Nikon Z30 z obiektywem Z DX 16-50MM – a Ty czym nagrywasz vlogi?

Jest mały, lekki, ma odchylany ekran i nagrywa filmy w bardzo dobrej jakości 4K. Sprawdzamy kompaktowy aparat dla vlogerów.

Firma Nikon przez wiele lat ignorowała jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku wideo, a mianowicie vlogerów. Skupiając całą swoją uwagę na rozwoju różnych, innych aparatów fotograficznych, obiektywów i systemów, zupełnie zapomniała o twórcach amatorach, których kanały na You Tube pojawiają się szybciej niż Lewandowski strzela gole. Mimo faktu, że dzisiejsze smartfony całkiem dobrze radzą sobie z robieniem zdjęć i nagrywaniem filmów, to jednak fizyki oszukać się nie da i każdy, szanujący się vloger wie, że telefony najlepiej służą nadal do dzwonienia. Aparaty oferują dużo wyższą jakość filmów, mają pełnowymiarowe i wymienne obiektywy, co jest prawdopodobnie najważniejsze w tworzeniu filmów. Nikon odrobił lekcję i przygotował specjalny zestaw Nikon Z30 Vlogger Kit, w którym znajduje się aparat Z30, obiektyw Z DX 16-50mm, mikrofon zewnętrzny z osłonką przeciwwietrzną na mikrofon, rozkładany uchwyt do vlogowania z ręki, który można rozstawić na trzech nogach oraz pilot do zdalnej obsługi.

Solidna konstrukcja

Nikon Z30 został wykonany bardzo porządnie i z całą pewnością jest to jeden z najlepiej wykonanych aparatów. Jest lekki, kompaktowy, ale został wyposażony w klasyczny dla Nikona bardzo wygodny grip, który pozwala chwycić aparat pewnym uchwytem i obsługiwać go tylko jedną dłonią. Strategiczne przełączniki zostały tak rozmieszczone, że są w zasięgu palca wskazującego i kciuka prawej dłoni, która jednocześnie trzyma aparat. Na górze znajdziemy dwa pokrętła do zmiany trybów i parametrów, zaś na pleckach znajduje się otwierany i dotykowy ekran. Rozmieszczenie przycisków jest nieco inne niż w klasycznym Nikonie, ponieważ ten aparat został stworzony do nagrywania vlogów. Dlatego dodatkowo na tylnej ściance jest przełącznik pomiędzy trybami Foto/Wideo.

Przeczytaj też: Sony ZV-E10 – Wymarzony aparat do vloga… i do fotografii | CoNowego.pl

Delikatne zmiany

W obudowie i layoucie przycisków Z 30 można zauważyć nieduże, ale ważne zmiany, które ułatwiają pracę twórcom. Zaczynając od przodu, to Nikon zamieścił obok obiektywu czerwoną diodę, która świeci podczas nagrywania, jest to niezwykle ważna i praktyczna funkcja, szczególnie wtedy, gdy wideo nagrywamy sami. Z drugiej strony obiektywu są dwa programowalne przyciski do zapisania własnych presetów. Na topie jest spust migawki z przełącznikiem zasilania On/Off, przyciski do zmiany czasu i przesłony wraz z kółkiem do regulacji, większe pokrętło do zmiany trybów z auto na manualne, stopka na lampę lub mikrofon i dedykowany przycisk do nagrywania wideo.

Praktyczne rozwiązania

Na tylnej ściance jest rozkładany, ekran dotykowy. Aparat nie posiada wizjera, wszystko co potrzeba wyświetla się na ekranie.  Co ważne, nawet przy rozłożonym ekranie, podłączony mikrofon nie koliduje nam z rozkładanym wyświetlaczem. Nad nim od lewej przycisk do zmiany robienia zdjęć pojedynczych i seryjnych, kosz, przełącznik do zmiany Foto/Video, przycisk do zmiany ekspozycji AE-L i AF-L, skrót do szybkiego menu podręcznego, tarcza nawigacyjna, menu, podgląd zawartości karty i cyfrowe zbliżenie. Na lewej ściance, pod gumową zaślepką są gniazda micro-HDMI, USB-C i wejście na mikrofon. Brakuje mi wejścia słuchawkowego, które przydaje się do odsłuchu nagrania i sprawdzenia dźwięku. Od dołu znajdziemy standardowy gwint do statywu oraz klapkę od karty SD i baterii.

Istotne dodatki

Filmując osoby trzecie aparatem, możemy go trzymać w dłoni i jest to bardzo wygodne, bowiem aparat jest lekki i ma doskonały grip. Natomiast do nagrywania siebie możemy zamontować uchwyt, który jest jednocześnie małym statywem. Bez tego uchwytu nagrywanie siebie jest praktycznie niemożliwe, dlatego warto zainwestować w tego typu akcesorium od razu przy zakupie aparatu. Uchwyty mają wbudowanego pilota, który umożliwia rozpoczęcie i zakończenie zapisu. Niestety, ale obiektyw nie posiada funkcji zdalnego zoomu, tak więc jeżeli będziemy chcieli coś przybliżyć, to pozostają dwie możliwości albo ręcznie przekręcić pierścień na obiektywie, albo skorzystać z zoomu cyfrowego.

