Material You – Google forsuje nową koncepcję stylistyczną Androida!

Android 12 przyniósł nam odświeżenie interfejsu systemu w ramach koncepcji Material You. Jest to kierunek tak ważny dla koncernu z Mountain View, że konsekwentnie wdraża go w przypadku swoich aplikacji i usług. Twórcy Androida będą także w najbliższym czasie rozmawiać z czołowymi producentami smartfonów i nakłaniać ich do wprowadzania nowej filozofii stylistycznej oprogramowania także w przypadku swoich nakładek systemowych!

Material You nie tylko dla smartfonów Pixel?

Google chce, aby niektóre elementy Material You trafiły na smartfony wiodących producentów. Amerykanom głównie chodzi o niektóre elementy interfejsu oraz o funkcję dostosowywania akcentów kolorystycznych w uruchamianych aplikacjach. Koncern z Mountain View nawiązał już w tej kwestii współpracę z takimi producentami, jak Samsung, OnePlus, Oppo, Vivo, realme, Xiaomi. Pojawiają się głosy wskazujące na to, że dynamiczna zmiana kolorystyki aplikacji ma być wkrótce obowiązkowa dla wszystkich producentów smartfonów z Androidem.

Google udostępniło także poradniki dla deweloperów aplikacji. Zapowiada również aktualizację narzędzi służących do tworzenia interfejsu wykorzystującego koncepcję Material You. Twórcy apek otrzymają więc do dyspozycji potężne narzędzia, które pomogą przeprojektować interfejs w taki sposób, by był spójny z konceptem stylistycznym Androida. Brzmi nieźle!

Czytaj też: Ruszają prace nad Android 13! Oto Developer Preview 1!

Mam nadzieję, że deklaracje Google to nie mrzonki. Każdy z nas chce korzystać z aplikacji, które będą przejrzyste i intuicyjne w obsłudze. Często korzystamy z naszych urządzeń w biegu i chcemy mieć w ich przypadku wszystkie najważniejsze opcje pod ręką. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty współpracy Google i deweloperów.