Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro – czyste powietrze w 15 minut

Czyste powietrze w naszych domach to temat, który powraca jak bumerang każdej jesieni. Tym razem sprawdzamy, jak sprawuje się flagowy oczyszczacz Xiaomi?

Jeżeli zastanawiasz się czy potrzebujesz w domu oczyszczacz powietrza, to odpowiedź brzmi – Tak, potrzebujesz. Powietrze zarówno w miastach jak i na wsi staje się bardzo zanieczyszczone, szczególnie w wtedy, gdy zaczyna się okres grzewczy. Co prawda zawsze możemy pozamykać okna i przefiltrować powietrze własnymi płucami, ale zdecydowanie zdrowiej będzie wykorzystać do tego oczyszczacz powietrza. Posiadanie takiego urządzenia dziś nie jest jakimś tam kaprysem, ale niemal obowiązkiem.

Zadbaj o siebie

Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro jest najwyższym modelem oczyszczaczy marki Xiaomi, w portfolio producenta znajdziemy jeszcze najmniejszy AP 4 Lite i średni AP 4. Cała seria urządzeń do filtracji powietrza wygląda podobnie, ale różni się od siebie detalami i wydajnością. Sam design nie uległ dużym zmianom i oczyszczacz nadal przypomina białą kolumnę o podstawie kwadratu. Na przedniej ściance znajdziemy okrągły, dotykowy ekran OLED. W części górnej znajduje się wentylator, natomiast w dolnej znajduje się duży filtr 360 stopni w formie walca. Na tylnej obudowie umieszczono mały biały, ledwo widoczny przycisk, którym zmieniamy natężenie wyświetlacza. Wizualnie oczyszczacz niewiele różni się od swoich młodszych braci, ale jest znacznie większy (27,5 x 68 x 27,5 cm).

Przeczytaj też: Samsung Cube – czyste powietrze do kwadratu – oczyszczacz powietrza (conowego.pl)

Filtracja x3

Producent informuje, że oczyszczacz eliminuje 99,97% zanieczyszczeń, zapewniając zdrowsze powietrze w całym pokoju. Xiaomi oczyszcza powietrze z cząsteczek PM2.5 i PM10, będącymi składnikiem smogu. Jednak to nie wszystko, ponieważ AP 4 Pro wzbogaca dodatkowo nasze otoczenie aktywnymi jonami ujemnymi. W praktyce oznacza to, że neutralizuje czynniki chorobotwórcze takie, jak pyłki, kurz, sierść i bakterie. Dużą poprawę odczują z pewnością osoby, które mają problemy z alergiami, ale także te, posiadające zwierzęta. Oczyszczacz posiada pierwszy filtr wstępny, który zatrzymuje pyłki, kurz, sierść i inne większe cząsteczki, potem ma filtr HEPA, który blokuje najmniejsze cząsteczki takie jak smog czy bakterie oraz trzeci filtr węglowy, który pochłania zapachy.

Duża wydajność

Mi Air Purifier 4 Pro posiada system monitorujący jakość powietrza i gdy pracuje w trybie automatycznym, to sam dostosowuje obroty wentylatora do potrzeb. Zmiany trybu pracy można zaobserwować szczególnie wtedy, gdy zaczynamy sprzątać lub gotować. Urządzenie natychmiast wrzuca drugi bieg i oczyszcza powietrze z zapachów i kurzu. W trybie turbo oczyszczacz potrzebuje ok 15 minut, żeby przefiltrować powietrze w pokoju o wielkości 40 metrów kwadratowych. To zasadniczo bardzo dobry wynik. Ostatnim trybem jest nocny, który pracuje najciszej w granicach 33,7 dB. Trudno powiedzieć czy to głośno czy cicho, wszystko zależy od tego jak bardzo jesteśmy wrażliwi. Osobiście delikatny szum mi nie przeszkadza, ale znam osoby, które nie potrafią zasnąć nawet przy delikatnym brzęczeniu.

Sterowanie dotykowe i…

Oczyszczaczem można starować przy pomocy panelu OLED lub aplikacji mobilnej. Co prawda nie znajdziemy tu przycisków fizycznych, ale do naszej dyspozycji jest całkiem spory i czarny wyświetlacz. Możemy z niego odczytać aktualne zanieczyszczenie powietrza, temperaturę w pokoju, aktualny tryb pracy oraz to czy jest podłączony do sieci. Ponadto ekran wyświetla liczbę dni do wymiany filtra na nowy. Korzystając z aplikacji na telefon możemy podłączyć go do sieci i sterować oczyszczaczem zdalnie. Ponieważ nie ma sensu, żeby urządzenie działało wtedy, gdy nikogo niema w domu, to aplikacja Mi Home się przydaje, żeby odświeżyć powietrze przed powrotem do domu.

Przeczytaj też: Oczyszczacz Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – zdrowe powietrze w Twoim domu | CoNowego.pl

Łatwa konserwacja

Mi Air Purifier 4 Pro jest łatwo utrzymać w czystości. Oczyszczacze przepuszczają przez swoje filtry i wentylatory niezliczone tony powietrza. Zostaje ono zassane przez dolną część filtra 360 stopni, a czyste powietrze wylatuje górą. Zwykle po kilku tygodniach pracy trzeba oczyścić filtr wstępny a także przeczyścić wentylator. W tym celu zastosowano w Mi Air Purifier 4 Pro bardzo prosty mechanizm zdejmowania górnej pokrywy. Wystarczy odkręcić śrubkę, zdjąć pokrywę i Przy pomocy miękkiej ściereczki oczyścić kanały powietrzne i łopatki wentylatora.

Podsumowanie

Mi Air Purifier 4 Pro to najbardziej zaawansowany i wydajny oczyszczacz powietrza Xiaomi, który filtruje powietrze, oczyszcza je z niechcianych zapachów i alergenów, a dodatkowo wzbogaca otoczenie aktywnymi jonami ujemnymi.  Najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach do 60 metrów kwadratowych i oferuje wydajność do 500 m3/h. Dużą zaletą jest możliwość sterowania nim z aplikacji mobilnej. Jego czysty i prosty design oraz uniwersalna biel z łatwością wkomponuje się w większość pomieszczeń.

Specyfikacja Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro

 • Moc: 50 W
 • Maksymalny poziom hałasu: 64 dB
 • Minimalny poziom hałasu: 33 dB
 • Sterowanie: manualne, zdalne przez aplikację
 • Maksymalna wielkość pomieszczenia: 60 m2
 • Wydajność: 500 m3/h
 • Współczynnik CADR: 500 m3/h
 • Technologia oczyszczania: wielostopniowa
 • Filtracja powietrza: wieloetapowa
 • Czujniki: PM 2,5, temperatury, wilgotności
 • Filtry: węglowy
 • Tryby pracy: automatyczny, nocny, użytkownika            
 • Łączność Wi-Fi: tak
 • Regulacja stopnia oczyszczania: tak       
 • Nawilżanie: nie
 • Jonizacja: tak
 • Informacje dodatkowe funkcja WiFi, jonizacja, timer, tryb automatyczny, tryb nocny, wyświetlacz OLED  
 • Wymiary: (szer. x wys. x głęb.) 27,5 x 68 x 27,5 cm
 • Waga: 6,8 kg
 • Cena: 1199 zł
ZaletyWady
Prosty i ładny designW Trybie Nocnym szum wentylatora jest słyszalny
Wysoka wydajność
Cicha praca
Obsługa aplikacji mobilnej