Przeczytaj też: Aparat natychmiastowy Canon Zoemini S2 – najpiękniejsze chwile za 3 zł | CoNowego.pl

Kitowy obiektyw

W zestawie z Nikon Z30 dostajemy kitowy obiektyw Z DX 16-50mm, który jest stosunkowo ciemny 1:3,5-6,3, ale w praktyce radzi sobie bardzo dobrze nawet przy ciemniejszych planach. Finalna jakość obrazu zależy od wielu czynników i od tego czy liczymy na ostry jak żyletka obraz czy raczej bardziej miękki z delikatnym ziarnem. Polecam sprawdzenie różnych ustawień przesłony, bo efekt końcowy może bardzo pozytywnie zaskoczyć. Z30 jest kompatybilny z innymi obiektywami Nikona, ale szczerze mówiąc, do nagrywania vloga 16-50mm wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Nikon Z 30 to bardzo dobry aparat, który oferuje wysoką jakość nagrań i fantastyczną rozpiętość tonalną i kolorystyczną. Zarówno zewnętrzny jak i wbudowany mikrofon oferuję wystarczająco wysoką jakość do tego żeby prowadzić vlogi. Na jednej baterii możemy nagrać materiał w jakości 4K do 75 minut, a więc nawet trochę powyżej standardu. Nikon Z 30 robi także świetne zdjęcia, warto sprawdzić go zatem też pod tym kątem. Ale jest kilka rzeczy, które miałem okazję zobaczyć u konkurencji np. w SONY ZV-E10, a których mi tu zabrakło. Zabrakło mi lepszej stabilizacji obrazu, której szczególnie brakuje podczas bardziej dynamicznych ujęć. Brakuje przełącznika między nagrywaniem obiektów, produktów, a ludzi. Duża część filmów, które oglądamy na You Tube to unboxingi i inne wideo, pokazujące produkty, tryb ten skupia całą swoją uwagę na utrzymaniu ostrości nawet przy szybkich zmianach planów. Zabrakło mi też możliwości obsługi zoomu z poziomu przycisków, a także z gimbala oraz trybu bokeh. Jednam mimo wszystko Nikon Z 30 to świetny aparat do vlogowania.

Specyfikacja Nikon Z30

 • Grupa produktowa: Bezlusterkowce Nikon
 • W zestawie: korpus + obiektyw standardowy
 • Matryca (przetwornik): 20.9 MP
 • Rozmiar matrycy: 23.5 x 15.6 mm
 • Rodzaj matrycy: CMOS
 • Maks. Rozdzielczość: 5568 x 3712 pikseli
 • Rodzaj obsługiwanej pamięci zewn.: SDHC, SDXC
 • Jasność obiektywu: 3.5 – 6.3 F
 • Konstrukcja obiektywu: 9 soczewek w 7 grupach
 • Zdjęcia seryjne: 11 kl/s
 • Jakość nagrywania filmów: 4K
 • Typ ustawiania ostrości: 209-punktowy autofokus (AF kontrastowy)
 • Czułość ISO: 100-51200
 • Balans bieli: Automatyczny (3 rodzaje), automatyczny dla naturalnego oświetlenia, światło słoneczne, pochmurno, cień, światło żarowe, światło jarzeniowe (3 rodzaje), lampa błyskowa, wybór temperatury barwowej (od 2500 do 10 000 K), pomiar manualny (można zapisać maks. 6 wartości), wszystkie tryby (oprócz wyboru temperatury barwowej) z dokładną regulacją
 • Wyświetlacz LCD: tak
 • Przekątna LCD: 3 cale
 • Ruchomy ekran LCD: tak
 • Funkcje: format RAW
 • Interfejs: Bluetooth, HDMI typu D, mini jack 3.5mm, USB 3.0 typ C, Wi-Fi
 • Wymiary: 73.5×59.5×128 mm
 • Waga: 350 g (sam korpus)
 • Cena aparatu z obiektywem: 3895 zł

Film nagrany aparatem Nikon Z 30 w jakości Full HD
Film nagrany aparatem Nikon Z 30 w jakości 4K
ZaletyWady
Bardzo wygodny GripBrak stabilizacji obrazu w aparacie
Dioda informująca o nagrywaniuBrak gniazda do odsłuchu przez słuchawki
Wysokiej jakości wideo 4KBrak poziomu nagrywania dźwięku w trybie selfie
Dobrej jakości mikrofon wewnętrzny
Stabilizacja w obiektywie
Dostępny, kompletny zestaw do prowadzenia vloga – Nikon Z30 Vlogger Kit