spełni on naszych oczekiwań. To uczciwa propozycja. Dobrze dobrany do naszych potrzeb odkurzacz sprawi, że sprzątanie mieszkania nie będzie udręką – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wybór robota sprzątającego, bezprzewodowego odkurzacza pionowego czy też klasycznego urządzenia.

A na jaki odkurzacz Wy postawiliście? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach!