Roboty Optimus – zagrożenie czy szansa ludzkości?

Spore poruszenie w społeczności technologicznej wywołało wyznanie Elona Muska, który przewiduje, że w przyszłości liczba robotów Optimus może przewyższyć liczbę ludzi.

Takimi przypuszczeniami dyrektor generalny Tesli podzielił się w trakcie imprezy Tesla’s Investor Day. Ujawnił, że Tesla czyni znaczne postępy w opracowywaniu swoich robotów napędzanych sztuczną inteligencją. Będą one wykorzystywane do obsługi różnych zadań, m. in. w produkcji i transporcie.  

Według Muska roboty Tesli będą tak zaawansowane technologicznie, że ostatecznie przewyższą liczebnie ludzi. W swojej prezentacji Musk powiedział: „Myślę, że zasadniczo w przyszłości praca fizyczna będzie wyborem. Jeśli chcesz to robić, możesz, ale nie będziesz musiał tego robić. I tak, myślę, że to w zasadzie będzie dobre. Będzie dobre”.

Niektórzy eksperci uważają, że Optimus może zrewolucjonizować przemysł wytwórczy, zapewniając wydajny i opłacalny sposób wytwarzania towarów.

Są jednak tacy, którzy wyrażają obawy dotyczące wpływu automatyzacji na zatrudnienie. Ponieważ roboty mają przewyższać liczebnie ludzi, istnieją obawy, że wiele osób może stracić pracę. Musk uspokaja mówiąc, że wierzy, że rozwój robotów stworzy więcej miejsc pracy niż wyeliminuje.

Miliarder podkreślił również, że Optimus zostanie zaprojektowany do pracy obok ludzi, a nie ich zastępowania. „Nie chodzi o zastąpienie ludzi. Chodzi o zwiększenie możliwości ludzi” – powiedział.

Póki co, nie jest znany harmonogram wdrożenia robotów Optimus. Więcej informacji Tesla poda niebawem.

Czytaj także: Tesla Optimus substytutem człowieka?