Hama Smart – przystępny cenowo oczyszczacz powietrza

W Polsce zanieczyszczenie powietrza zabija co roku ponad 50 tysięcy osób. Smog znacznie skraca nasze życie, zbierając swoje śmiertelne żniwo. Czyste powietrze w naszym domu to już nie jest kaprys czy fanaberia, ale nasz obowiązek.

Jeżeli należysz to tej licznej grupy, która jeszcze nie posiada oczyszczacza powietrza w domu, to najwyższa pora, aby to zmienić. Jeszcze kilka lat temu mało kto przejmował się smogiem. Wszyscy wiemy, że istnieje, że zabija, że można się przed nim chronić, ale niestety niewiele osób traktuje to zagrożenie poważnie. Dlatego podejdziemy do tego urządzenia w nieco inny sposób.

Jedna filtracja, wiele korzyści

Pomyśl sobie, że oczyszczacz powietrza to urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko oczyszcza powietrze ze smogu, którego w domach jest stosunkowo mało, ale dodatkowo przynosi ulgę alergikom… i to działa! Używam oczyszczacza od lat i setki razy przekonałem się na własnym nosie jaką ulgę przynosi filtracja powietrza. Oczyszczacz bardzo skutecznie pozbywa się także zapachów w domu. Niezależnie czy są to zapachy z kuchni, pochodzące od zwierząt czy z innych źródeł, filtr węglowy niweluje wszelkie te najbardziej nieprzyjemne. Oczyszczacz usuwa także wszystkie te drobnoustroje i bakterie, których gołym okiem nie widzimy, takich jak alergeny, bakterie i wirusy.

Przeczytaj też: Mi Air Purifier 3C – test oczyszczacza powietrza | CoNowego.pl

Jak działa oczyszczacz

Niezależnie od tego czy zapłacisz za takie urządzenie 600 zł czy 3600 zł, to filtracja powietrza polega dokładnie na tej samej zasadzie. Oczyszczacz składa się z wentylatora, który zasysa powietrze z otoczenia a następnie filtruje je przez kolejne trzy filtry. Pierwszy, wstępny usuwa kurz, sierść zwierząt i inne drobne zanieczyszczenia. Drugi to filtr węglowy, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów oraz z brzydkich zapachów. Trzeci filtr HEPA usuwa pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a także alergeny, bakterie i wirusy. To co dodatkowo wpływa na wyższą cenę oczyszczaczy innych producentów, to fakt, że poszczególne filtry mogą się dodatkowo różnić gramaturą, a więc dokładnością filtracji i powierzchnią, a także dodatkowymi funkcjami, takimi jak: obsługa zdalna, wyświetlacz LCD, czujniki oraz wskaźniki zanieczyszczenia powietrza, rozbudowana aplikacja mobilna i oczywiście jakość wykonania. Jeżeli zatem nie chcesz zbyt dużo wydawać na oczyszczacz to zadbaj, aby miał te trzy podstawowe filtry.

Kompaktowy i wydajny

Hama Smart to nieduży oczyszczacz, ma ok. 55cm wysokości i jest przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni do 25m kwadratowych, a więc idealnie nadaje się do pracy w sypialni, pokoju dziecka, gabinecie, kuchni a nawet salonie. Żeby było jasne, jeden oczyszczacz kupujemy do jednego pokoju, a nie do całego mieszkania. Ta zasada dotyczy każdego producenta. Hama Smart ma potrójną filtracje, w dodatku w zakresie 360 stopni, ponieważ filtr w postaci walca umieszcza się w oczyszczaczu od dołu. Powietrze jest filtrowane i wydmuchiwane górą. Obudowa jest plastikowa w kolorze stalowym i zasadniczo dobrze komponuje się w nowoczesnych wnętrzach, aczkolwiek nie jest to wykończenie premium. Hama Smart pracuje bardzo wydajnie i cicho, ale tryb najszybszy ma tak dużą moc, że może dodatkowo służyć za wentylator.

Przeczytaj też: Samsung Cube – czyste powietrze do kwadratu oczyszczacz powietrza (conowego.pl)

Panel sterowania

Sterować Hama Smart możemy na dwa sposoby: manualny i zdalny. Na górnej obudowie znajdziemy trzy stopniowe sterowanie nadmuchem plus tryb automatyczny, który sam reguluje szybkość pracy wentylatora do zastanej jakości powietrza. Ta opcja działa najlepiej, bowiem Hama ma wbudowane czujniki, które jak tylko wyczują jakiekolwiek zanieczyszczenie w powietrzu, to zmuszają oczyszczacz do intensywnej pracy. Gdy niebezpieczeństwo już minie, znowu pracuje on bezszelestnie.  Na panelu znajdziemy też przycisk zasilania oraz inne do obsługi trybu uśpienia po 2, 4 lub 8-miu godzinach. Alternatywą jest aplikacja mobilna, która ma dokładnie te same funkcje, ale można z nich korzystać z poziomu smartfona.

Podsumujmy…

Hama Smart jest niedużym oczyszczaczem w przystępnej cenie, który może być poważną konkurencją w swoim segmencie cenowym. Można nim sterować manualnie lub zdalnie, a tryb pracy cichej jest tak skalibrowany, że nie przeszkadza w spaniu. Wymienny filtr 360 stopni powinien nam wystarczyć na 6 do 12 miesięcy pracy, w zależności od zanieczyszczania i kosztuje w okolicach 159 zł, więc mało. To czego mi zabrakło to alert, kiedy należy oczyścić filtr wstępny. Brakuje mi czujnika przepływu powietrza, który poinformuje nas, że filtr wstępny jest zapchany. Oczyszczacze Hama Smart ustawiłem w dwóch pokojach. W jednym filtr był oklejony „kotami” już po tygodniu a drugi dopiero po 3-ech. Na co dzień korzystam z oczyszczaczy innego producenta, który sygnalizuję, że „koty” i inne śmieci blokują dopływ powietrza do filtrów. Wtedy wystarczy odkurzyć siatkę i włożyć ponownie filtr. Tylko trzeba wiedzieć, kiedy to sprawdzić… Poza tym oczyszczacze sprawdziły się bardzo dobrze na polu walki.

ZaletyWady
Kompaktowy rozmiarBrak czujnika zanieczyszczenia filtra wstępnego
Cicha praca
Zdalna obsługa
Filtr 360