Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 – Twoje podłogi zawsze posprzątane!

Roboty sprzątające coraz częściej goszczą w naszych domach. Mimo, że te urządzenia nie należą do najtańszych, to dzięki nim możemy zaoszczędzić czas, który zwykle przeznaczylibyśmy na sprzątanie. A do luksusu przyzwyczajamy się bardzo szybko, prawda? Całkiem niedawno do naszej redakcji przyjechał najnowszy produkt Xiaomi – Mi Robot Vacuum Mop 2. Postanowiliśmy sprawdzić, jak radzi sobie z utrzymaniem porządku podłóg. Zapraszamy Was do zapoznania się z recenzją!

Sprawdź też: Oczyszczacze powietrza – wybieramy te najciekawsze

Skromny, ale zupełnie wystarczający zestaw!

Odkurzacz Mi Robot Vacuum Mop 2 trafia do nabywcy w kompaktowych rozmiarów kartonie, w którym znajdziemy także wszystkie niezbędne, dołączone do zestawu akcesoria. Mamy tu więc samo urządzenie, stację dokująco-ładującą, przystawkę do mopowania podłogi ze ściereczką, akcesorium przeznaczone do czyszczenia odkurzacza, szczotkę boczną oraz papierologię.

Sam robot wykonany został z dobrej jakości materiałów. Na jego górnej części znajdziemy panel sterowania obejmujący dwa przyciski – Power odpowiadający za włączenie urządzenia i pauzowanie sprzątania, oraz Home odpowiadający za powrót do stacji dokującej. Pod dużą klapą skryty został pojemnik na nieczystości. Poza tym obudowa skrywa jeszcze wszystkie niezbędne czujniki, odpowiadające za przemieszczanie się urządzenia (podczerwieni, przeszkód).

Podłogi w Twoim domu skrupulatnie oczyszczone!

Moc ssąca Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 to 2700 Pa. Po naładowaniu odkurzacza w stacji dokującej (co trwa około 4 godzin) i skonfigurowaniu go za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej, urządzenie jest gotowe do pracy. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 podczas pierwszych trzech cykli sprzątania buduje swoją mapę domu lub mieszkania, z której będzie korzystał w przyszłości. Umożliwi wtedy sprzątanie strefowe bądź wokół określonego punktu. Na razie możemy zapisać tylko jeden rozkład pomieszczeń – być może z czasem to ulegnie zmianie wskutek aktualizacji.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 oferuje nam cztery tryby pracy – Cichy, Normalny, Silny i Turbo. Możemy przełączać się między nimi w zależności od tego, jak bardzo zabrudzone są pomieszczenia, które robot ma posprzątać. Muszę przyznać, że w trakcie testów robot bardzo dobrze wywiązywał się ze swoich zadań i radził sobie z każdym typem zabrudzeń, które pojawiały się na moich podłogach. Byłem wręcz zaskoczony jak wiele nieczystości może się na nich pojawiać co dwa dni i jak dokładnie robot Xiaomi zbierał je do pojemnika.

W zasadzie mieszkanie o powierzchni niemal 70 metrów kwadratowych robot sprzątał w około godzinę minut wyczerpując w tym momencie plus-minus 60 procent zapasu energii swojego wbudowanego akumulatora. Producent deklaruje, że urządzenie może pracować między ładowaniami nawet 90 minut. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że testowany przeze mnie robot samodzielnie wraca do stacji ładującej, gdy poziom jego baterii spadnie poniżej 30%, lub gdy zakończy pracę. W tym pierwszym przypadku po podładowaniu robot wznowi pracę w miejscu, w którym ją przerwał. Co ciekawe, podczas pracy w trybie cichym odkurzacz nie jest natrętnie głośny, przez co nie będzie przeszkadzał w innych zajęciach.

Mankamentem robota od Xiaomi jest tylko jedna szczotka boczna. Odnoszę wrażenie, że w przypadku wcześniej testowanych przeze mnie robotów, wyposażonych w takie szczotki zarówno po lewej, jak i po prawej stronie korpusu, kurz i nieczystości zbierane były nieco dokładniej. Najwyraźniej jednak Xiaomi ma inne zdanie w kwestii konstruowania robotów sprzątających. Niestety tego nie przeskoczymy.

Sprawdź też: Roboty sprzątające dla Twojego domu i mieszkania – nasze top 5!

Zapomnij o mopowaniu! Robot Xiaomi zrobi to za Ciebie!

Jak Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 radzi sobie z mopowaniem podłóg? W mojej opinii bardzo dobrze. Wraz z urządzeniem otrzymujemy przystawkę do mopowania oraz dedykowaną szmatkę, której zadaniem jest rozprowadzanie wody z płynem do podłóg. Robot skrupulatnie odświeży nasze panele i płytki, lecz nie poradzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami. Mopa z wiaderkiem nie powinniśmy się więc z domu pozbywać.

Sama przystawka do mycia podłóg jest napełniana wodą za pośrednictwem uszczelnionego otworu. Szkoda tylko, że cechuje ją ograniczona pojemność, gdyż w przypadku większych domów i mieszkań trzeba ją będzie napełniać kilka razy. Niemniej jednak ze względu na to, że w moim mieszkaniu z reguły podłogi nie są mocno zabrudzone, z pracy przystawki byłem bardzo zadowolony.

Przystawka do mopowania to również oszczędność czasu – gdyby robot nie został w nią wyposażony, bylibyśmy zmuszeni poświęcać czas na mycie podłóg po zakończeniu pracy robota. Tu jednak nie mamy takiego problemu. Odkurzacz samobieżny Xiaomi zbierze resztki zabrudzeń z podłóg dzięki wilgotnej szmatce. Po zakończeniu mopowania ową ściereczkę możemy bez problemów wyprać w pralce.

Intuicyjna w obsłudze aplikacja to podstawa!

Aplikacja służąca do sterowania odkurzaczem Mi Robot Vacuum Mop 2 – Xiaomi Home – dostępna jest zarówno dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida, jak i iOS. Muszę przyznać, że jest ona przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Pozwala na sprawną konfigurację robota z naszą siecią Wi-Fi oraz na zarządzanie jego pracą. Możemy m.in. decydować, czy odkurzacz ma sprzątać całą strefę, czy tylko okolice wyznaczonego przez nas punktu. Możemy także sprawdzić stopień zużycia szczotek oraz filtra odkurzacza. Ponadto apka powiadomi nas, gdy w trakcie sprzątania Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 napotka jakieś problemy (np. gdy zatrzyma go jakaś przeszkoda terenowa lub gdy coś wkręci się w szczotkę). Możemy też w niej ustawić harmonogram sesji sprzątania.

Ciekawostką jest funkcja zdalnego sterowania robotem. Nawet jeśli produkt Xiaomi uzna jakiś obszar naszego lokum za taki, którego nie posprząta, możemy skierować go tam własnoręcznie – dzięki dedykowanemu pilotowi ekranowemu wyświetlanemu w aplikacji. Nie mogło zabraknąć w niej także opcji „znajdź robota”, który pozwoli na odszukanie naszego urządzenia w sytuacji, w której z roztargnienia zapomnimy, gdzie je pozostawiliśmy.

Podsumowanie

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 to świetny robot sprzątający, który bez większych problemów poradzi sobie z utrzymaniem czystości podłóg w naszym domu lub mieszkaniu. Co najważniejsze – sprząta i od razu mopuje. To przełoży się na znaczną oszczędność czasu dla nas. W trakcie jego pracy możemy skupić się na ważniejszych sprawach. Pozytywnej opinii o urządzeniu dopełnia intuicyjna w obsłudze aplikacja Xiaomi Home od chińskiego koncernu. W jej menu i funkcjach połapią się nawet laicy. Kwota 1499 złotych wydana na odkurzacz Mi Robot Vacuum Mop 2 nie będzie pieniędzmi wyrzuconymi w błoto!